5 PORAD, które ułatwią Ci wybór projektu domu

sponsorowany

Podjęcie decyzji o budowie domu to dla wielu ludzi ważny moment w życiu. Dla jednych to spełnienie marzeń, dla innych kolejny etap rozwoju lub naturalna konsekwencja powiększającej się rodziny. Od momentu, gdy stajemy się inwestorami, czeka nas dużo wyzwań i decyzji do podjęcia. Jakie projekty domów będą dla nas najbardziej odpowiednie? Projekty domów parterowych? Projekty domów piętrowych? A może projekty domów z poddaszem?

Dom w Galantusach (G2)
Dom w Galantusach (G2)
Fot. Archon

Od czego więc powinniśmy zacząć poszukiwania projektu idealnego i co przemyśleć na wstępnym etapie, aby dom spełniał nasze oczekiwania, a jego budowa była jak najmniej stresująca?

1. Działka

Poszukując wymarzonego projektu, z pewnością wielu inwestorów przegląda gotowe projekty domów, oferowane przez pracownie architektoniczne. Przed wyborem i ostateczną decyzją należy pamiętać, by dokładnie przyjrzeć się działce, na której chcemy go wybudować. Jej parametry (np. wielkość, kształt, posadowienie czy wymiary) mogą determinować wielkość i kształt domu, koszty budowy czy jego nasłonecznienie. Aby projekt domu wpisał się w parametry działki, należy także wziąć pod uwagę jego odległość od granicy: minimalna odległość ściany z oknami do granicy działki wynosi 4 metry, dla ściany bez okien 3 metry, a na działkach o szerokości poniżej 16 metrów, ścianą bez okien możemy zbliżyć się do granicy do 1,5. Biorąc pod uwagę powyższe, warto wiedzieć, że im węższa działka, tym węższy dom.

Wybierając projekt domu, należy wziąć pod uwagę jego usytuowanie na działce pod kątem stron świata w taki sposób, aby móc wykorzystać naturalne światło do stworzenia jasnych, słonecznych, przytulnych i komfortowych wnętrz. Najlepiej, żeby strefa dzienna miała duże okna i była zlokalizowana od strony nasłonecznionej (południowej, południowo-zachodniej i zachodniej). Wszystkie pomieszczenia gospodarcze, jak spiżarnia, pralnia, mogą być skierowane na północ i wschód. Ważne jest też, od której strony świata będziemy wjeżdżać na działkę. Wjazd od południa oznacza, że wskazana jest lokalizacja salonu od drogi.

architekt Monika Lisowska - Łętocha — dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+

2. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) i Warunki zabudowy (WZ)

Zanim zaczniemy wybierać projekt domu, warto sprawdzić, czy nasza działka leży na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Opisuje on zasady zagospodarowania i zabudowy terenu, definiując tym samym, jak w świetle prawa może wyglądać nasz dom. Jeśli działka nie jest objęta MPZP, należy w urzędzie miasta lub gminy złożyć wniosek o decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ). Określi ona funkcje i parametry naszego przyszłego domu, a tym samym zawęzi nam pole poszukiwań wymarzonego projektu. Będziemy już wiedzieć, czy powinniśmy zwracać uwagę na projekty domów małych, projekty domów średnich, z poddaszem użytkowym, a może projekty domów parterowych. Może się bowiem okazać, że nie wszystkie projekty będą mogły być zrealizowane na naszej działce. Na tym etapie warto skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców z Pracowni ARCHON+, którzy przeanalizują dokumenty i pomogą inwestorowi wybrać najlepsze projekty domów, spełniających warunki zawarte w MPZP i WZ.

3. Parametry domu

Kiedy znamy już miejscowe przepisy, a także parametry działki, możemy skupić się na określeniu potrzeb, jakie ma spełnić nasz przyszły dom. Ważne są:

  • powierzchnia domu , będąca odzwierciedleniem potrzeb inwestora oraz liczby domowników;
  • bryła, kształt i styl, gdzie z pomocą przychodzą nam projekty domów parterowych, projekty domów piętrowych, projekty domów z poddaszem czy projekty domów nowoczesnych. Im prostsza i mniej skomplikowana bryła, tym tańsza, prostsza w budowie i tańsza w użytkowaniu
  • dach (np.dach dwuspadowy, czterospadowy czy płaski - określone w MPZP i WP)
  • materiały wykończeniowe, trwałe i pasujące do estetyki domu (bywa, że są już określone w MPZP lub WZ)

