10 cech domu pasywnego

sponsorowany

Domy pasywne to obiekty które wyróżniają się takimi parametrami rozwiązań technologicznych aby zużycie energii było zminimalizowane w trakcie eksploatacji. Przyjmuje się że pierwszy dom pasywny powstał już w 1990 roku w Darmstadt. Od tego czasu wiele się zmieniło, a budownictwo tego typu coraz częściej stanowi wybór świadomych inwestorów. Co je wyróżnia?

Dom pasywny
Dom pasywny
Bruk-Bet

1.     Dom wtopiony w otoczenie

W budownictwie pasywnym najważniejsze jest optymalne pozyskanie naturalnego ciepła, dlatego domy pasywne są usytuowane na działce w taki sposób, by zyskać jak największą ilość promieni słonecznych. Większość przeszkleń lokuje się więc od strony południowej, co gwarantuje pokrycie 40% zapotrzebowania na ciepło.

2.     Liczy się projekt

Umiejętny rozkład pomieszczeń to kolejna cecha domu pasywnego. Od dobrze nasłonecznionej strony południowej zlokalizowane są z reguły pokoje dzienne czy sypialnie, natomiast od północnej garderoby, ciągi komunikacyjne i spiżarnie.

 

Budowa domu termalica
Budowa domu termalica
Bruk-Bet

3.     Okna mają znaczenie

Duże okna to tylko początek pasywnej przygody. Ich ważną cechą jest szczelność! W takich domach stosuje się szyby trójwarstwowe, a do ograniczenia utraty ciepła używa się osłon izolujących. Są nimi rolety, zasłony, żaluzje czy okiennice.

4.     Energooszczędność się opłaca

Dom pasywny to dom energooszczędny. Współczynnik zapotrzebowania na ciepło wynosi w nim mniej niż 15 kWh/m² na rok. Ten sam parametr dla domu tradycyjnego oscyluje wokół 150 kWh/m². Dzięki tak niskiemu wynikowi oszczędności energetyczne sięgają nawet 90%!

5.     Mostki termiczne to przeszłość

Mostki termiczne są zmorą wielu inwestorów. Powodują straty energii i podwyższają koszty eksploatacyjne, ale w domu pasywnym ich obecność jest niemal całkowicie wyeliminowana. Służą temu testy szczelności czy próby ciśnieniowe.

6.     Ogrzewanie inne niż tradycyjne

Domy pasywne nie są ogrzewane węglem czy drewnem. Wykorzystuje się w nich odnawialne źródła ciepła, a systemami grzewczymi są kolektory energii słonecznej, pompy ciepła czy nawet kominki opalane biomasą.

Oszczedzanie energii
Oszczedzanie energii
Bruk-Bet

7.     Słowo klucz: materiały

Koszt budowy domu pasywnego jest wyższy o około 15% w stosunku do budownictwa tradycyjnego, co wiąże się z wykorzystaniem odpowiedniej technologii oraz materiałów. To nie tylko szczelne okna czy instalacje energooszczędne, lecz także odpowiednie ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Do tego celu stosuje się np. beton komórkowy. Producentem oferujący tego typu rozwiązanie to m.in. Termalica. To przyjazny dla środowiska naturalnego, energooszczędny materiał do budowy domu pasywnego.

8.     Prosta bryła

Dom pasywny nie ma wykuszy czy nawet balkonów. Charakteryzuje go prosta bryła bez wnęk i  architektonicznych dekoracji, z dachem jedno- lub dwuspadowym.

9.     EkoDOM

Budownictwo pasywne prowadzi do ograniczenia emisji CO2. Do jego wzniesienia używa się energooszczędnych materiałów, a wnętrza wyposaża urządzeniami o wysokiej klasie energetycznej A, A++ czy A+++ .

10.  Przyjazny mikroklimat

Mikroklimat – to coś, co doceniają mieszkańcy domów pasywnych, a zwłaszcza ci borykający się z alergiami oraz starsi. Budynek latem nie nagrzewa się, a zimą panuje w nim optymalna temperatura. Gwarantuje też doskonałą izolację akustyczną, nie ma w nim przeciągów i wilgoci.

Budownictwo pasywne to inwestycja w jakość życia i komfort, sposób na oszczędności i świadoma ekologiczna postawa. Taki budynek to pakiet korzyści dla domowników oraz środowiska naturalnego. To dom przyszłości osadzony w teraźniejszości!

    Więcej o:

Skomentuj:

10 cech domu pasywnego