Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić? Domowa siłownia

Redakcja Pressland

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnej siłowni w domu. To ich sposób na zachowanie zdrowia, ale też nienagannej sylwetki. Regularny wysiłek fizyczny to podstawa zdrowia. Doskonale wiesz, że uczęszczanie na siłownie publiczne wymaga czasu i samozaparcia. Dużo łatwiej trenuje się w domu. Gdzie jednak umieścić siłownię?

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Klem Mitch/Shutterstock

Dlaczego warto mieć siłownię w domu?

Dla zdrowia bardzo ważne jest systematyczne uprawianie sportu. Aby jednak było regularne, musi być przyjemne. A z kolei przyjemność uprawiania sportów uzależniona jest od odpowiednich warunków. Specjaliści podpowiadają, że najlepszy efekty ćwiczeń można uzyskać ćwicząc w osobnym pomieszczeniu. Tylko tak, osoba uprawiająca sport, może się skupić. Ponadto, ćwiczenia w samotności i ciszy pozwalają oderwać się na chwilę od codzienności, zregenerować siły i zresetować myślenie.

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Patnaree Asavacharanitich/Shutterstock

Gdzie stworzyć domową siłownię?

Siłownia, jak już wspominaliśmy, powinna znaleźć się w osobnym pomieszczeniu. Nie tylko ze względu na warunki ćwiczeń, ale też na rodzaj sprzętów, które z uwagi na swoją wagę ustawia się tylko raz. Posiadają wszystko w odpowiednim miejscu zyskują Państwo wygodę, ale i czas umożliwiający wykonanie dłuższego treningu. Warto również pamiętać, że sprzęt sportowy nie jest dekoracją, która mogłaby znaleźć się w salonie czy sypialni. Chciałbyś mieć rowerek treningowy bądź stepper w sypialni? Ważna jest również odpowiednia przestrzeń, umożliwiająca swobodne wykonywanie ruchów. Jeśli siłownia zostanie stworzona w pomieszczeniu, w którym wykonywane są również inne czynności, może okazać się, że wykonywanie ćwiczeń będzie utrudnione.

W swojej domowej siłowni, nie będziesz musiał się martwić, że coś uszkodzić, w coś się uderzysz czy też musisz znów przesuwać poszczególne elementy. Wiele osób wskazuje również uwagę na możliwość szybkiego zniszczenia podłogi. Chcąc wykonać ćwiczenia poprawnie, ale i bezpiecznie dla zdrowia, warto wykonywać je w butach sportowych. Tego rodzaju buty mogą dość szybko zniszczyć podłogę – warto, więc inwestować w podłogę wytrzymałą i odporną. Tego rodzaju podłoga z całą pewnością nie będzie pasować do pomieszczeń reprezentacyjnych jak salon.

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Rodenberg Photography/Shutterstock

Jak zaplanować domową siłownię?

Wiele osób poleca wykonanie domowej siłowni w garażu. Szacuje się, że minimalne rozmiary pomieszczenia powinny wynosić około 3x3m. Wnętrze przeznaczone na siłownie, powinno być wyposażone w dobrą wentylację, choć powinna również być możliwość otwarcia okna. Dlaczego garaż a nie pomieszczenie gospodarcze tuż przy sypialni? Wiele osób potwierdza, że siłownie znajdujące się z dala od domowego gwaru, są dużo częściej wykorzystywane. Większe oddalenie siłowni od salonu czy sypialni pozwala wykonywać ćwiczenia w ciszy i skupienia. Zwracamy jednak uwagę, że w takiej sytuacji jest również ryzyko. W momencie wystąpienia wypadku, dużo trudniej osobie samotnie ćwiczącej jest wezwać pomoc. Dodatkowo, część ćwiczeń może wiązać się z hałasem. Ich wykonywanie w garażu sprawia, że pozostali domownicy mogą spędzać czas w przyjemnych warunkach, bez obecności irytujących odłogów. Wbrew pozorom, tuż przy siłowni, nie musi znaleźć się łazienka. Przebrać się na ćwiczenia, jak i wziąć prysznic, mogą Państwo bez problemu nawet w łazience zlokalizowanej na drugiej kondygnacji domu.

