Ergonomia w nowoczesnych biurach

Reklama

Kreatywna siedziba LEGO w Danii, ekologiczny biurowiec Alliander w Duivan, nawiązująca do "garażowej" stylistyki siedziba Google... Duże korporacje prześcigają się w nietypowych pomysłach na aranżację przestrzeni biurowych. Jak jednak połączyć nowoczesność z ergonomią?

24130361 https bi

Biura XXI wieku nie przypominają już tych sprzed 50 lat. W polskich firmach coraz częściej spotykane są przestrzenie typu "open space". Rewolucyjnym rozwiązaniem jest również rezygnacja z jednoznacznego przypisywania pracownikom stanowisk i zastąpienie ich strefami przeznaczonymi do wykonywania konkretnych zadań. Nie sztuką jest jednak stworzyć przestrzeń kreatywną, która będzie robić wrażenie na klientach. Prawdziwym wyzwaniem jest uczynienie jej funkcjonalną i dzięki ergonomicznym rozwiązaniom ułatwić pracownikom wykonywanie obowiązków. Odpowiednie wyposażenie nie tylko poprawi ich stan zdrowia czy samopoczucie, ale również zwiększy motywację oraz skupienie na powierzonych zadaniach.

Ergonomia pracy z komputerem

W dzisiejszych czasach znaczna część pracy biurowej wymaga obsługi komputera. Z badań Loudhouse 2016 na zlecenie Fellowes wynika, że pracownicy biurowi spędzają przed monitorami komputerów przeciętnie 7 godzin dziennie. Jedna trzecia ankietowanych skarży się na problemy zdrowotne związane z niedostosowaniem miejsca pracy do specyfiki wykonywanych zadań; zdaniem 55% ma to bezpośredni wpływ na ich produktywność. Projektując komputerowe stanowiska pracy, trzeba zadbać przede wszystkim o spełnienie podstawowych wymagań BHP. Na każdą osobę powinny przypadać co najmniej 2 m2 podłogi i 13 m3 wolnej objętości. Pracownik powinien siedzieć w odległości 40-75 cm od ekranu (wartość ta liczona jest od oczu), a między poszczególnymi monitorami musi być zachowany odstęp 60 cm.

Niezwykle istotny jest również dobór mebli biurowych. Krzesło komputerowe powinno pozwalać na wykonanie pełnego obrotu wokół swej osi, a także na swobodną regulację wysokości siedzenia oraz poziomu i kąta nachylenia oparcia. Obowiązkowe jest również wyposażenie krzesła w podłokietniki. Ciekawym rozwiązaniem (choć niewymaganym przepisami prawa pracy) jest regulowany zagłówek, który zapobiega bólowi odcinka szyjnego kręgosłupa, zapewniając większy komfort pracy - tego typu fotele ma w ofercie między innymi firma AJ Produkty, specjalizująca się w ergonomicznych meblach biurowych. Biurko komputerowe powinno umożliwić usytuowanie klawiatury w odległości co najmniej 10 cm od jego krawędzi, a także swobodne ułożenie pozostałych elementów wyposażenia (np. akcesoriów biurowych) w zasięgu rąk pracownika. Mebel musi zapewniać odpowiednią przestrzeń do swobodnego ułożenia nóg oraz umożliwiać dopasowanie wysokości do wzrostu użytkownika. Jeśli to samo biurko ma służyć zarówno do pracy siedzącej, jak i stojącej, najlepszym wyborem jest model o napędzie elektrycznym, który można błyskawicznie dostosować do bieżących potrzeb (np. elektryczne biurko pod komputer ERGO).

Ergonomiczne meble do sali konferencyjnej

Ergonomia nie kończy się jednak na przygotowaniu poszczególnych stanowisk pracy. Jeśli zaplanowaliśmy biuro w formule "open space", zadbajmy, by poszczególne stanowiska lub strefy zadaniowe oddzielone były ścianami działowymi. Dobrym rozwiązaniem są ścianki dźwiękochłonne, ułatwiające pracownikom skupienie się na własnych obowiązkach.

Warto również zadbać o odpowiednie wyposażenie sal konferencyjnych. Spotkania, które się tam odbywają, mogą trwać godzinami - podstawą jest więc wybór ergonomicznych krzeseł. Często spotykanym rozwiązaniem w aranżacji tego typu przestrzeni jest tzw. układ teatralny, który pozwala zredukować wyposażenie sal do pojedynczych siedzisk wyposażonych w blaty umożliwiające postawienie na nich laptopów. Jeśli jednak planujemy również warsztaty dla pracowników czy spotkania organizowane w konwencji burz mózgów, niezbędny będzie przynajmniej jeden duży stół. Dla firm dysponujących ograniczoną przestrzenią, najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie stołów rozkładanych (np. MODULUS od AJ Produkty).

Nowoczesne biuro to nie tylko biuro kreatywne, ale przede wszystkim takie, w którym praca jest łatwa i przyjemna. Można to osiągnąć dzięki rozwiązaniom sprzyjających ergonomii.

    Więcej o: