Co lepsze: kolektory słoneczne czy pompa ciepła? W co inwestować budując dom?
Gdy stawiasz dom, wybór urządzenia do ciepłej wody może spędzać sen z powiek. Jako alternatywę do tradycyjnego kotła czy bojlera, warto rozważyć kolektory słoneczne oraz pompę ciepła CWU.

Czym są kolektory słoneczne na ciepłą wodę?
Kolektory słoneczne służą do grzania wody bez konieczności zużywania prądu jak w przypadku bojlera czy pompy ciepła CWU oraz bez konieczności zużywania paliwa jak w przypadku kotła. Dzięki temu, że kolektory słoneczne posiadają wbudowany absorber, pochłaniają promieniowanie słoneczne, produkując darmową energię cieplną, która bezpośrednio ogrzewa instalację wodną w budynku.
Czym nie są kolektory słoneczne? Kilka słów o fotowoltaice
Kolektory słoneczna a fotowoltaika w języku polskim są często mylone, a to z uwagi na to, że potocznie mówi się na te pierwsze panele słoneczne lub solarne i podobnie jak panele fotowoltaiczne wykorzystują energię słońca i są montowane na dachach. Panele fotowoltaiczne nie służą jednak ogrzewaniu wody, a generowaniu prądu. Tego z kolei kolektory słoneczne na ciepłą wodę nie potrafią (nie generują prądu!).
Czym jest pompa ciepła CWU?
Pompa ciepła do CWU potrafi ogrzać wodę przez cały rok. Działa trochę jak lodówka, wykorzystując powietrze. Podobnie jak lodówka, potrzebuje też do działania prądu - zazwyczaj ok 780 zł rocznie przy założeniu 200-300 L wody (średnie zapotrzebowanie 4 osób) dziennie oraz stawce 0,78 zł za 1 kWh za prąd (aktualna stawka na lato 2022). To z uwagi na to spore zapotrzebowanie na prąd, jeśli ktoś rozważa zakup pompy, to często rozważa też zakup fotowoltaiki, która generuje darmowy prąd, czyli zmniejsza rachunki. Więcej o tym, jak działa instalacja fotowoltaiczna dowiesz się od ekspertów Otovo z ich bloga.
Pompa ciepła czy kolektory słoneczne do grzania wody? Podobieństwa i różnice
- Pompa ciepła do CWU działa cały rok, z kolei kolektory słoneczne do grzania wody działają świetnie w miesiącach wiosenno-letnich, a na jesieni i w zimie mogą nie wystarczyć, aby ogrzać całkowicie konieczną ilość wody (część ogrzeją, ale nie całą);
- Pompa ciepła do CWU działa zazwyczaj ok. 20 lat, a kolektory słoneczne 20-25 lat;
- Oba urządzenia to wydatek rzędu 10-14 tys. zł;
Kolektory słoneczne na ciepłą wodę zwracają się zazwyczaj szybciej (5-10 lat), a pompa nawet do 14 lat, bo jednak zużywa sporo prądu.
- Więcej o:
Nowość w ofercie BAXI: pompa ciepła Platinum BC Smart iR32
Nowoczesny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pruszkowie już gotowy!
Seria YOPE Probiotics - rewolucja w czyszczeniu domu
Dlaczego warto wybrać dachówkę betonową? 5 powodów, dla których jest uwielbiana przez klientów.
Okna do dachów płaskich w nadmorskich restauracjach w USA
Nowa pergola tarasowa MB-OPENSKY 120 od Aluprof – doskonała w każdym calu
Brakuje Ci miejsca pod umywalką? Zastosuj syfon umywalkowy XS-PURE
Super niski odpływ brodzikowy SLIM+ | Wirquin