Decydując się na zaplanowanie siłowni, w pierwszej kolejności weź pod uwagę sprzęt, jaki chcesz, żeby znalazł się na jej terenie. To do ilości, jak i rodzaju sprzętu, musisz dopasować jej powierzchnię.

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Photographee.eu/Shutterstock

Domowa siłownia - o czym pamiętać?

Odpowiednia nośność stropu. Przed zakupem zestawu ciężkich urządzeń do ćwiczeń trzeba poradzić się konstruktora, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenia dynamiczne - standardowo stropy w budynkach mieszkalnych projektowane są na obciążenia użytkowe ok. 150 kg/m2 (tam, gdzie przewiduje się ścianki działowe, obudowy kominków lub właśnie ciężki wielofunkcyjny atlas czy spadające sztangi, konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wzmocnienia).

Dobra izolacja akustyczna - zwłaszcza, jeżeli pod pokojem do ćwiczeń lub w sąsiedztwie usytuowane są pomieszczenia mieszkalne.

Wydajna wentylacja i obniżona temperatura. Ćwiczenia fizyczne wykonuje się znacznie chętniej i z większym pożytkiem dla organizmu w pomieszczeniu chłodnym i dobrze wentylowanym - do dusznej salki nikt nie będzie miał ochoty wejść, nie mówiąc o podejmowaniu w niej jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Posadzka. Nie może być śliska; powinna być odporna na uderzenia i łatwa do utrzymana w czystości. Na rynku detalicznym są obecnie dostępne te same materiały, które stosuje się do wykańczania dużych sal gimnastycznych.

Siłownia w domu - przemyślana lokalizacja. Kącik gimnastyczny powinien znajdować się w strefie prywatnej domu, przy sypialni, pokoju kąpielowym czy bocznym wyjściu do ogrodu. Nie ma chyba nic gorszego niż zmęczony i spocony domownik chyłkiem przemykający się do łazienki pomiędzy siedzącymi w salonie gośćmi czy kolegami syna dyskutującymi w holu. Dlatego, zanim umieścimy centrum sportu w piwnicy lub na strychu, sprawdźmy "drogi bezpiecznej ewakuacji" do łazienek i garderoby. W końcu korzystanie z tego pomieszczenia ma być przyjemnością, a nie rodzić dodatkowe stresy.

Wyposażenie ruchome domowej siłowni

Przy wyborze sprzętu należy zwrócić uwagę na jego gabaryty i funkcje. Do domu można wybrać model nieco mniej wytrzymały niż ten, z którego korzystamy w siłowni (używamy go rzadziej). Zwykle w domowych salach ćwiczeń montuje się wielofunkcyjny atlas, stacjonarny rower, stepper, worek treningowy, stojaki na sztangi i hantle, ławeczki oraz drabinki. Nie powinno zabraknąć też miejsca na materac, stolik z napojami, a także wolnej przestrzeni, na przykład na trening ze skakanką. Niektórzy instalują również telewizory, sprzęt audio - wszystko po to, by wysiłek fizyczny stał się prawdziwym relaksem.

Zobacz także:

Drewno w domu - aranżacje wnętrz

Lustro - praktyczne i dekoracyjne

Kolory: jak je dobierać we wnętrzach? Paleta barw

Jak urządzić pokój gamingowy w domowym zaciszu? Pokój gracza

Ścianka działowa drewniana - hit w aranżacji wnętrz

Remont mieszkania w bloku - porady i inspiracje

Garaż przerobiony na wakacyjny domek

Kolory ścian: jak wpływają na nasze samopoczucie? Wnętrza w kolorach

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?
Rodenberg Photography/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić? Domowa siłownia