Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Altana ogrodowa – jaką postawić przy domku letniskowym?

sponsorowany

Altana ogrodowa to doskonały sposób na zapewnienie dodatkowej przestrzeni na wypoczynek. Zazwyczaj ma stanowić miejsce, w którym można usiąść i zjeść posiłek. Ponadto dobrze wybrana, jeśli chodzi o jej wygląd, jednocześnie może stanowić doskonały sposób na ozdobienie ogrodu czy działki.

.
.
Kupdomekletniskowy.pl

Jaka wielkość altany?

Dobierając altanę należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wielkość, aby była dopasowana do wielkości działki jak również do wielkości znajdujących się na działce innych budowli. Jeśli chodzi o wybór altany, która ma stać na działce razem z domkiem letniskowym, wówczas ma to spore znaczenie. Przede wszystkim domki letniskowe obecnie to w znacznej większości nieduże budynki, które mogą być stawiane bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Te przepisy, które umożliwiają stawianie obiektów wyłącznie na zgłoszenie dotycząc także altan, dlatego też jej wielkość jest wybierana tak, aby było to możliwe. Na pewno jednak altana nie powinna być większa niż domek. Na wybór jej wielkości wpływ ma także to, gdzie będzie ustawiona. Bardzo często bowiem altany są ustawiane tak, aby znajdowały się blisko domku, co umożliwia bezpośrednie wyjście z domku. Wówczas przejmuje niejako rolę tarasu, co sprawia że stawiany domek nie musi go posiadać. Wówczas domek może być większy, bowiem przepis mówiący o stawianiu bez zezwolenia dotyczy całej powierzchni zabudowy, więc jeśli domek prezentowany jest w wersji z tarasem, wówczas jego powierzchnia wlicza się do powierzchni zabudowy. Zaleta altan jest przede wszystkim posiadanie dachu, który chroni przed wpływem warunków atmosferycznych takich jak deszcz czy wiatr. W przypadku altan mogą one mieć ściany pełne lub częściowo odsłonięte, co sprawia że mogą jeszcze lepiej zabezpieczać przed wiatrem czy śniegiem.  Dobierając wielkość altany należy uwzględniać również to, co ma się w innej docelowo znajdować. Zazwyczaj bowiem ustawia się w nich stolik i krzesła lub łlawy ogrodowe, jednak niektórzy pozostawiają jeszcze miejsce na leżaki czy grill. 

Ciekawe wzory altan

Altany w znacznej większości wykonywane są z drewna. Lekkie konstrukcje nie wymagają specjalnych warunków do ich ustawienia, a odpowiednio zabezpieczone mogą przez wiele lat wyglądać odpowiednio. Za trwałość altan odpowiada nie tylko ich właściwe ustawienie, ale również zabezpieczenie drewna, jak również wybór odpowiednich materiałów do ich wykonania. Wiele firm, zajmujących się produkcją altan umożliwia własna konfiguracje ścianek, czyli tego czy mają być pełne, ażurowe czy też całkowicie otwarte. Postawienie altany wymaga przygotowania podłoża, w zależności od tego, jaki jest jej model. Niektóre bowiem posiadają podłogę, wówczas konieczne jest wyrównanie terenu. Najczęściej bowiem altany tego typu obsadza się na wbitych na odpowiednią odległość w ziemię drewnianych palach. Można jednak zrezygnować z drewnianej podłogi, stawiając altanę na przykład na wcześniej przygotowanym podłożu z kostki brukowej. Wówczas konieczne jest zakotwiczenie altany w kostce, aby dzięki temu zapewnić stabilność całej konstrukcji. Altany z pełnymi ściankami dają możliwość korzystania z nich również w sytuacji, gdy warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające. Jeśli jednak właściciele korzystają z działki i tym samym altany wyłącznie w ciepłe dni, wówczas ażurowe ściany są lepszym wyborem, pozwalają bowiem cieszyć się sprzyjającymi warunkami wypoczynku. 

O czym pamiętać wybierając altanę

Przy wyborze najlepszej altany ogrodowej należy na pewno zwrócić uwagę na wybór jej wielkości, jak również wyglądu. Jednak ważne jest także to, aby nie zapominać o konieczności stawiania altany zgodnie z przepisami prawa. Jeśli budowla nie wymaga pozwolenia, tylko zgłoszenia właściwym organom jedną z ważniejszych kwestii jest to, iż przepisy umożliwiają postawienie jednej takie budowli na każde 500 metrów działki. W sytuacji gdy na działce stoi już domek letniskowy, na który również nie było konieczne uzyskiwanie pozwolenia na budowę, należy sprawdzić czy wielkość działki umożliwia wzniesienie altany.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Altana ogrodowa – jaką postawić przy domku letniskowym?