Modernistyczna willa zaprojektowana przez Bohdana Lacherta w Podkowie Leśnej

Willa w Podkowie Leśnej zaprojektowana przez Bohdana Lacherta.

Willa w Podkowie Leśnej zaprojektowana przez Bohdana Lacherta. (Fot. mat. Poland Sotheby's International Realty)

Willa Janówka w Podkowie Leśnej powstała w 1936 roku dla rodziny pułkownika Daniłło-Gąsiwicza. Zaprojektował ją Bohdan Lachert - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu. Zaglądamy do środka!

Willa do której dziś zaglądamy została zaprojektowana przez Bohdana Lacherta - wybitnego przedstawiciela polskiego modernizmu, członka grupy architektonicznej Preasens. Główna idea modernizmu to zerwanie z tradycjonalizmem, a członkowie grupy zamiast typowych polskich dworków i budynków w stylu klasycznym projektowali nowoczesne domy. Dzieła Lacherta zaliczane są do awangardy architektonicznej II Rzeczypospolitej. Jego najwybitniejsze prace zostały po wojnie starannie odrestaurowane i oznaczone jako zabytki.

Willa Janówka, bo taką przedwojenną nazwę w księdze wieczystej nosi willa, została zaprojektowana dla rodziny pułkownika Daniłło-Gąsiewicza. Z nielicznych źródeł jakie udało się znaleźć, rodzina zleciła budowę domu około 1936 roku i mieszkała w nim razem do czasu wybuchu II wojny światowej.

Przez kolejne lata dom przechodził z rąk do rąk coraz to nowych właścicieli. W latach 70. ubiegłego stulecia w znaczący sposób wpłynięto na jego bryłę. Na przestrzeni lat zmieniono kształt dachu na spadzisty oraz go rozbudowano.

Dom odrestaurowano w latach 2013-2015 na podstawie oryginalnych projektów Bohdana Lacherta odnalezionych w muzeum architektury w Poznaniu. Oryginalny projekt udało się unowocześnić i dostosować do wymagań współczesnych czasów, dzięki zaangażowaniu dwóch młodych architektów z warszawskiej pracowni architektonicznej.

Zgodnie z główną ideą Bohadana Lacherta wille utrzymano w duchu modernistycznym kładąc nacisk na funkcjonalność i prostotę. Baza domu opiera się na neutralnych kolorach i materiałach takich jak drewno, stal oraz szkło, a wnętrze pełne jest naturalnego światła dzięki imponującej liczbie pionowych okien.

ZOBACZCIE WILLĘ PROJEKTU BOHDANA LACHERTA W PODKOWIE LEŚNEJ>>

 

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Mieszkanie na Mokotowie - proj. Modullar. Kuchnia. Nowoczesne mieszkanie w Warszawie, czyli Tetris w roli głównej
 • Mieszkanie na krakowskim Kazimierzu - proj. Irena Lang LOFTSTUDIO. Salon. Skandynawskie klimaty w mieszkaniu na krakowskim Kazimierzu
 • Juka - kwiat, który dostaliśmy do naszego pierwszego mieszkania w prezencie od ciotki Ireny i stryja Stanisława. Amerykański fotel Charlesa Eamesa dla Hermana Millera zakupiłam w liczbie 5 sztuk okazyjnie z likwidowanego biura korporacji w Berlinie. Szkła profesora Zbigniewa Horbowego - te i inne kupione na licytacji za kilkaset złotych - no jak ich nie mieć ;). Dwie krople wody (łzy?) Duńczyka Pera Lütkena na światowych aukcjach są warte dzisiaj kilka tysięcy Euro - jedną kupiłam za 50 złotych poprzez sieć (!), drugą od kolekcjonerki za kilkaset złotych. Gobelin Agaty Solon to świetna współczesna stylizacja, rezyduje u mnie i pewnie już zostanie. Artystyczne szkło Henryka Tomaszewskiego - rzadkie - brązowe, ręcznie formowane - znalazłam je na rynku staroci i kupiłam za 150 złotych (jest warte ponad 2000 zł). Meble - piękny zestaw mebli Monti 300 z nietypowym barkiem Františka Jiráka kupiłam od Wyrobków za pośrednictwem Patyny. Tkaniny dwuosnowowe z Polesia zostały zakupione podczas zeszłorocznego wyjazdu do pracowni starych rzemieślniczek pracujących dawniej z projektantami IWP. Co masz w środku: Beata Bochińska - była prezes IWP
Komentarze (39)
Modernistyczna willa zaprojektowana przez Bohdana Lacherta w Podkowie Leśnej
Zaloguj się
 • jawanda

  Oceniono 50 razy 44

  Piękny dom.Dodatki zmieniłabym,ale bryła domu cudowna.

