Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na zboczu

red.

Mosewich House został zbudowany na jednym ze wzgórz otaczających miasto Kamloops w Kanadzie. Dom ten stanowi piękny przykład właściwego wkomponowania architektury w krajobraz.Ten nieprzeciętny, przycupnięty na stromym zboczu budynek został zaprojektowany dla Karen i Russa Mosewich oraz ich dwojga dzieci.

Wybór materiałów, skala i masa domu sprawiają, że zdecydowanie wyróżnia się on spośród okolicznych budynków. Jego proporcje sugerują wygodne i przestrzenne wnętrze, a cały projekt jest świadomą próbą oddania piękna Thompson River Valley w Kanadzie, gdzie dom ten stoi, oraz zintegrowania domu z otaczającą go przyrodą.

Projekt...

To na czym przede wszystkim zależało zamawiającym to to, jak się będzie w tym domu żyło i jaki będzie miał klimat, a nie koniecznie jak będzie wyglądał. Kiedy opisywali architektowi swoje oczekiwania i wyobrażenia podkreślali, że chcieliby dom przestrzenny, w którym będzie się można wygodnie poruszać. Podkreślali również, że ważne są dla nich duże puste płaszczyzny, które mogłyby posłużyć jako ekspozycja dla ich sporej kolekcji obrazów. Zastosowanie tradycyjnych materiałów miało zapewniać domowi jego "zwyczajny" charakter, ale i wytrzymałość - na tyle dużą, aby sprostał dużym przyjęciom oraz energii młodości domowników i ich gości.

...i efekt końcowy

Generalnie przez wszystkie etapy powstawania domu, od projektowania po konstrukcję, jego twórcy skupiali się przede wszystkim na wnętrzu, ale w efekcie powstała bryła wspaniale zharmonizowana z otoczeniem. Jej surowa i ciemna podstawa daje wizualne wrażenie silnego "zakotwiczenia" domu na stromym zboczu. Bezpośrednio z niej wyrastają kominy, ściany nośne i ściany wewnętrznego dziedzińca. Kontrastujące z podstawą domu, jaśniejsze, pozakrzywiane górne partie tworzą dramaturgię i ciekawe światłocienie. Wnętrze, to w istocie puste przestrzenie tworzące funkcjonalne części domu i dzielące go na część dzienną i prywatną. Wspaniały efekt dają też ogromne przeszklenia, potęgujące poczucie przestrzeni i przybliżające wnętrze do otaczającej je natury. Dzięki nim oba światy - wnętrza domu i przyrody - przenikają się.A oto inny - rodzimy - przykład domu na skarpie

Rozmowa współczesności z tradycją - dzieło znanych polskich architektów

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom na zboczu