Blacha na rąbek – na co patrzeć?
Poszukujesz nowoczesnego pomysłu na swój dach? Jeśli chcesz rozwiązania które nada oryginalności i wyróżni twój dom, nada mu lekkości i geometrycznej proporcjonalności to panele dachowe na rąbek są materiałem, który nie może umknąć twojej uwadze. Warto wiedzieć, jak ją wybrać, aby twój dach spełniał twoje oczekiwania co do funkcjonalności jak i estetyki.

Blacha na rąbek – nie tylko na dach!
Wyjątkowość blachy na rąbek tkwi w otrzymanym dzięki niej na dachu wzorze przypominającym podłużne panele blachy połączonej w formie rąbka. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj pokrycia najlepiej prezentuje się na dachu o dużej powierzchni i niewyszukanej formie. Stopień nachylenia połaci nie wpływa znacznie na możliwości jej zastosowania, ale w praktyce wyraźniej swoje walory uwidacznia na bardziej stromych dachach. Co również interesujące, możesz go wykorzystać jako element dekoracyjny twojej elewacji – często w intrenecie możesz zobaczyć upowszechniający się trend na projekty domów w stylu „nowoczesnej stodoły”, w których wyraźnie widać zatartą granicę wizualną między ścianami szczytowymi a zadaszeniem.

Widoczna jakość!
Powszechna na rynku blacha na rąbek wykonana jest ze stali ocynkowanej lub aluminium, najczęściej występuje w grubości 0,5 mm. Tutaj nie ma kompromisów jeśli chodzi o ten rodzaj pokrycia – dla oczekiwanego efektu i wieloletniej funkcjonalności dachu wykonanego w technologii na rąbek kluczowe jest:
- wybranie wysokojakościowych powłok ochronnych (np. poliuretanowa PURLAK i PURMAT lub hybrydowa PURMAX)
- jakość stali (tę gwarantują tylko renomowani producenci, np. Blachy Pruszyński),
- w myśl sztuki dekarskiej, estetyczne wykonanie dachu.
Żeby zmniejszyć ryzyko ludzkich błędów, warto sprawdzić, czy panel na rąbek posiada takie udogodnienia jak np. maszynowo wycięte zamki do montażu na listwie startowej czy gotowe zamki i otwory montażowe. Każda niedokładność w wykonaniu czy wybór tanich powłok zabezpieczających będzie widoczne w ciągu paru lat, a miejscowe prace serwisowe czy wymiana elementów blachy raczej nie poprawią urody całemu budynkowi.

Przetłoczenia – nowy design blachy płaskiej!
Aktualnie decydując się na dach w technologii na rąbek masz znacznie więcej ciekawych rozwiązań wizualnych niż z tradycyjną blachą płaską. Na przykład, wprowadzone do oferty firmy Pruszyński, przetłoczenia w postaci mikrofali, nanofali i mikrotrapezu, przyczyniły się do pojawienia nowych efektów wizualnych, a także poprawiły specyfikę techniczną pokrycia wynikającą z rozszerzalności termicznej tego materiału. Jeśli skłaniasz się ku blasze płaskiej, ryzyko jej pofalowania będzie mniejsze, jeśli wybierzesz blachę o większej grubości (0,7 mm).
Twój dach nie musi mieć stalowego koloru, jeśli będziesz pamiętał, że powłoki chroniące stal oferowane są w różnych kolorach. Na przykład, zamień klasyczną stal na modny grafitowy kolor z wykończeniem matowym. I na koniec wystarczy tylko wybrać pasujące do tego okna, drzwi i inne elementy estetyczno-funkcjonalne, które nadadzą twojemu domu oryginalny charakter.

Blacha na rąbek dostępna jest w formie paneli o szerokości około 50-55 cm, których długość można dopasować do rozmiaru dachu i potrzeb inwestora. Ważne jest abyś zapoznał się z warunkami gwarancji i zwrócił uwagę na to, czy zakupiony towar został prawidłowo zabezpieczony do załadunku i transportu. Przeczytaj, jak należy konserwować blachę oraz jakich czynności lub narzędzi unikać. Pamiętaj również, że jakość produktu jest wprost proporcjonalna do jego gwarancji, więc na panele na rąbek z najlepszą powłoką, zakupione u cenionego producenta możesz otrzymać nawet do 50 lat gwarancji. Zdecydowanie jest to inwestycja, która gwarantuje Ci spokój na długie lata oraz miejsce do którego chętnie będziesz wracał.
- Więcej o:
Jakie okna na poddasze?
Gdzie zastosowanie mają lekkie pokrycia dachowe?
Powłoki do Drewnianych Powierzchni: Klucz do Optymalnej Ochrony i Pielęgnacji
Szybki skup nieruchomości - czy warto się zdecydować?
Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”: Projekt to współpraca z klientem
Które blachodachówki uznawane są za najlepsze?
Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Gdzie najlepiej zamontować klimatyzację do domu?