Zobacz Dom w renklodach 2 (G2) i dom w Dom w zdrojówkach

Domy jednorodzine
Domy jednorodzine
Fot. Archon

4. Wnętrze domu

Układ funkcjonalny, czyli rozkład i liczba pomieszczeń to najważniejsze elementy przy wyborze projektu domu. Warto na tym etapie odpowiedzieć sobie na kilka pytań określających nasze potrzeby, wymagania, czy będących spełnieniem naszych  marzeń, aby finalnie wybrać taki projekt, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Co zatem powinniśmy określić?

  • jaki prowadzimy tryb życia? czy często mamy gości? czy pracujemy w domu?
  • ilu domowników będzie mieszkać w naszym przyszłym domu?
  • czy potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania?
  • jak i gdzie spędzamy wolny czas?
  • czy lubimy i dużo gotujemy w domu?
  • ile mamy/planujemy mieć samochodów i czy dla wszystkich jest potrzebny garaż?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą nam lepiej wyobrazić sobie nasz przyszły dom i lepiej rozplanować jego elementy funkcjonalne. Jakie?

Salon

Salon to reprezentacyjna część domu. Spędzamy w nim zazwyczaj sporo czasu - odpoczywamy, przyjmujemy gości, bawimy się z dziećmi, organizujemy przyjęcia i seanse filmowe. Zastanówmy się zatem, co oprócz kanapy powinno się w nim znaleźć? Czy chcemy, aby salon był otwartą przestrzenią, z widokiem na kuchnię, połączony z jadalnią, a może z ogrodem? Jeśli lubimy w zimowe wieczory ogrzać się przy kominku, pamiętajmy o zaprojektowaniu odpowiedniego miejsca, podobnie jak w przypadku telewizora i sprzętu grającego. Zamknijmy też na chwilę oczy i wyobraźmy sobie pierwsze Święta Bożego Narodzenia w nowym domu i to, gdzie będzie stała piękna, pachnąca choinka.

Garaż

Decydując się na budowę domu, musimy przemyśleć kwestię garażu. Będzie dla nas komfortowo, jeśli zdecydujemy, aby był zaprojektowany w bryle domu. Zimą zaoszczędzimy czas na odśnieżaniu, a w upalne lato wsiądziemy do przyjemnie chłodnego samochodu. Korzystając z oferty projektów garaży, przemyślmy kwestię jego gabarytów. Czy będziemy parkować w nim jedno, czy więcej aut? Czy potrzebujemy tam miejsce do przechowywania? A może mamy w domu majsterkowicza, który nie wyobraża sobie garażu bez warsztatu?

Domy jednorodzinne
Domy jednorodzinne
Fot. Archon

Zobacz Dom w kostrzewach 4 i w Dom w faworytkach (G2)

Pomieszczenia gospodarcze: kotłownia, spiżarka, pralnia

Każdy dom musi mieć ogrzewanie. Kotłownie często ujęte są w projektach domów jako osobne pomieszczenie gospodarcze. Najbardziej popularne w Polsce są kotłownie na paliwo stałe. Alternatywą są kotłownie gazowe, które mają tę przewagę, że może się w nich także znajdować pralnia. Jeśli nie potrzebujemy specjalnie wydzielonego na pralnię i suszarnię pomieszczenia, takie połączenie funkcji jest bardzo korzystne. Jeśli naszą pasją jest gotowanie, uwielbiamy robić przetwory albo jesteśmy estetami i chcemy mieć minimalistycznie urządzoną i udekorowaną kuchnię, warto rozważyć kwestię spiżarni. Aby było nam wygodnie, spiżarnia powinna znaleźć się na szlaku komunikacyjnym między kuchnią a garażem, abyśmy łatwo rozpakowali zakupy.

Wiatrołap

To pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy z zewnątrz, oddzielone drzwiami wewnętrznymi od dalszej części domu. To miejsce, w którym zazwyczaj po powrocie z pracy czy ze spaceru zostawiamy okrycia wierzchnie, buty, parasolkę, czapki czy smycz dla psa. Dlatego wiatrołap to doskonałe miejsce do przechowywania. W projekcie domu zazwyczaj w tym miejscu projektuje się szafy lub garderobę, aby wszystkie niezbędne ubrania i przedmioty miały swoje miejsce i nie wprowadzały bałaganu. To też miejsce do zaprojektowania półek czy szafek do schowania innych przedmiotów użytkowych. Wiatrołap stanowi także punkt komunikacji między domem a tzw. zimnymi częściami domu jak garaż czy kotłownia.

