Niezawodne hortensje

Jolanta Zdanowska

Te rośliny urzekają wielkością kwiatów i obfitością kwitnienia. Wyglądają pięknie prawie przez całe lato, aż do późnej jesieni. Sęk w tym, że nasze warunki klimatyczne wytrzymują tylko niektóre z nich...

Hortensje przepięknie wyglądają w letnie miesiące. Gorzej niestety znoszą naszą srogą zimę...
Hortensje przepięknie wyglądają w letnie miesiące. Gorzej niestety znoszą naszą srogą zimę...
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Tak się składa, że najatrakcyjniejszy gatunek hortensji w Polsce nie jest w pełni odporny na mróz. W sklepach ogrodniczych kuszą nas czasami przepiękne okazy o olbrzymich kwiatach w kształcie kul, w różnych odcieniach koloru różowego.

Są to hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla), pochodzące z Japonii i Korei. Barwę ich kwiatów można zmienić na niebieską, podlewając krzew specjalną odżywką. Zdarza się, że ulegamy pokusie i kupujemy tę "piękność". A ona - z każdym rokiem - coraz bardziej nas rozczarowuje i irytuje, bo zamiast kwitnąć, rozrasta się tylko w bujny zielony krzew o mięsistych liściach.

Dlaczego tak się dzieje? Pąki kwiatowe tej hortensji zawiązują się na roślinie już jesienią. A potem przychodzi nasza polska, sroga zima i pąki przemarzają. Roślina jest dość żywotna i potrafi się zregenerować po uszkodzeniach mrozowych, ale o kwitnieniu nie ma już mowy, bo nie ma pąków. Gatunek ten bez większego ryzyka można uprawiać, ale tylko w tych regionach Polski, gdzie zimy są łagodniejsze, a więc na zachodzie i północnym zachodzie. W pozostałej części naszego kraju trzeba na roślinę chuchać i dmuchać, opatulać na zimę i zabezpieczać, a i tak najczęściej nie przynosi to oczekiwanych efektów.

Mrozoodporne gatunki hortensji

Na szczęście są jeszcze inne gatunki hortensji, które nie boją się niskich zimowych temperatur i wiosennych przymrozków, a prawie tak samo przyciągają wzrok swoją urodą. W przeciwieństwie do poprzedniczek zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, więc nie zagrozi im nawet najsroższa zima.

Do najwytrzymalszych należą dwa gatunki hortensji: krzaczasta (Hydrangea arborescens) i wiechowata (Hydrangea paniculata). Ta pierwsza to szeroko rozrastający się krzew o wysokości około 1,5 m, który wydaje latem mnóstwo imponującej wielkości białych kulistych kwiatów. Najbardziej znana odmiana to "Annabelle", której pojedynczy kwiat może osiągnąć nawet 25 cm średnicy! Inną odmianą jest podobna do niej "Grandiflora", która ma kwiaty trochę mniejsze. Charakterystyczne jest to, że początkowo czysto białe kwiaty hortensji krzaczastej z czasem zielenieją. Krzewy ze względu na ciężar ogromnych kwiatostanów trzeba podpierać, bo inaczej mają tendencję do pokładania się, szczególnie gdy płatki namokną po deszczu.

Równie niezawodnym i zawsze kwitnącym gatunkiem jest hortensja wiechowata, zwana też bukietową. Krzewy te dorastają zazwyczaj do około 2 m. Ich kwiaty wyrastają z wyprostowanych, sztywnych pędów i mają kształt stożków. U wielu odmian ogrodowych kwiaty te z czasem różowieją, przybierając niekiedy nawet dość intensywny odcień. I właśnie te różowiejące, a niekiedy nawet czerwieniejące kwiatostany o dużej trwałości stanowią ich największy atut.

Wyjątkowym i w pełni zasłużonym powodzeniem cieszą się ostatnio odmiany, których nazwy mówią same za siebie - "Pinky Winky", "Vanilla Fraise", "Pink Diamond". Bardzo duże i efektowne kwiaty mają wspomniana "Grandiflora"a także "Limelight".

Praktyczne wskazówki

Krzewy te są łatwe w uprawie, nawet dla początkujących ogrodników. Dobrze rosną zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. W słońcu obficiej kwitną, ale potrzebują wtedy więcej wilgoci. Idealne dla nich miejsce to stanowisko półcieniste, na przykład pod koronami wysokich drzew. Wszystkie hortensje lubią gleby próchnicze, przepuszczalne i kwaśne, ale udadzą się też nawet na dość przeciętnych glebach, byle były one wilgotne. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu hortensji w sezonie letnich upałów. Lepiej jest podlewać rzadziej, ale naprawdę rzęsiście, niż często, ale po troszeczku.

Ważnym zabiegiem jest przycinanie krzewów na wiosnę. Hortensje krzaczaste można przycinać nisko nad ziemią, dzięki czemu kwiatostany stają się dorodniejsze. Hortensje wiechowate w młodości przycina się mocno, tuż nad ziemią, aby krzew zgrabnie się zagęścił. Potem, gdy jest już dorosły, pędy drobne i słabe wycina się całkiem, a pozostałe skraca mniej więcej do 1/3 długości. Wpływa to bardzo dobrze na obfitość kwitnienia i wielkość kwiatów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Niezawodne hortensje