Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieczyk dachówkowaty

Gladiolus imbricatus

Encyklopedia roślin: Mieczyk dachowkowaty

Kolor kwiatów

fioletowe, lila, purpurowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

uniwersalna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus) Wieloletnia roślina zielna. Występuje na terenie całej Polski, głównie na wilgotnych łąkach i w górach. Łodygi nierozgałęzione i zgrubiałe u nasady. Liście mieczowate. Kwiaty lejkowate, drobne i purpurowo-liliowe, zebrane w gęste, szczytowe kłosy.

Rozmiary Wysokość 80-100 cm. Kwitnienie Kwitnie VI-VII. Im mniejsza bulwa, tym roślina zakwita później.

Wymagania Gleba przeciętna, wilgotna, o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. Mieczyki uprawia się w II roku po oborniku, z 6-7 letnią rotacją. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Nie wymaga okrywania na zimę i wykopywania bulw. Rozmnażanie Rozmnażanie przez bulwy, siew nasion. Cięcie Nie wymaga. Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, dość obficie, słabym strumieniem wody. Mieczyki zasilamy nawozami organicznymi.

Choroby i szkodniki Bakterioza mieczyka, twarda zgnilizna mieczyka, fuzarioza mieczyka, choroby wirusowe. Wciornastek mieczykowiec, rozkruszek korzeniowy, mszyce.

Zastosowanie Roślina zagrożona wyginięciem na skutek zbierania dekoracyjnych kwiatów razem z bulwami. Objęta ścisłą ochroną gatunkową. Polecana do sadzenia na stanowiskach nadwodnych.

1 z 2Encyklopedia roślin: Mieczyk dachowkowaty
2 z 2Encyklopedia roślin: Mieczyk dachowkowaty