Kuchnia

Kuchnia to serce domu. Projektując to pomieszczenie, musimy podjąć decyzję czy chcemy małą, czy dużą kuchnię? Czy niezbędna jest nam wyspa kuchenna? Jakie sprzęty małego i dużego AGD powinny się w niej znaleźć? Chcemy, aby kuchnia była otwarta i zapach pieczonych ciasteczek docierał do wszystkich domowników, czy wolimy gotować w skupieniu w zamkniętej kuchni? To też moment na podjęcie decyzji, czy potrzebujemy jadalni jako osobnego pomieszczenia, czy połączoną z kuchnią. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku warto pomyśleć o rozkładanym stole, który na co dzień nie zajmie wiele miejsca, a na specjalne okazje w mgnieniu oka zamieni się w mieszczący wszystkich gości mebel.

Kuchnia
Kuchnia
Fot. Archon

Zobacz Dom w jaskierkach (G2) oraz Dom w lonicerach 2 (G2)

Pokoje

Ilość i wielkość pokoi determinują liczba domowników oraz to, w jaki sposób spędzamy czas. Czy lubimy częściej przebywać w przestrzeni wspólnej, czy każdy spędza najwięcej czasu w swoim pokoju? Czy pracujemy w domu, a może często mamy gości – odpowiedź twierdząca może wywołać potrzebę dodatkowego pomieszczenia w postaci gabinetu lub pokoju gościnnego.

W każdym domu znajduje się na pewno główna sypialnia z dużym łóżkiem, z której często możemy zaprojektować bezpośrednie wejście do łazienki i garderoby. W pokojach dla dzieci oprócz podstawowych elementów wyposażenia pamiętajmy o wygospodarowaniu miejsca do nauki i zabawy. Aby przemieszczanie się między pokojami w domu piętrowym było bardziej komfortowe, zwróćmy uwagę na zaprojektowane w nim schody. Najwygodniejsze są schody dwubiegowe lub jednobiegowe. Alternatywą dla takiego rozwiązania są schody zabiegowe, zajmujące zdecydowanie mniej miejsca.

Łazienka/Toaleta

Niezależnie od tego, jakie projekty domów rozważamy — czy projekty domów małych, projekty domów piętrowych czy projekty domów parterowych oraz biorąc pod uwagę ilość domowników, musimy przemyśleć liczbę łazienek. Czy chcemy, aby łazienka była na każdym piętrze? Czy z sypialni chcemy mieć możliwość wejścia do łazienki prywatnej? Czy wolimy duże salony kąpielowe, a może mniejsze łazienki z samym prysznicem? Jakie sprzęty i gdzie zlokalizowane powinny znaleźć się w naszej wymarzonej łazience? Dużym udogodnieniem dla par, korzystających z tej samej łazienki będą dwie lub jedna długa umywalka.

5. Koszty budowy

Całościowy koszt budowy domu zależy od wielu czynników, w tym także od podjętych przez nas decyzji o wyglądzie wymarzonego domu. Wydatki w dużym stopniu definiuje kształt bryły i zastosowane w projekcie rozwiązania konstrukcyjne, rodzaj zadaszenia, standard wykończenia. Należy wiedzieć, że wszystkie elementy dodatkowe —  dekoracyjne, balustrady, balkony czy niestandardowe rozwiązania podniosą koszty budowy. Projekty domów z kosztorysem pozwalają kontrolować wydatki.

Klienci pracowni ARCHON+ mogą zamówić u nas projekt domu z kosztorysem. Taki kosztorys zawiera aktualne ceny za materiały oraz robociznę i jest aktualizowany co kwartał. Tym samym Klient otrzymuje możliwość łatwej kontroli nad budżetem budowy. Nasi Klienci, a także wykonawcy chwalą jakość przygotowywanej przez nas dokumentacji, co realnie przekłada się na czas oraz łatwość budowy domu.

kosztorysant z Biura Projektów ARCHON+

Pełna oferta gotowych projektów domów dostępna jest na www.archon.pl

Skomentuj:

5 PORAD, które ułatwią Ci wybór projektu domu