Ekologiczny domek - przestrzeń maksymalnie wykorzystana

Domek stoi przed siedzibą firmy

Domek stoi przed siedzibą firmy "Minim House" w Waszyngtonie. Ma zaledwie 19,5 m kw. powierzchni. (Fot. minimhomes.com)

Mały domek o powierzchni 19 m kw. ma wszystko, co potrzebne do życia. Nie tylko wygląda stylowo, ale jest też wygodny, a do tego ekologiczny. Każdy może mieć taki dla siebie.

Mały, samowystarczalny domek, który na dodatek można podpiąć do samochodu, to dla wielu spełnienie marzenia o wolności i własnych czterech kątach. Amerykańska firma Minim Homes oferuje właśnie takie ekologiczne domki. W 2013 roku zaczęła ona od produkcji domków o powierzchni 19,5 m kw. Teraz do oferty włączyła także nieco większe, o powierzchni 25 m kw.

embed

Według projektantów w obu domkach mogą wygodnie mieszkać dwie osoby. Jest w nich w pełni wyposażona kuchnia (z kuchenką, lodówką i piekarnikiem), łazienka z prysznicem oraz salon. Na podeście, w którym ukryto duże, wysuwane łóżko, zaaranżowano kącik do pracy. Zastosowano w nich wiele ciekawych rozwiązań, pozwalających na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, co dobrze ilustruje powyższa animacja.

Domek ma na dachu baterie słoneczne. Jest również przystosowany do zbierania deszczówki, co minimalizuje koszty jego użytkowania.

Od niedawna firma Minim Homes daje swoim klientom możliwość wzniesienia własnego domku. Można kupić dokładne plany konstrukcyjne wraz z "instrukcją", jak taki domek wybudować. Koszt to 495 dolarów. Firma ma też w planach produkcję takich domków na sprzedaż. Planowana cena to ok. 70 tys. dolarów.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Jak powstawał dom modułowy w Borowinie

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Kuchnia, a w niej pupil rodziny. Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
 • Rozbudowy starej, angielskiej farmy podjęli się architekci z grupy projektowej Invisible Studio. Stworzyli przytulną, bezpretensjonalną przestrzeń, w której rustykalny styl miesza się z nowoczesnym. Zamieszkała tu rodzina z trójką dzieci. Zamieszkać na farmie
 • Betonowy mobilny dom ÁPH80; proj. Ábaton Betonowy dom mobilny
Komentarze (2)
Ekologiczny domek - przestrzeń maksymalnie wykorzystana
Zaloguj się
 • j_stalin

  Oceniono 12 razy 12

  cena bazowa 71 000$, bez wyposażenia, grzania etc, czyli w komplecie wyjdzie 100k$. za podobna cenę można kupić w USA działkę z domem - normalnym domem. oczywiście nie będzie to super lokalizacja ale się da. A tu poza domkiem - trzeba mieć rzeczoną działkę! no chyba że się chce mieszkać w specjalnych osiedlach dla mobilnych domów, wtedy trzeba dodać czynsz za dzierżawę - 200-300$ miesięcznie. czyli w porównaniu z domem -bez sensu. jedynie impreza dla ekologicznych ludzi, którzy chcą zamieszkać "off grid" czyli w głuszy bez prądu i samowystarczalnie (solar panel, woda źródlana etc...)

 • psyhodelic

  Oceniono 6 razy 0

  I przyjdzie wichura i z domku nic nie zostanie , nawet właściciel

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX