Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koza czyli piecyk kominkowy

Konrad Koper, Dawid Rozpara, Beata Zielińska

Koza ogrzeje dom jak tradycyjny kominek z wkładem i tak samo będzie cieszyć nas widokiem żywego ognia. A przy tym jest tańsza, można ją zamontować samodzielnie, a w razie przeprowadzki - zabrać ze sobą.

koza, piecyk wolno stojący, piec kominkowy, piecyk kominkowy, ogrzewanie domu, dogrzewanie domu
Koza żeliwna z fajerką na górnej płycie do podgrzewania naczyń
Fot. Brunner
Kozy, czyli inaczej wolno stojące piece kominkowe, stosuje się głównie do ogrzewania lub dogrzewania pojedynczych pomieszczeń. Są wydajnym, a przede wszystkim - bardzo atrakcyjnym źródłem ciepła.

Kozę możemy zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu. Jest tylko jeden warunek - musi znajdować się w nim przewód kominowy o odpowiednich wymiarach, przez który spaliny i dym będą odprowadzane na zewnątrz.

Oferta pieców wolno stojących jest bardzo duża - i nie chodzi tu tylko o ich wzornictwo. Dostępne na rynku kozy różnią się także parametrami technicznymi, komfortem użytkowania, poziomem bezpieczeństwa oraz trwałością - wszystko to powinniśmy porównać przed wyborem.

Jak wygląda koza?

Głównym elementem każdej kozy jest zamknięte, szczelne palenisko. W przeciwieństwie do wkładów kominkowych kozy nie wymagają zabudowy. Dzięki temu ich montaż (albo demontaż) jest bardzo prosty.

Większość modeli ma duże przeszklone drzwiczki, przez które widać palący się ogień. Mogą być wyposażone w mechanizm samodomykający, który zwiększa bezpieczeństwo użytkowania (zapobiega przypadkowemu pozostawieniu otwartych drzwiczek). Są też takie kozy, w których drzwiczki celowo można pozostawić otwarte - wtedy uzyskamy podobny efekt jak przy korzystaniu z tradycyjnego kominka otwartego.

W większości pieców na drewno dokłada się je do paleniska przez frontowe drzwiczki; są również takie rozwiązania, gdy opał może być wkładany przez drzwiczki z boku pieca lub przez klapę znajdującą się w jego górnej płycie.

Najlepiej, gdy koza ma oddzielny pojemnik na popiół. Są modele z popielnikiem z dodatkową pokrywą, która zapobiega wysypywaniu się popiołu podczas przenoszenia.

Z czego robi się kozy?

Najpopularniejsze materiały, z których robi się korpusy piecyków kominkowych, to żeliwo lub stal (rzadziej spotyka się takie z obudową z ceramicznych kafli albo kamienia. Żeliwo i stal mają podobne parametry użytkowe, ale wpływają na styl kozy - z tego pierwszego materiału robi się zwykle kozy tradycyjne, w nieco staroświeckim stylu, a z drugiego - nowoczesne.

Żeliwo. Materiał ten dość szybko się nagrzewa. Aby zrobione z niego kozy dłużej grzały, ich wnętrze (czyli palenisko) niektórzy producenci wykładają niekiedy szamotem. Ma on za zadanie akumulować wytworzone ciepło. Choć wówczas piec wolniej się nagrzewa, to po wygaszeniu ognia pozostaje ciepły przez bardzo długi czas.

Kozy odlewane z żeliwa często mają stylizowaną formę, z bogatymi zdobieniami, czasem również z fajerką na górnej płycie - wtedy koza może służyć do gotowania wody na herbatę.

Stal. Ze względu na możliwość odkształceń stali pod wpływem wysokiej temperatury, palenisko dodatkowo zabezpiecza się szamotem lub wermikulitem (czyli minerałem o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych). Ten drugi materiał pełni rolę izolatora, chroniąc urządzenie przed deformacją, a użytkownika - przed poparzeniem. Sprawia też, że spaliny zostają całkowicie dopalone, przez co szyba w drzwiczkach dłużej pozostaje czysta.

Kozom ze stali nadaje się raczej prostą formę. Są znacznie lżejsze od modeli żeliwnych, przy tej samej mocy grzewczej.

W jaki sposób koza ogrzewa pomieszczenie?

Koza może ogrzewać wnętrze na dwa sposoby - oddając ciepło przez radiację (promieniowanie przez front i górę urządzenia) albo przez konwekcję (przekazywanie ciepła przez boczne i tylne ścianki bezpośrednio do powietrza, które krąży w pomieszczeniu).

Przez radiację.(zdjęcie) Ciepło jest równomiernie przekazywane we wszystkich kierunkach i bezpośrednio ogrzewa ludzi znajdujących się w pobliżu pieca oraz wszystkie przedmioty: ściany, podłogi, sufit i meble. W ten sposób działa większość pieców żeliwnych. Takie kozy najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, gdzie ciepłe powietrze swobodnie się rozchodzi.

Przez konwekcję.(zdjęcie) Te kozy wykorzystują zjawisko unoszenia się ogrzanego (lżejszego) powietrza ku górze. Chłodne powietrze napływa przez wloty w dolnej części pieca, ogrzewa się w jego wnętrzu, po czym wydostaje przez kratki wylotowe. Dzięki ruchowi powietrza ciepło szybko i łatwo przemieszcza się do innych pomieszczeń, a osoby znajdujące się w pobliżu kozy nie odczuwają dyskomfortu cieplnego.

Ogrzewając wnętrze kozą, możemy dowolnie sterować ilością otrzymywanego z niej ciepła. Są na to różne sposoby: od prostych (właściwa ilość opału, odpowiednie ustawienie szybra, regulacja ilości powietrza potrzebnego do spalania) po bardziej skomplikowane i nowoczesne (sterowanie pracą kozy za pomocą termostatu, obsługiwanego pilotem zdalnego sterowania).

Zobacz galerię pieców kominkowych (ceny)



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





Skomentuj:

Koza czyli piecyk kominkowy