 • Andrzej Duxa

  Oceniono 44 razy 32

  10/10
  niesety duza czesc inteligencji zostala eksterminowana i teraz kroluje "estetyka" całuśnych pseudo-dworków

 • Wolny Lopez

  Oceniono 47 razy 27

  piekny dom, natomiast wnetrze pozostawia wiele do zyczenia, taki dom warto bylo urzadzic w stylu modernistycznym z lat 30', meble fornirowane czeczotka, alabaster, to by tchnelo w niego tamten klimat

 • nioma

  Oceniono 59 razy 21

  na wielki minus dodatki: nieszczęsne plastikowe krzesła, które są wszędzie. Obrazki w kuchni: tandetne gotowce z obi (?) z taksówką i oczywiście z napisami (ratunku!) , białe wazony z patyczkami (jak u fryzjera osiedlowego), tandetne lampy w sypialni udające stylowe, lustro nad komodą,...
  sam dom jest ładny, spójny ale mieszkańcy bezguście totalne. szkoda.

 • pastucha

  Oceniono 19 razy 17

  1. Praesens, a nie preasens
  2. Dom jest wystawiony do sprzedaży za około 3000000, stąd w środku ikeowskie namiastki wyposażenia
  3. Czy istnieje muzeum architektury w Poznaniu? O ile wiem, jest tylko jedno w naszym kraju, we Wrocławiu.
  4. Tekst "artykułu" żywcem spisany ze strony agencji nieruchomości, tyle że błędów w nim więcej.
  5. Nie wiem, na ile dom po remontach przypomina ten przedwojenny, z 1936 roku. Bo pewnie dołożono izolacje termiczne, plastikowe okna, etc. Niemniej, jest bardzo dobry.

 • art_102

  Oceniono 27 razy 15

  Po tym przykładzie widać, ze zanim za forsą pójdzie wiedza, obycie w kulturze, sztuce, to lata świetlne muszą minąć...
  W przypadku tych ludzi jest nadzieja, bo przynajmniej kupili niezły dom, i wybrali dobrych architektów do jego renowacji, ale już wnętrze i ogród to nuworyszostwo pełną gębą. Pewnie nie są tego nawet świadomi, i nie byłoby tak rażące, gdyby właśnie nie świetna bryła domu i pieczołowita rewitalizacja. To dlatego to wnętrze i ogród tak rażą, ale może po tych krytycznych wpisach zasięgną gdzieś języka, dokształcą się i popracują nad resztą.

 • Małgorzata Kuć

  Oceniono 29 razy 9

  Te zdjęcia w kuchni świadczą o miernym guście.Te zdjęcia taksówki i widoczek, tego się już nie wiesza od 15 lat i nawet wtedy nie powinno. Taka sztuka z Ikei. Tak wam szkoda ludzie wydać kase na jakiś fajny obraz a najlepiej kilka....co by temu wnętrzu dodało klasy, której mu brak. No i ten frontowy ogródek, też nie stroi, nie pasuje gołym okiem. Gdyby nie to co powyżej byłby zdecydowanie dobrze.

 • sanin

  Oceniono 7 razy 7

  Cudowny, ale wnętrza nie trzymają poziomu bryły.

 • nurbanu

  Oceniono 12 razy 6

  W Podkowie jest wiele pięknych willi, ale niekoniecznie ten dom zasługuje na to miano. Cena domu bardzo wygorowana toteż pani deweloper, podkowiańska radna, próbuje wszelkich sposobów sprzedaży łącznie z artykułem w gazecie wyborczej. A najciekawsze jest to, że nawet dla uliczki gdzie stoi dom zmieniono zasady ruchu drogowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX