Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dofinansowania na budowę i remont domu - jakie w 2022 r.?

artykuł zewnętrzny

Zarówno budowa domu, jak i jego remont to kosztowne inwestycje, na które trzeba przeznaczyć większość oszczędności, czy środków finansowych pozyskanych z kredytów. Nadal jednak niewiele osób wie, że w celu obniżenia kosztów takiego przedsięwzięcia można ubiegać się o różnego rodzaju dofinansowania na budowę domu lub też jego remont. Z jakich programów można skorzystać w 2022 roku?

Dofinansowania na budowę i remont domu - Jakie w 2022?
Dofinansowania na budowę i remont domu - Jakie w 2022?
Enerad

Budowa domu wiąże się z dużymi kosztami

Jak wynika ze statystyk budowlanych, na budowę domu, który nadal dla wielu z nas jest tańszą alternatywą dla mieszkania, decyduje się coraz więcej Polaków. Tylko w 2021 roku GUS odnotował ogromny wzrost zarówno pozwoleń na budowę, jak i rozpoczętych inwestycji w budownictwie indywidualnym, którego wynik jest najlepszym od co najmniej 16 lat. Jednak stale rosnące koszty związane z tego rodzaju inwestycją powodują, że konieczne jest mierzenie swoich sił na zamiary. W związku bowiem z pandemią koronawirusa i wzrostem poziomu inflacji niewidzianym w Polsce od niemal 21 lat, ceny niektórych materiałów budowlanych i usług podrożały nawet o kilkadziesiąt procent! 

Niestety to dopiero początek podwyżek, a sytuacja jest na tyle skomplikowana, że na ten moment trudno jest oszacować, jak wysoki będzie koszt budowy domu w 2022 roku. Specjaliści z branży budowlanej wskazują, że rzeczywiste ceny jego budowy wzrosły jednak 

średnio o ok. 14 proc. rok do roku (w poprzednich latach było to średnio 8-9 proc. rocznie). Dla przeciętnego Polaka oznacza to zatem wzrost kosztów domu do stanu deweloperskiego o 40-60 tys. zł. Tylko na początku br. za dom w stanie deweloperskim o powierzchni 100 m² zapłacić trzeba ok. ok. 350 tys. zł netto, natomiast budynek o powierzchni 200 m² jest to już wydatek rzędu ok. 500 tys. zł. Ponadto trzeba się również liczyć z tym, że średnio o 10-30 tys. zł więcej będzie trzeba zapłacić też za wykończenie domu pod klucz (w zależności od standardu i powierzchni jest to ok. 100-350 tys. zł).

Dofinansowanie do budowy domu

Większość osób finansuje budowę domu ze środków własnych, wspierając się zewnętrznym źródłem finansowania w postaci kredytu hipotecznego. Dodatkowo, oprócz tego można starać się o różnego rodzaju dofinansowania do budowy domu. Do niedawna największe wsparcie można było uzyskać w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”, który był jak na razie pierwszym i jedynym takim ogólnopolskim instrument wspierający inwestorów budujących domy o niskim zużyciu energii. Stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projekt, został jednak zakończony w lipcu 2016 roku. Dla wszystkich zainteresowanych pozostały jedynie dofinansowania do budowy domu w ramach programów lokalnych, gdzie ich wysokość i warunki ustalane są przez władze danego regionu. 

Warto jednak podkreślić, że w Polskim Ładzie przewidziane są dotacje do budowy domów dla osób, które nie dysponują wkładem własnym, ale mają zdolność kredytową. Będą mogły z niego korzystać zarówno single, jak i pary, małżeństwa oraz rodziny z dziećmi. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować beneficjentom wkład własny nawet do 20 proc. (do kwoty 100 tys. zł przez okres min. 15 lat). Co ważne, osoby budujące dom w 2022 roku będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z dwóch rządowych programów:

Pierwszym z nich jest “Mój Prąd”: https://enerad.pl/aktualnosci/moj-prad-2022/, którego trzy wcześniejsze edycje odniosły spektakularny sukces i miały bezpośrednie przełożenie na dynamiczny rozwój sektora fotowoltaicznego w Polsce. Nowa, czwarta edycja Mojego Prądu zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Beneficjentami tego rządowego programu mogą być osoby fizyczne, wytwarzające prąd z fotowoltaiki na własne potrzeby. Wysokość dotacji ma wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu instalacji PV - do maksymalnie 3 tys. zł. Wiadomo już też, że bardziej premiowane będą rozwiązania zwiększające autokonsumpcję energii, czyli ładowarki do samochodów elektrycznych, banki energii, magazyny chłodu lub ciepła, czy systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym.

mówi Katarzyna Fodrowska, ekspertka w serwisie enerad.pl.

