Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym pomalować drewniany domek letniskowy?

artykuł zewnętrzny

Wiele osób na samym początku swojej przygody z wypoczynkiem poza miastem zastanawia się nad tym, czym pomalować drewniany domek letniskowy. Sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów służących, przynajmniej pozornie, do tego właśnie zastosowania. Tak naprawdę jednak ich specyfika oraz przeznaczenia są zupełnie różne, podobnie jak wymagania związane z ich aplikacją. Czym pokryć domek letniskowy, aby wyglądał pięknie i zachował swoją estetykę na lata? Odpowiadamy!

Czym pomalować drewniany domek letniskowy?
Czym pomalować drewniany domek letniskowy?
Drewnolandia

Czym jest i do czego służy domek letniskowy?

Domek letniskowy to obiekt, który wedle obecnie obowiązującego prawa budowlanego służy do rekreacji indywidualnej, zatem przede wszystkim do wypoczynku na swojej działce. Warto zapoznać się z ofertą domków letniskowych:  https://drewnolandia.pl/oferta/19/5/domy-i-domki-letniskowe/domki-letniskowe-z-poddaszem. Nowe ułatwienia względem budowy tych budynków, obowiązujące od 3 stycznia 2022 roku, znacznie upraszczają cały proces. W przypadku modeli o metrażu do 70 m2 całość formalności związanych głównie ze zgłoszeniem chęci jego budowy trwa z reguły (bez wniesienia zażalenia przez starostwo) jedynie 1 miesiąc – cała reszta zależy od tempa pracy firmy, która podejmie się procesu montażu.

To ułatwienie, którego nie da się przecenić. Realny czas montażu natomiast może zająć raptem kilka dni. 

Czy o domek letniskowy trzeba dbać?

Zdecydowanie tak – domki letniskowe wyprodukowane z drewna są, siłą rzeczy, zupełnie naturalne, dlatego także częściowo podatne na działanie szkodników czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nieprawidłowe zabezpieczenie ich zewnętrznej struktury bywa proszeniem się o problemy, a w ostatecznym rozrachunku może skończyć się potrzebą przeprowadzenia renowacji – nawet mimo np. jednego roku eksploatacji. Właśnie z tego względu warto zadbać od samego początku o utrzymanie dobrego stanu, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Fakt ten zresztą nie powinien dziwić – malowanie domku letniskowego sprowadza się głównie do kwestii ochrony. To pierwszorzędne działanie wszystkich specyfików, po które warto sięgnąć tuż po jego zakupie. Z drugiej jednak strony, każdemu przecież zależy na ciekawej stylistyce. Czy da się to połączyć? Jak się okazuje – tak, i proces ten wcale nie należy do zbyt wymagających.

Czym pomalować drewniany domek letniskowy?

Jaka farba do malowania domu z drewna będzie najlepsza? Od razu uspokajamy – taka, którą z łatwością znajdziesz w sklepach. Czasy, kiedy zakup specyfików o skonkretyzowanym działaniu wymagał odwiedzenia wyspecjalizowanych sklepów dla stolarzy, minął już bezpowrotnie. Obecnie preparaty do zabezpieczenia drewna i nadania mu ładnej kolorystyki można z łatwością znaleźć na marketowej półce – i to w akceptowalnej cenie.

Malowanie domku letniskowego warto zacząć od impregnatu powierzchniowego w wariancie wodorozcieńczalnym lub rozpuszczalnikowym. Obie wersje mimo pozornie takiej samej funkcjonalności cechują się różnymi parametrami, a już przede wszystkim intensywnością zapachu. Rozpuszczalniki drażnią drogi oddechowe, a ich zapach może na drewnie utrzymywać się przez stosunkowo długi czas. Ich zaletą jest jednak znakomita penetracja drewna, a tym samym jego lepsze zabezpieczenie, co siłą rzeczy ze względu na intensywny zapach może wymagać nieco kompromisów.

Impregnaty różnią się między sobą także działaniem i właściwościami. Na rynku znajdziemy warianty wodnochronne, ogniochronne oraz biologiczne. Wszystkie środki działają na podobnej zasadzie – penetrują drewno i nieco zmieniają strukturę tego surowca. Różnią się jednak funkcjami. Ogniochronny, jak sama nazwa wskazuje, skutecznie zabezpiecza pokrytą nim powierzchnię przed rozprzestrzenianiem się ognia oraz jego zaprószeniem, a wodnochronne – przed destrukcyjnym działaniem wody na drewno.

Czym pokryć domek letniskowy, aby uzyskać najtrwalszy efekt?

Warto zacząć od tego, że malowanie domku letniskowego to fizycznie dość kłopotliwy proces, gdyż trzeba lakierem lub impregnatem pokryć jak najdokładniej każdy element. Z tego względu warto do tego procesu się nieco przygotować, a najlepiej wynająć ekipę, która całe zadanie przeprowadzi profesjonalnie i zgodnie ze sztuką.

Wiele osób zastanawiając się, jaka farba do malowania z domu drewna będzie najlepsza, sięga po bejcę. To preparat, który w przypadku drewnianych domków nie jest szczególnie polecany, głównie ze względu na marginalną ochronę struktury przed standardowymi problemami eksploatacyjnymi. Nie zabezpiecza drewna przed pleśnią oraz grzybem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami tego pięknego, naturalnego surowca. Nie jest to zatem wybór optymalny w kwestii trwałości.

Znacznie lepiej sprawdzi się lakier. Jego podstawową cechą jest możliwość podkreślenia słojów, charakterystycznej, niejednolitej struktury drewna oraz barwy poszczególnych elementów, ich kontrastu czy konkretnych kształtów. Oczywiście pod lakier należy zastosować impregnat – w ten sposób można uzyskać niezwykle trwałą powierzchnię, która będzie wyglądać zachwycająco przez wiele kolejnych lat.

Jaka farba do malowania domu z drewna sprawdzi się najlepiej?

Czym pomalować drewniany domek letniskowy? Nie tylko odpowiednim środkiem, lecz także we właściwy sposób. Liczy się wyczyszczenie drewna, w tym usunięcie z niego zanieczyszczeń oraz otwarcie porów i wstępne oczyszczenie delikatnej powierzchni z tłuszczu czy kurzu. Dobrze sprawdza się ciepła woda z niewielkim dodatkiem szarego mydła. Oczywiście jest to proces czasochłonny, dlatego z całą pewnością nie przygotujemy całego domu do malowania w jeden dzień roboczy. Przyda się ich minimum kilka. Posiłkuj się papierem ściernym. Zastosuj impregnat, po czym lakier w kolorze odpowiednim do swoich zastosowań. 

Malowanie domku letniskowego – czy warto postawić na profesjonalistów?

Cały proces przygotowania drewna pod malowanie nie bez powodu wydaje się stresującym i skomplikowanym zadaniem. Mnóstwo różnych środków do wyboru oraz potrzeba zarezerwowania sobie łącznie nawet kilku dni sprawia, że wielu kupujących rezygnuje z tego procesu na rzecz położenia na domek tylko ostatniej warstwy. Takie rozwiązanie szybko zbierze swoje żniwo. Z tego względu niektórzy renomowani producenci w standardzie przeprowadzają impregnację i malowanie całego domku na kolor wybrany z oferty. Wykorzystywane są środki takie jak specjalistyczny drewnochron w dwóch warstwach oraz bezbarwny podkład, a na sam wierzch – lakier. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym pomalować drewniany domek letniskowy?