Co powinna mieć nowoczesna rezydencja?

artykuł zewnętrzny

Słowo rezydencja kojarzy się z bardzo dawnymi czasami. Nic dziwnego. Była to budowla mająca charakter reprezentacyjny. Okazała siedziba, w której zamieszkiwali dostojnicy państwowi lub kościelni. Jej właścicielami były również rodziny szlacheckie. Dziś nadal buduje się takie domostwa, ale nie są one pałacami przeznaczonymi dla książąt, a częściej luksusowymi budynkami o podobnym wzorze dla dobrze sytuowanych osób. Co powinna mieć prawdziwa rezydencja w pierwszej połowie XXI wieku? Czym się należy kierować przy wyborze odpowiedniego projektu? Między innymi te kwestie poruszymy w niniejszym tekście.

Co powinna mieć nowoczesna rezydencja?
Co powinna mieć nowoczesna rezydencja?
MG Projekt

Projekt współczesnej rezydencji

Układ wszystkich pomieszczeń, całe otoczenie oraz wielkość działki. Takie elementy zawarte w projekcie przygotowanym przez profesjonalne firmy są oczywiście najważniejsze. Nie bez znaczenia jest również konkretny, zastosowany styl architektoniczny. Można więc postawić obiekt przypominający tradycyjny dworek z minionych lat 30., jednak tak samo ciekawym rozwiązaniem będzie np. funkcjonalna willa w stylu kolonialnym albo nowoczesnym (ze sporymi przeszkleniami oraz płaskimi dachami).

Jeżeli chodzi o wspomnianą działkę, to jej powierzchnia musi być na tyle duża, aby znalazło się dodatkowe miejsce na zadbane ogrody, oranżerie itp. (o który więcej opiszemy poniżej). Co najmniej 2000 metrów kwadratowych – taka przestrzeń będzie jak najbardziej odpowiednia, ale tylko dla tych nieco „skromniejszych” domostw.

Dodajmy jeszcze, że w dawnych rezydencjach wewnętrznym punktem centralnym była tzw. sień. Tam właśnie tętniło całe życie. Obecnie nie używa się owej nazwy. Podobną funkcję spełnia więc salon albo jadalnia.

Aby dopasować funkcjonalność rezydencji do potrzeb wszystkich domowników najlepiej wybrać indywidualny projekt rezydencji. Jest to droższa niż wybór gotowego projektu domu opcja, ale gwarantuje, że podczas spotkań z architektem wybrane zostaną najbardziej optymalne z puntu widzenia Inwestora rozwiązania. Opracowanie takiej dokumentacji domu można zlecić w pracowni architektonicznej MG Projekt. 

Szczegółowe cechy – co powinna mieć prawdziwa rezydencja?

Sprawdźmy, jak wybrać projekt, aby być w pełni zadowolonym z wybudowanego domostwa. Prawdziwe reprezentacyjne wille jednorodzinne muszą wyróżniać się przede wszystkim komfortem, oryginalnym designem (nieregularna bryła) oraz jakością wykonania (popularne są włoskie marmury i ozdobne gzymsy).

Najlepiej, gdy salon będzie przestronny i połączony z kuchnią (ewentualnie jadalnią). Podstawą jest również kominek znajdujący się w centralnej części oraz np. wielkie, zamontowane od podłogi do sufitu, okna, dzięki którym luksusowa rezydencja będzie dobrze oświetlona. Przydadzą się oczywiście oddzielne łazienki, kilka sypialni czy garderoby dla Państwa domu.

W projekcie rezydencji nie może zabraknąć także innowacyjnych rozwiązań związanych z oszczędzaniem energii, monitoringiem zwiększającym bezpieczeństwo oraz systemem umożliwiającym zdalnie sterowanie piecem, światłem i regulację rolet. Nie należy również zapominać o garażu wolnostojącym z pomieszczeniem gospodarczym, jakże charakterystycznym dla domów utrzymanych w stylu rezydencyjnym.

Jak zaaranżować ogród wokół rezydencji?

Ogród to nieodłączny element rezydencji. Musi być więc tak zaplanowany, aby zachwycał swoim pięknem i rozmachem. Ważny jest ład i porządek osiągnięty, dzięki symetrycznym formom, prostym kształtom itp.

W przypadku największych willi, zielony teren powinien mieć między innymi: warzywnik, staw albo dekoracyjną, przyciągająca wzrok, fontannę czy okazałe donice. W ogrodzie nie może też zabraknąć typowego parku z lipowymi alejami, kasztanowcami oraz strzyżonym świerkowym żywopłotem.

Ostateczny koszt budowy rezydencji

Co powinna mieć prawdziwa rezydencja? Znamy już odpowiedź na to ważne pytanie. Na koniec przejdźmy jeszcze do kwestii finansów, jakie trzeba przeznaczyć na postawienie wymarzonej willi. Na koszt wpływa wysoka jakość użytych, ręcznie zdobionych elementów budowlanych, których próżno szukać w naszym kraju. Zamawiane są bowiem i dostarczane z różnych miejsc w Europie czy z innych kontynentów.

Sama lokalizacja, a więc działka (czy to pod Warszawą, Wrocławiem, czy Łodzią) nie ma aż tak bardzo dużego znaczenia. Większe ma właśnie niezwykła precyzja wykonania i całe wyposażenie gotowej nieruchomości. Chodzi o elewację, piękny – przedstawiony już wcześniej w artykule – ogród czy wiele innych komfortowych rozwiązań.

Dwa miliony złotych, czyli znacznie więcej niż cztery tysiące za jeden metr kwadratowy – tyle minimum należy wyjąć z grubego portfela, aby zostać „prawdziwym” królem na włościach, panem oryginalnej, przykuwającej uwagę budowli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co powinna mieć nowoczesna rezydencja?