Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

4 błędy na etapie budowy domu, których należy się wystrzegać

sponsorowany

4 błędy na etapie budowy domu, których należy się wystrzegać
4 błędy na etapie budowy domu, których należy się wystrzegać
Sowafinansowa.pl

Wytyczanie fundamentów

Gdy zaczynasz wylewać fundamenty pod własny dom, zdajesz sobie sprawę z tego, że to poważna sprawa. Za chwilę w tym miejscu stanie budynek. Skoro już o lokalizacji mowa, fundamenty muszą znajdować się dokładnie tam, gdzie zakłada projekt. Błędem jest umieszczenie zbrojenia i zalanie go betonem niezgodnie z wyznaczonymi osiami domu. Jeśli nie dopilnujesz tej kwestii, bardzo szybko okaże się, że zamiast dalszej budowy trzeba zlecać i zgłaszać projekt zamienny lub... wykonywać fundamenty od nowa. Kosztowna i czasochłonna praca, której należy uniknąć.

Izolacja fundamentów

Brak izolacji fundamentów i ścian fundamentowych lub jej niedokładne wykonanie to poważny błąd. Jak bardzo? Tak bardzo, jak silnie uprzykrza życie wilgoć wdzierająca się do domu. Z biegiem czasu staje się ona problematyczna ze względu na zdrowie mieszkańców oraz poczucie estetyki. Nie po to stawiasz nowy dom i wydajesz setki tysięcy złotych, żeby w środku walczyć z grzybem. Dlatego już przy wykonywaniu fundamentów zadbaj o precyzyjnie wykonaną hydroizolację pionową i poziomą. Do uszczelniania obiektu stosuje się m.in. polimerowo-bitumiczne masy KMB.

Zbrojenie i beton

Żelbet stosowany w fundamentach domu daje podwójne bezpieczeństwo, ponieważ przenosi siły ściskające oraz rozciągające. Kształt, wielkość i precyzyjnie rozmieszczenie elementów stalowych ma bardzo duże znaczenie, stąd przed zalaniem powinna się odbyć kontrola wykwalifikowanego fachowca, który odnotowuje ją w dzienniku budowy. 

Błędem byłoby bagatelizowanie tego etapu prac, podobnie jak zalanie zbrojenia złym betonem. Zapytasz: jak to możliwe, przecież beton to beton? Tak, ale mieszanki dzielą się na lepsze i gorsze pod względem jakości, poza tym istotna jest konsystencja (nie za gęsta, nie za luźna), podobnie jak pielęgnacja po wylewce. W oczekiwaniu na pełne zawiązanie trzeba utrzymywać wilgotność poprzez polewanie betonu. Błąd w tym momencie skutkuje powstawaniu rys skurczowych. 

Jeśli stosujesz szalunki (to generalna uwaga do całego budynku), pamiętaj, że beton i zaprawa cementowa potrzebują na pełne zawiązanie nawet 28 dni. Wcześniejsze usuwanie szalunków jest błędem, szczególnie gdy mówimy o żelbetowym stropie.

Błędnie założona stolarka

Jednym z poważniejszych błędów przy samodzielnej budowie domu może być niewłaściwe zamontowanie okna i drzwi. Stolarka odpowiada za wiele aspektów – od termoizolacji, przez bezpieczeństwo i estetykę, po izolację akustyczną. Temat jest złożony i tak naprawdę zasługuje na osobny artykuł.

Pamiętaj, że:

  • należy wykonać bardzo precyzyjny, nie za wąski i nie za szeroki otwór na okno lub drzwi,
  • niezwykle ważny jest odpowiedni dobór systemu mocowania do konkretnej ściany,
  • do uszczelniania okien stosuje się wysokojakościowe pianki poliuretanowe i taśmy.

Dobre okna i drzwi sporo kosztują, ale to inwestycja w energooszczędność, atrakcyjny design i poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź pożyczki przez Internet, bo być może warto znaleźć dodatkowe środki na certyfikowane okna i drzwi z górnej półki, aby czerpać z nich korzyści latami.

Inne błędy mogą dotyczyć źle poprowadzonych instalacji czy nieprawidłowo wykonanej więźby dachowej. Każdy etap samodzielnych prac niesie ryzyko, dlatego potrzeba doświadczenia i wiedzy, żeby uniknąć błędów.

    Więcej o:

Skomentuj:

4 błędy na etapie budowy domu, których należy się wystrzegać