Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego do ogrzewania domu warto wybrać kocioł kondensacyjny?

sponsorowany

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które możemy zastosować jako główne źródło ogrzewania naszego domu. Wybór jest na tyle duży, że każdy może wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do jego potrzeb. Czasami jednak dostępność różnych opcji i bogactwo wyboru stają się kłopotliwe i zamiast ułatwiać, utrudniają podjęcie decyzji. W takim przypadku dobrym pomysłem jest wybór sprawdzonych rozwiązań.

Dlaczego do ogrzewania domu warto wybrać kocioł kondensacyjny?
Dlaczego do ogrzewania domu warto wybrać kocioł kondensacyjny?
Defro Home i Plener

Bez wątpienia wśród najbardziej popularnych sposobów na ogrzanie domu są kotły gazowe. Dzięki swojej popularności są też jednymi z najlepiej sprawdzonych w codziennej eksploatacji urządzeń tego typu. I choć kocioł wciąż kojarzy się z wysokimi kosztami ogrzewania lub częstymi wizytami w kotłowni, to współczesne kotły gazowe są urządzeniami nowoczesnymi, które oprócz nazwy nie mają wiele wspólnego ze swoimi zasłużonymi poprzednikami. Najlepiej widać to na przykładzie kotłów kondensacyjnych, które w porównaniu do tradycyjnych kotłów posiadają innowacyjną technologię pozwalająca na odzyskiwanie ciepła.

Różnice widoczne są gołym okiem. W przeciwieństwie do kotłów stałopalnych, wersje na gaz nie wymagają składowania opału, wyrzucania popiołu czy zasypywania kotła. Kotły gazowe zajmują także zdecydowanie mniej miejsca i są urządzeniami estetycznymi, które swoim wyglądem często uatrakcyjniają pomieszczenie, w którym się znajdują. Dostępne są w dwóch wersjach - stojącej i wiszącej - a zainstalować je można w niemalże dowolny sposób, np. we wnęce lub szafce zbudowanej do tego celu.

Kotły gazowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca i są urządzeniami estetycznymi
Kotły gazowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca i są urządzeniami estetycznymi
Defro Home i Plener

MITY

Na początku obalmy jednak kilka mitów dotyczących ogrzewania gazem. Przede wszystkim tego, że taki sposób ogrzewania jest niebezpieczny. Jak każde urządzenie - np. kuchenka gazowa - tak i kocioł gazowy musi być poprawnie zainstalowany. Jeśli ten warunek jest spełniony, a dodatkowo wybraliśmy markowe urządzenie znanego producenta - np. DEFRO DCG Comfort - niebezpieczeństwo praktycznie nie występuje. Gwarantują je wielopoziomowe zabezpieczenia w postaci czujników i zaworów, które minimalizują ryzyko usterki.

Wbrew powszechnej opinii, ogrzewanie gazem nie wymaga podłączenia do sieci gazowej. Równie dobrze można skorzystać z przydomowych zbiorników na gaz. Ze względu na specyfikę tych urządzeń każdy zbiornik posiada tzw. „paszport”, w którym znajduje się wykaz wszystkich elementów konstrukcyjnych oraz pozostałych materiałów wraz z ich charakterystyką techniczną. W paszporcie producent szczegółowo podaje wszelkie dane wraz z wymiarami konstrukcyjnymi, numerem fabrycznym i wynikami badań potwierdzającymi spełnienie warunków technicznych wymaganych przez właściwy organ dozoru technicznego.

Ostatni z najpopularniejszych mitów dotyczy kosztów instalacji gazowej. Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne są rzeczywiście droższe od zwykłych kotłów, ale znacząco wyższa jest też ich sprawność. A to oznacza, że kocioł kondensacyjny zużywa o kilkanaście procent mniej gazu niż tradycyjny. Za ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej trzeba zapłacić zatem znacznie mniej niż w przypadku kotła starego typu, a inwestycja w technologię kondensacyjną zwraca się bardzo szybko. Eksploatacja nowoczesnych kotłów gazowych wiąże się więc w istocie z niewielkimi obciążeniami finansowymi, a wysoka sprawność urządzeń pozwala na poważne oszczędności paliwa, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów energii grzewczej.

Dodatkowo, decydując się na wymianę starego kotła na gazowy możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 9000 zł w programie "Czyste powietrze". To pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Celem programu jest walka ze smogiem. Wsparcie finansowe można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Złożenie wniosku o dotację jest darmowe, a cała procedura odbywa się online.

FAKTY

Kotły gazowe swoją popularność zawdzięczają m.in. prostej obsłudze i pełnej funkcjonalności grzewczej. Każdy kocioł gazowy ogrzeje nie tylko dom, ale i wodę do mycia, czyli wodę użytkową. Urządzenia takie jak np. DEFRO DCG Comfort gwarantują w praktyce bezobsługową eksploatację, m.in. dzięki automatycznemu dostosowywaniu swojej pracy do warunków panujących na zewnątrz domu. Odpowiednio zaprogramowany kocioł nie wymaga interwencji użytkownika, który kontrolować jego pracę może za pomocą smartfona. W efekcie nasze zaangażowanie ogranicza się jedynie do corocznych przeglądów serwisowych kotła.

Ze względu na sposób ogrzewania wody użytkowej kotły dzielimy na jedno i dwufunkcyjne. Zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest przede wszystkim ogrzanie domu. Aby podgrzać wodę użytkową kocioł współpracuje z osobnym zasobnikiem, który gromadzi zapas ciepłej wody. W takim przypadku wydajność ogrzewania zależy jednak przede wszystkim od pojemności zasobnika. Kotły gazowe dwufunkcyjne ogrzewają wodę użytkową przepływowo i nie wymagają dodatkowego zbiornika. Jej ilość zależy wyłącznie od mocy grzewczej kotła.

Przed zakupem kotła należy zwrócić zatem uwagę przede wszystkim na jego moc. Zbyt mała może być niewystarczająca dla naszych potrzeb. Za duża sprawi, że kocioł będzie zużywał więcej gazu, za który trzeba będzie zapłacić.

Szczególne znaczenie ma to w przypadków najpopularniejszych kotłów gazowych - kondensacyjnych. Zjawisko kondensacji polega na skraplaniu schłodzonej do określonej temperatury pary wodnej, która umożliwia wykorzystanie tzw. ciepła utajonego. Odzyskiwanie ciepła z kondensatu skutkuje znacznymi oszczędnościami w codziennej eksploatacji urządzenia. Kotły kondensacyjne mają nieosiągalną dla innych urządzeń grzewczych sprawność osiągającą nawet 107% i pozwalają na zdecydowanie mniejsze zużycie gazu niż kotły tradycyjne.

Kotły takie jak DEFRO DCG Comfort wyposażone są w najwyższej klasy palnik Blue Jet i jeden z najlepszych na rynku wymienników Inox. Dzięki jakości i funkcjonalności poszczególnych elementów kocioł niweluje straty ciepła i zapewnia niskie zużycie gazu oraz jego ekologiczne spalanie (ogrzewanie gazowe prawie nie emituje spalin i przyczynia się do poprawy jakości powietrza).

Ogólna wysoka jakość wykonania sprawia, że podzespoły kotła obciążone są jedynie w stopniu zapewniającym prawidłowe działanie urządzenia. Przekłada się to na długą, bezpieczną i bezawaryjną pracę urządzenia, pozwalającą Defro zaoferować nawet 5-letnią gwarancję na kocioł.

DCG COMFORT 25
DCG COMFORT 25
Defro Home i Plener
    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego do ogrzewania domu warto wybrać kocioł kondensacyjny?