Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Butla gazowa do grilla – jaką wybrać i czym kierować się przy wyborze?

artykuł zewnętrzny

Grill gazowy to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Zasilanie gazem jest bowiem nie tylko wygodne, ale również wydajne. Wymaga jednak wyboru odpowiedniej butli, a także stosowanie podstawowych bezpieczeństwa. Czym zatem kierować się przy wyborze butli gazowej do grilla? Gdzie ją kupić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Butla gazowa do grilla – jaką wybrać i czym kierować się przy wyborze?
Butla gazowa do grilla – jaką wybrać i czym kierować się przy wyborze?
Gazogród

Propan czy propan-butan? Jaki gaz wybrać do zasilania grilla?

Wybierając butlę gazową do grilla należy zdecydować przede wszystkim o tym, jakim gazem będzie on zasilany. W sprzedaży dostępne są bowiem 2 podstawowe typy butli, a mianowicie wypełnione czystym propanem lub mieszanką propan-butan. Czym różnią się oba gazy? Otóż, propan to gaz, który pozwala grillować o każdej porze roku, ponieważ wrze w temperaturze -42ºC. Propan-butan jest z kolei mieszanką, która wrze w temperaturze -4ºC. W efekcie grillując zimą spalany może być wyłącznie propan, a butan pozostanie w tym przypadku na dnie butli. Przekłada się to na mniejszą wydajność. Latem lepszym rozwiązaniem jest jednak korzystanie z butli propan-butan, które są nie tylko zdecydowanie tańsze, ale również dostępne na praktycznie każdej stacji benzynowej, czy w wielu innych punktach sprzedaży.

Wielkość butli gazowej do grilla - jaki rozmiar wybrać?

Istotną kwestią przy wyborze butli gazowej do grilla jest z pewnością również jej wielkość. W związku z tym należy pamiętać o tym, by korzystać z butli o maksymalnej pojemności 11 kg. Oczywiście w przypadku osób, które grillują sporadycznie i szybko wystarczająca może okazać się butla o pojemności 5kg, ponieważ każdy grill wyposażony jest w reduktor umożliwiający podłączenie zarówno 11, jak i 5 kg butli. Niektóre urządzenia posiadają również specjalne schowki na butlę, w których mieszczą się z reguły mniejsze pojemniki na gaz. Może to być butla 5kg lub butla Nano, która posiada zupełnie inny reduktor. Jej podłączenie jest jednak proste, ponieważ jest to system klik-klak. Korzystając z większy butli dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w dedykowanym pokrowcu, co zdecydowanie poprawia estetykę.

Butle gazowe do grilla - zasady bezpieczeństwa

Korzystanie z grilla gazowego, a co za tym idzie butli z gazem wymaga przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, by:

  • przechowywać butle w suchym i dobrze wentylowanym miejscu;
  • butla zawsze była ustawiona w pozycji stojącej i zabezpieczona przed upadkiem;
  • zawór butli był zaślepiony odpowiednią nakrętką;
  • butla nie posiadała uszkodzeń mechanicznych, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko nieszczelności, co może skutkować wybuchem;
  • regularnie kontrolować stan przewodów gazowych.

Zasilanie grilli gazowych – jak podłączyć butlę gazową?

Bezpieczeństwo korzystania z grilla gazowego w dużej mierze uzależnione jest od prawidłowego podłączenia butli z gazem. Grill posiada bowiem wbudowany reduktor (na butlę 5 i 11 kg), który należy podłączyć do butli. Czynność teoretycznie jest bardzo prosta, jednak wykonując ją należy zachować odpowiednią ostrożność. Chodzi przede wszystkim o zweryfikowanie stanu uszczelki oraz właściwą siłę dokręcenia, ponieważ zbyt duża może doprowadzić do uszkodzenia wspomnianej uszczelki, a co za tym idzie nieszczelności. W przypadku butli gazowych Nano reduktor jest zupełnie inny jednak jego połączenie również jest bardzo proste. Najlepiej w tym przypadku kierować się instrukcją dołączoną do grilla.

Butla z gazem – sprawdzanie szczelności połączenia

Po podłączeniu butli z gazem do grilla warto sprawdzić szczelność połączenia, co w praktyce jest bardzo proste. Wystarczy bowiem miejsce podłączenia spryskać pianką ze specjalnego testera bądź własnoręcznie rozrobioną wodą z mydlinami. Objawy ewentualnych nieszczelności to pojawiające się bąbelki, w związku z czym należy dokładnie obserwować tworzącą się pianę. Jest to czynność, której nie warto bagatelizować, ponieważ nieszczelne połączenie może mieć poważne konsekwencje.

Gdzie kupić butlę z gazem do grilla?

Butle z gazem do grilla to produkt, który można kupić na większości stacji benzynowych (butle propan-butan o pojemności 5 i 11 kg), w marketach, czy autoryzowanych punktach sprzedaży gazu lub butli gazowych. Mniej dostępne są z pewnością butle Nano, co wynika ze zdecydowanie mniejszego zapotrzebowania. W obu przypadkach istotne jest to, by butle z gazem do grilla kupować w znanych i legalnych źródłach taki jak np. gazgrod.eu, ponieważ bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór butli gazowej do grilla wymaga podjęcia decyzji dotyczącej stosowanego gazu oraz jego ilości. Równie ważną kwestią jest jednak bezpieczeństwo korzystania z butli, czyli jej odpowiednie podłączenie oraz zweryfikowanie szczelności.

    Więcej o:

Skomentuj:

Butla gazowa do grilla – jaką wybrać i czym kierować się przy wyborze?