Polski Ład, który jest planem odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19,  zapowiada też wsparcie dla powszechnego zastosowania ekologicznych pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, na które czekają zwłaszcza osoby budujące dom:

Program “Moje Ciepło”: https://enerad.pl/aktualnosci/moje-cieplo/ bo o nim tu mowa, to nowe dofinansowania do budowy domu. W jego ramach inwestorzy będą mogli uzyskać dotacje do 30 proc. kosztów kwalifikowanych w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Ma to być do 21 tys. zł w przypadku zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła i do 7 tys. zł, gdy inwestor zdecyduje się na montaż powietrznej pompy ciepła. Wiadomo już również, że na większy poziom dofinansowania z NFOŚiGW będą mogły liczyć rodziny wielodzietne - w ich przypadku będzie to do 45 proc. wysokości kosztów kwalifikowanych na montaż ekologicznej pompy ciepła w nowym domu. Ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru w programie „Moje Ciepło” powinno nastąpić w I lub II kwartale 2022 roku.

zaznacza ekspertka enerad.pl.

Kosztowny jest też remont domu 

Decydując się również na remont domu, trzeba przygotować się na spory wydatek, bowiem tylko sama wymiana źródła ogrzewania np. ze starego kotła węglowego na bardziej ekologiczne rozwiązanie, to koszt rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stary dom trzeba ocieplić, wymienić w nim drzwi, okna, całą instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną i grzewczą. Ponadto wykonanie gruntownej modernizacji nieruchomości wiąże się też z malowaniem, układaniem płytek, wykończeniem sufitów oraz położeniem paneli podłogowych. Jak zaznacza też Katarzyna Fodrowska:

Modernizacja domu to również dobry czas na montaż instalacji fotowoltaicznej, dzięki której można zarówno podnieść wartość nieruchomości, jak i w ekologiczny sposób pozyskiwać energię elektryczną oraz osiągnąć niezależność od rosnących cen prądu. Natomiast połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła, pozwala obniżyć rachunki do minimum za prąd oraz ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie c.w.u. Dołączając zaś do tego duetu rekuperację - można utrzymać wysoką jakość powietrza i zredukować utratę ciepła.

.

Co do kosztów związanych z remontem domu, jeszcze kilka lat temu można było to zrobić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent taniej. Obecnie jednak w zależności od standardu wykończenia oraz tego, kto wykonał prace, modernizacja domu o powierzchni 100 m² może wynieść od 70 do nawet 150 tys., natomiast o powierzchni 200 m²  - 170 do 250 tys. zł. Przy czym suma ta będzie odpowiednio wyższa gdy inwestor zdecyduje się na wymienione wcześniej urządzenia wykorzystujące OZE - panele PV, pompę ciepła, czy rekuperację.

Dotacje na remont domu

Jednym z najpopularniejszych programów, dzięki któremu można uzyskać dotacje na remont domu jest “Czyste Powietrze”. Skorzystać z niego mogą właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć m.in. na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku oraz na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła (w tym energooszczędne pompy ciepła, kotły gazowe kondensacyjne, czy kotły na pellet). Jak tłumaczy ekspertka enerad.pl:

Rządowy program “Czyste Powietrze” jest na bieżąco aktualizowany tak, aby był bardziej skuteczny i trafiał do coraz większej liczby odbiorców. Nie inaczej jest również w 2022 roku, w którym to nastąpiło kilka ważnych zmian. Pierwszą z nich jest na pewno koniec dotacji do pieców węglowych, co wynika z reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy i Polskim Ładzie. Za to lista wspieranych źródeł ciepła powiększyła się o kotły dwupaliwowe, w których można palić pelletem drzewnym oraz zgazowywać drewno. Co istotne, uproszczone zostały też zapisy we wszystkich częściach programu i jego załącznikach, zwiększeniu uległy też dotacje - nawet do do 69.000 zł, o które będą mogli ubiegać się najmniej zamożni Polacy.

.

Ponadto osoby remontujące dom mogą też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której można odliczyć od podatku m.in. zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, demontaż pieca na paliwo stałe, montaż pompy ciepła, kotła gazowego kondensacyjnego, kotła olejowego kondensacyjnego, czy też instalacji PV (dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT). Co istotne, ulgę termomodernizacyjną można łączyć z dotacją z programu „Czyste Powietrze”, zaś limit odliczeń, których podatnik może dokonać w jej ramach wynosi 53.000 zł. 

W 2022 roku ruszyć ma również kolejna edycja programu “Moja Woda” (nieznana jest jeszcze dokładna data). Jego celem jest ochrona zasobów wody poprzez wspieranie przedsięwzięć zwiększających retencję na terenach posesji przy budynkach jednorodzinnych. Z “Mojej Wody” skorzystać mogą właściciele lub współwłaścicieli nieruchomości, na której znajduje się budynek jednorodzinny. Program uwzględnia też nowo budowane domy, muszą być jednak one oddane do użytkowania zgodnie z prawem, jeszcze przed złożeniem dokumentów do wypłaty dofinansowania, którego, którego maksymalna wysokość wynosi 5 tys. zł (nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji).

    Więcej o:

Skomentuj:

Dofinansowania na budowę i remont domu - jakie w 2022 r.?