Czym jest pergola ogrodowa i jak ją osłonić?
Latem w ogrodzie, zacienione miejsce do odpoczynku doskonale sprawdzi się podczas upałów. Takim miejscem, gdzie nie tylko się zrelaksujemy, ale również schronimy przed palącymi promieniami słońca, jest pergola ogrodowa. Projektowanie małych elementów architektury nie wymaga nadzwyczajnej wiedzy.

W przypadku pergoli wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, a następnie niewielkim nakładem pracy zrealizować zamiar, budując przestrzenną budowlę bez ścianek bocznych. Poznaj rodzaje pergoli i dowiedz się, czym je osłonić.
Pergola – rodzaje
Jest to prosta konstrukcja, której głównymi elementami są słupy. Na nich układa się kratownicę wykonaną z drewna lub innego materiału. Kratownica służy za stelaż dla roślin pnących, które posadzone wokół podpór obiektu wspinają się po nich, a następnie oplatają wokół kratownicy i tworzą naturalny zielony dach. Pergola ogrodowa najczęściej ma otwarte boczne ściany, ale można je częściowo zasłonić kratownicą lub zawiesić zwiewne, przejrzyste firanki tiulowe. Tak romantycznie zasłonięte miejsce do odpoczynku nabierze niezwykłej przytulności i atmosfery komfortu.

Materiałem najchętniej stosowanym do budowy pergoli jest drewno, które stanowi doskonały łącznik pomiędzy naturą i człowiekiem. Można wykorzystać także sklejone zaprawą kamienie, metalowy stelaż czy żelbetowe słupy.
Rola pergoli w ogrodzie
Do najważniejszych funkcji pergoli ogrodowej można zaliczyć:
- zacienienie strefy przeznaczonej na odpoczynek w ogrodzie,
- podtrzymywanie pnących roślin,
- możliwość zawieszenia na niej alternatywnego źródła światła,
- miejsce do zamontowania dodatkowego zabezpieczenia przed deszczem lub wiatrem.
Jaką wielkość i kształt pergoli wybrać?
Wybór najbardziej pasującej do naszego ogrodu lub tarasu pergoli zależy od wielkości i kształtu powierzchni, na której pragniemy ją ustawić. Warto zauważyć, że pergole duże o nietypowych formach najlepiej będą prezentowały się na przestronnej i niezadrzewionej przestrzeni. W takim miejscu, pergola będzie stanowić ciekawy i funkcjonalny element architektoniczny. Warto dobrać pasujące do konstrukcji ławki do ogrodu i efektowny stolik lub cały komplet mebli tarasowych, aby stworzyć wygodną strefę relaksu.
Pergole o niewielkich gabarytach najlepiej dopasują się do małych ogrodów, gdzie lekkie ażurowe meble tarasowe będą tworzyć wraz z nimi harmonijną całość. Pergole narożne to świetne rozwiązanie na zabudowę narożnika ogrodu lub podwórka. Oryginalna konstrukcja z pewnością podniesie estetykę całego otoczenia.
Jak i czym osłonić pergolę?
Pergola ogrodowa to najczęściej konstrukcja, która podtrzymuje rośliny oplatające się wokół jej elementów. Jej górną część stanowi kratownica wykonana z drewna lub metalu, która umożliwia swobodne rozrastanie się roślin. Jednak dachem pergoli może być inny materiał, który ochroni przebywające pod nim osoby przed deszczem i palącym słońcem. Należy jednak pamiętać, że tego typu zadaszenie powinno być ruchome, by w każdej chwili można było je złożyć, wpuszczając w ten sposób do środka światło słoneczne.
Materiałem chroniącym przed czynnikami atmosferycznymi jest między innymi poliester, który jest odporny na wilgoć, a przy tym łatwy do utrzymania w czystości. Poliester można wykorzystać również na ścianki boczne pergoli.
- Więcej o:
Odkryj różnorodność mebli ogrodowych dla małego tarasu
Jak stworzyć oryginalny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Pomysły na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu
Jak mądrze podlewać rośliny w ogrodzie?
Oświetlenie w ogrodzie – zaprojektuj piękną i funkcjonalną przestrzeń
Zasilanie w ogrodzie bez zbędnych kabli
Pergola czy markiza – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?
Majówka z grillem w roli głównej
Korzyści i zagrożenia stosowania środków ochrony roślin w ogrodzie