Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy warto zdecydować się na wykonanie cokołów przypodłogowych w domu?

artykuł zewnętrzny

Płytki podłogowe są często stosowanym przez nas sposobem na wykończenie wnętrza. Sprawdzają się doskonale w wielu różnych pomieszczeniach i każdemu z nich dodają unikatowego stylu, który pozwala na stworzenie swojej własnej, charakterystycznej przestrzeni. Dodatkiem do nich mogą być cokoły przypodłogowe. Czy warto je robić?

Czy warto zdecydować się na wykonanie cokołów przypodłogowych w domu?
Czy warto zdecydować się na wykonanie cokołów przypodłogowych w domu?
Domus

Cokół jako ochrona dolnej części ściany

Dolna partia ściany zawsze jest najbardziej narażona na zniszczenia. Przypadkowe kopnięcie, ustawiony zbyt blisko przez dziecko rower albo hulajnoga, czy też pies często leżący pod ścianą mogą spowodować, że pojawi się w tym miejscu nieestetyczna plama albo rysa. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, które zaburzają urodę domu, warto zdecydować się właśnie na cokoły.

Cokoły osłaniają dolną część ściany, chroniąc ją przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. Mogą być pomocne także do ochrony kabli, jeśli są pod nimi umieszczone, zarówno przed uszkodzeniem, jak i przed przypadkowym przesunięciem. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na przykład w pomieszczeniach, w których przewodów elektrycznych jest dość sporo.

Osłaniają szparę łączącą ścianę i podłogę

Pomiędzy ścianą a podłogą często pozostaje nieestetyczna szpara, która gromadzi w sobie brud, jeśli nie zostanie odpowiednio zasłonięta. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zamontowanie cokołów albo listew przypodłogowych, które pomagają w osłonięciu tego miejsca. W efekcie poprawiają estetykę pomieszczenia, ponieważ ukrywają mniej eleganckie miejsce. Mogą też pomóc w łagodniejszym przejściu kolorystycznym czy wzorniczym pomiędzy ścianą a podłogą.

Funkcje ozdobne

Wiele cokołów wykonanych jest w sposób ozdobny. Mogą mieć fantazyjne wzory czy nietypowe kształty 3D, na które zawsze zwracamy uwagę. Z tego względu płytki przypodłogowe doskonale prezentują się wszędzie tam, gdzie zależy nam na najwyższej estetyce pomieszczenia. Potrafią nawet stać się głównym elementem ozdobnym ściany, jeśli pomalowana jest gładko jednym kolorem i nie posiada żadnych dodatków, jak choćby obrazów.

Czy warto zatem zastosować cokoły?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak! Cokoły przypodłogowe mogą spełniać szereg ważnych funkcji, zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Dzięki nim nasze mieszkanie lub dom po prostu prezentuje się i funkcjonuje lepiej.

Co więcej, obecnie dostępnych jest wiele rodzajów ciekawych cokołów, wykonanych między innymi z ceramiki. Są one najchętniej wykorzystywane ze względu na swoją wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych czy jakiekolwiek uszkodzenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy warto zdecydować się na wykonanie cokołów przypodłogowych w domu?