Dlaczego warto posiadać kosiarkę spalinową z napędem?

artykuł zewnętrzny

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji to czasochłonne zajęcie. Tym więcej czasu zajmuje, im większą powierzchnię pokrywa trawa wymagająca regularnego strzyżenia. Można zaoszczędzić sobie nieco pracy, a co za tym idzie czasu, wyposażając się do niej w odpowiedni sprzęt, który przejmie jej część na siebie, pozwalając cieszyć się szybciej i przy mniejszym wysiłku równo skoszonym trawnikiem. Dla dużych powierzchni takim sprzętem zdecydowanie jest kosiarka spalinowa wyposażona w napęd. Dlaczego i w jakich sytuacjach ona się sprawdzi, oraz na jakie cechy warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Dlaczego warto posiadać kosiarkę spalinową z napędem?
Dlaczego warto posiadać kosiarkę spalinową z napędem?
Skąpiec

Kiedy przydaje się napęd w kosiarce?

Ogólną zaletą kosiarek spalinowych nad elektrycznymi jest brak konieczności połączenia ich przy pomocy przewodu z gniazdkiem, przez co można z niej korzystać w dowolnym miejscu. Silnik spalinowy wiąże się także z większymi wymiarami kosiarki, które są jeszcze większe po wyposażeniu ich w napęd. Ma to swoją zaletę przede wszystkim podczas koszenia dużych powierzchni, gdzie nie jest wymagane manewrowanie w ciasnych przestrzeniach i można wykorzystać całą szerokość roboczą kosiarki, która w urządzeniach z napędem najczęściej znajduje się w przedziale 50-59 cm.

Urządzenia te posiadają znaczną masę, w związku z czym wyposażenie ich w napęd okazuje się wyraźnie pomocne w trakcie pracy. Dzięki niemu, kosząc trawę na płaskiej powierzchni, wystarczy nadawać kosiarce kierunek bez konieczności jej popychania. Jeszcze większą zaletą okazuje się to na trawnikach o nierównej powierzchni, na których trzeba pracować pod górkę lub na pochyłym terenie, gdzie oszczędza on mnóstwo pracy użytkownikowi, pomagając w poruszaniu kosiarką. Im większa koszona powierzchnia, tym większa oszczędność czasu i energii koszącego wynikająca ze stosowania kosiarki spalinowej z napędem. 

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę spalinową?
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę spalinową?
Skąpiec

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę spalinową?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z różnymi parametrami pozwalającymi na dobór modelu do preferencji z jej użytkowania i wymiarów do koszonego trawnika. Kosiarka spalinowa z napędem może posiadać silnik o mocy od 3 do 6 koni mechanicznych, który jest tym większy im większa kosiarka. Większa moc silnika pozwala także na łatwiejsze dla urządzenia koszenie wyższej trawy. Istotny w nich jest sam rodzaj napędu, który wpływa na komfort z jej użytkowania. W najprostszych wersjach umożliwia on jazdę ze stałą prędkością do przodu, jednak bardziej zaawansowane modele posiadają regulację prędkości, a nawet wsteczny bieg, dzięki czemu można dostosować tempo pracy i bez większego wysiłku cofnąć np. po zjeździe z górki, czy podczas pracy w trudniej dostępnych miejscach.

W kwestiach silnika warto zwrócić uwagę także na rodzaj rozruchu, czy wyposażony jest on w elektryczny rozrusznik, czy obsługiwany jest ręcznie za pomocą linki. Na komfort pracy z kosiarką wpływ ma regulacja wysokości uchwytu, rodzaj regulacji wysokości koszenia i poziom hałasu, który wpływa nie tylko na jej użytkownika, a także na osoby przebywające w okolicy. Istotną cechą kosiarki jest także pojemność kosza, która pozwala oszczędzić czas potrzebny na jego opróżnianie lub możliwość wyrzutu koszonej trawy w bok, jeśli nie zależy nam na jej zbieraniu, a nawet funkcja mulczowania - rozdrabniania pokosu, tak by był on jak najmniej widoczny na świeżo skoszonym trawniku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego warto posiadać kosiarkę spalinową z napędem?