Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dachy wielopołaciowe – czym się charakteryzują, jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

sponsorowany

Dachy wielopołaciowe przekrywają rozbudowane bryły domów. Wiele osób uważa, że podnoszą prestiż budynków i świadczą o zamożności właścicieli. Takie opinie są dość dyskusyjne, ale na pewno takie przekrycia wyglądają ciekawiej niż minimalistyczne dachy dwuspadowe, dają także więcej od nich możliwości aranżacyjnych wnętrz. Niestety, decydując się na dach wielospadowy, musimy liczyć się z wyższymi kosztami budowy oraz dłuższym czasem realizacji.

Blachodachówka MODUS firmy Blachy Pruszyński
Blachodachówka MODUS firmy Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

Dachy wielopołaciowe, inaczej wielospadowe – jak wskazuje nazwa – zbudowane są z kilku połaci. Mają skomplikowaną formę i przypominają połączenie kilku dachów. Spotykamy je zazwyczaj w projektach domów z poddaszem użytkowym. Zanim zdecydujemy się na dach wielospadowy, powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeśli nie ma takiego planu z warunkami zabudowy – dokumenty te dostępne są w urzędzie gminy. Zawarte w nich zapisy określają rodzaj dachu, niekiedy – niestety – zmuszając nas do budowy domu z dachem dwuspadowym. Kłopotliwe może być także usytuowanie domu z dachem wielospadowym, jeżeli MPZP narzuca sposób położenia kalenicy względem drogi – dach wielopołaciowy ma kilka kalenic, więc czasami trudno ustawić dom zgodnie z wymaganiami.

Budowa dachów wielopołaciowych

Jak już wspomniano, dachy wielopołaciowe powstają z połączenia dwóch lub więcej konstrukcji dachowych o różnym kształcie (np. jednospadowych, dwuspadowych, czterospadowych czy mansardowych). Połacie wzajemnie się przenikają, tworząc trójkąty oraz trapezy. Aby uporządkować konstrukcję, projektanci stosują różne zabiegi, np. wszystkie kalenice (górne poziome krawędzie dachu) umieszczone są na tej samej wysokości, kąty nachylenia połaci są takie same, połacie mają takie same kształty, kalenice zestawione są pod kątem prostym lub okap (najniższa pozioma krawędź dachu) znajduje się na jednej linii. Dachy wielospadowe dają wiele możliwości projektantom – można w nich montować lukarny, facjaty lub efektowne przełamania.

Blachodachówka Szafir firmy Blachy Pruszyński kolor brąz
Blachodachówka Szafir firmy Blachy Pruszyński kolor brąz
Blachy Pruszyński

Zalety dachów wielopołaciowych

Dachy wielospadowe mają szereg zalet, co powoduje, że mimo mody na minimalizm i dachy dwuspadowe, bardzo często wybierane są przez inwestorów. Zacznijmy od tego, że nadają domom indywidualnego charakteru, podkreślając jednocześnie ich walory estetyczne – budynki wyglądają atrakcyjnie i okazale, usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagające osoby. Pasują zarówno do domów nowoczesnych, jak i tradycyjnych, pod warunkiem oczywiście dobrania odpowiednich form. Doskonale prezentują się w miastach, na przedmieściach i terenach wiejskich. Ponadto pod takimi przekryciami poddasza można zaaranżować w sposób nieoczywisty i jednocześnie funkcjonalny – np. lukarna czy facjata przełamuje rutynę, wprowadzając do wnętrza nie tylko element dekoracyjny, ale także doświetlając pomieszczenie światłem naturalnym. Zazwyczaj także dachy wielopołaciowe odznaczają się niezbyt dużym kątem nachylenia, dzięki czemu przestrzeń mieszkalna jest duża i możemy swobodnie ją zaaranżować. Pamiętajmy, że decyzję o tym, czy poddasze ma być użytkowe, należy podjąć już na etapie projektowania inwestycji. Dachy wielospadowe sprawdzą się także w przypadku domów parterowych. Za ich sprawą budynek będzie unikatowy i ciekawy.

Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński
Blachodachówka OPTIMA Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

Wady dachów wielopołaciowych

Decydując się na dach wielospadowy, musimy liczyć się z większymi kosztami zarówno zakupu materiałów (na więźbę, pokrycia dachowego – sprawdzą się np. blachodachówki modułowe – i akcesoriów dachowych), jak i robocizny niż w przypadku innych dachów stromych. Cenę takiej formy dachu podnoszą również duże straty materiałowe. Oczywiście, skomplikowane połacie wymagają również większych nakładów pracy, dlatego też czas ich budowy jest dość długi. Ponadto duża ilość elementów konstrukcyjnych powoduje, że ryzyko popełnienia błędów wykonawczych jest spore – wybierajmy więc sprawdzone i rzetelne ekipy budowlane oraz dekarskie. Rozbudowany dach wymaga także odpowiedniego systemu rynnowego. Wymaga on dobrego projektu, docinania i dopasowywania poszczególnych elementów, co wymaga czasu, wysiłku, wiedzy oraz praktyki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dachy wielopołaciowe – czym się charakteryzują, jakie są zalety i wady tego rozwiązania?