Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

7 najczęstszych pytań o powietrzne pompy ciepła

artykuł zewnętrzny

Pompy ciepła coraz częściej stosowane są do ogrzewania budynku lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Są to urządzenia bardzo wydajne i przyjazne dla środowiska. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na siedem najczęstszych pytań dotyczących pomp ciepła.

7 najczęstszych pytań o powietrzne pompy ciepła
7 najczęstszych pytań o powietrzne pompy ciepła
Metalfachtg

Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Pompy ciepła stanowią szczególny rodzaj urządzeń grzewczych. Umożliwiają pobranie ciepła z otoczenia: ziemi, wody lub powietrza, a następnie jego przekształcenie i wykorzystanie do ogrzania budynku lub przygotowania wody użytkowej.

Biorąc po uwagę źródło ciepła, urządzenia te dzielimy na:

  • powietrzne pompy ciepła,
  • gruntowe pompy ciepła,
  • wodne pompy ciepła.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów samej inwestycji, a także późniejszych, znacznie mniejszych wydatków związanych z ogrzewaniem.

Jak wskazuje nazwa, pompy te wykorzystują powietrze z zewnątrz do ogrzania budynku lub wody. Mogą również pełnić rolę klimatyzatora w okresie letnim. Ze względu na budowę i sposób działania wyróżniamy pompy ciepła powietrze-powietrze oraz powietrze-woda.

Pompa ciepła powietrze-powietrze transportuje ciepło z zewnątrz do wnętrza budynku. Urządzenie pracuje w układzie nadmuchowym, w którym ogrzewane zostaje bezpośrednio powietrze w środku pomieszczenia. Tego rodzaju pompa nie służy jednak do grzania wody użytkowej.

Natomiast pompa ciepła powietrze-woda pełni podobną funkcję jak kocioł węglowy czy gazowy. Z tym, że do ogrzania układu, oprócz energii elektrycznej, wykorzystuje ciepło atmosferyczne, które dzięki odpowiedniemu sprężeniu zamienione zostaje w ciepło użytkowe.

Firma METAL-FACH Technika Grzewcza oferuje dwa systemy powietrznych pompy ciepła: monoblok oraz split. W pierwszym z nich wszystkie elementy umieszczone są w jednej zwartej obudowie. Z kolei pompy ciepła typu split składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej.

Na rynku dostępne są również gruntowe pompy ciepła. Wykorzystują one energię skumulowaną w gruncie do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest ona pobierana za pomocą pionowych oraz poziomych wymienników ciepła.

Z kolei wodne pompy ciepła działają w oparciu o dwa zbiorniki wodne lub studnie. Urządzenie pobiera wodę i odzyskuje ciepło z pierwszego zasobnika, przekazuje je do budynku, a następnie odprowadza schłodzoną wodę do drugiego zbiornika.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Obecnie inwestorzy najczęściej wybierają powietrzne pompy ciepła. Niezależnie od wybranego systemy, monoblok lub split, ich działanie jest bardzo podobne.

Pompa ciepła powietrzna wykorzystuje naturalne procesy fizyczne. Ciepło powietrza z otoczenia jest odbierane przez znajdujący się w układzie czynnik chłodniczy, który paruje nawet w niskiej temperaturze. Przechodzi więc ze stanu płynnego w gazowy.

Następnie podgrzany czynnik chłodniczy jest zasysany przez sprężarkę, dzięki czemu jego temperatura jeszcze bardziej wzrasta. Zaraz potem energia cieplna zostaje przekazana do instalacji grzewczej lub zbiornika ciepłej wody.

W dalszej kolejności następuje schłodzenie czynnika, jego skroplenie i odprowadzenie przez zawór rozprężny. Cały cykl może się więc zacząć od początku.

Jak wybrać najlepszego instalatora?

Wybór odpowiedniej firmy, która zajmuje się instalacją powietrznych pomp ciepła może sprawiać pewne trudności. Na rynku działa wiele podmiotów oferujących tego typu usługi. Dlatego przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Przede wszystkim istotne są:

  • opinie klientów na temat instalatora,
  • doświadczenie w branży grzewczej,
  • zakres świadczonych usług,
  • jakość oferowanych pomp ciepła.

METAL-FACH Technika Grzewcza to renomowana firma, która od wielu już lat świadczy usługi w branży grzewczej. Naszym klientom przedstawiamy kompleksową ofertę obejmującą dobór i zakup urządzeń, montaż wydajnych pomp ciepła oraz serwis.

Czy eksploatacja powietrznej pompy ciepła jest kosztowna?

Pompa ciepła to rozwiązanie nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również bardzo ekonomiczne. Choć urządzenie zasilane jest energią elektryczną, to zdecydowana większość produkowanego ciepła, bo około 80%, pochodzi z OZE.

Dlatego ogrzewanie powietrzną pompą ciepła jest tańsze w porównaniu do tradycyjnych instalacji. Dodatkowo montując panele fotowoltaiczne można niemal całkowicie uniezależnić się od cen energii elektrycznej.

Czy powietrzna pompa ciepła nadaje się do grzejników?

Współcześnie produkowane pompy ciepła są w stanie współpracować praktycznie ze wszystkimi rodzajami odbiorników ciepła. Jednak biorąc pod uwagę specyfikę tych urządzeń najlepiej sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem powierzchniowych jakim jest podłogówka, ogrzewanie ścienne czy sufitowe.

Powietrzna pompa ciepła w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami może się okazać mniej efektywna. Wiele jednak zależy od charakteru danej inwestycji, ale zazwyczaj lepiej wybierać grzejniki niskotemperaturowe dedykowane do tego typu urządzeń.

Czy pompa ciepła jest głośna?

Pompy ciepła pracują stosunkowo cicho, ale podobnie jak inne urządzenia domowe emitują dźwięki. Muszą one też spełniać normy budowlane dotyczące hałasu, które dla pomieszczeń mieszkalnych wynoszą 30 dB w nocy oraz 40 dB w dzień.

W przypadku terenu zewnętrznego normy hałasu na granicy działki wynoszą odpowiednio 40 i 50 dB. Wpływ na głośność urządzenia oprócz parametrów ma również prawidłowy jego montaż. W przypadku pomp powietrznych typu split ważna jest przede wszystkim odpowiednia odległość od ścian budynku oraz stabilne podłoże.

Jaka jest żywotność pomp ciepła?

Żywotność pompy ciepła zależy od jej rodzaju i konkretnego modelu. Producenci najczęściej udzielają gwarancji na 25-30 lat, choć oczywiście niektóre urządzenia mogą działać znacznie dłużej.

Można również przedłużyć żywotność pompy powietrznej poprzez właściwe jej użytkowanie, stosowanie się do instrukcji i regularny serwis. Serce urządzenia, czyli sprężarka może pracować nawet przez 100000 godzin, a więc 50 lat!

    Więcej o:

Skomentuj:

7 najczęstszych pytań o powietrzne pompy ciepła