Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowe ogrzewanie kominkowe – czy to się sprawdza?

artykuł zewnętrzny

Zapewnienie ciepła w domowych wnętrzach to jedna z kluczowych kwestii w naszym klimacie, w którym wręcz trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez praktycznych urządzeń grzewczych, montowanych w większość wnętrz mieszkalnych. Do tego celu używa się klasycznych grzejników, rozwiązań podłogowych, ale też coraz częściej kominków.

Domowe ogrzewanie kominkowe – czy to się sprawdza?
Domowe ogrzewanie kominkowe – czy to się sprawdza?
Trendkominki

Czy rzeczywiście ogrzewanie podłogowe to dobre rozwiązanie? Kiedy warto się na nie zdecydować? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Ogrzewanie kominkowe – kiedy wolno je zastosować?

Ogrzewanie wnętrz mieszkalnych z pomocą kominka cieszy się sporym zainteresowanie osób, które pragną stworzyć przestrzenie zarówno funkcjonalne i wygodne, jak i naprawdę stylowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze można pozwolić sobie na klasyczny kominek opalany drewnem. Bywa to ciekawa forma grzewcza do domów prywatnych, biur czy domków letniskowych, przepisy zabraniają jednak używania kominków:

  • w budynkach wielorodzinnych (blokach) mających powyżej czterech kondygnacji naziemnych,
  • w miejscach, gdzie lokalnie zabrania tego prawo (np. przepisy antysmogowe w gminie Kraków).

Co więcej trzeba pamiętać, że zgodnie z polskim prawem kominek nie może być w danym miejscu jedynym źródłem ciepła. W przypadku dłuższej nieobecności właścicieli nie ogrzewa bowiem wnętrz, co może doprowadzić do uszkodzenia instalacji i samych zabudowań.

Zanim zatem podejmie się decyzję o wzniesieniu kominka, warto dokładnie zapoznać się z przepisami, by nie narazić się na nieprzyjemne sankcje.

Kominek w domu – źródło ciepła i ozdoba

Choć kominek nie może być jedynym urządzeniem grzewczym, potrafi stać się wydajnym wsparciem dla instalacji – niekiedy używa się go zamiast głównego systemu centralnego (grzejnikowego lub podłogowego). Sprawdza się to zwłaszcza w okresach przejściowych, gdy robi się chłodniej, ale włączenie centralnego kotła byłoby jeszcze nieopłacalne. Kominek skutecznie wspomaga też działającą instalację, np. w bardzo mroźne dni.

Nie zapominajmy ponadto, że kominek stosuje się nie tylko jako źródło ciepła, ale też istotną dekorację, wpisującą się w całościową aranżację przestrzeni. W końcu jest to dość duży element wyposażenia, który przyciąga wzrok i buduje przytulną atmosferę w pomieszczeniu kominkowym.

Ile wnętrz można ogrzać z pomocą kominka?

Warto jeszcze wspomnieć o kwestii wydajności ogrzewania kominkowego. Tradycyjnie takie urządzenia pozwalały na ogrzanie wnętrza, w którym je ustawiono – salonu, jadalni, sypialni. Obecnie, dzięki nowoczesnym instalacjom, oferowanym choćby przez sklep z kominkami TrendKominki, można wykorzystać je w znacznie szerszym zakresie.

Wystarczy zdecydować się na:

  • system DGP (dystrybucji gorącego powietrza),
  • kominek z płaszczem wodnym.

W obu rozwiązaniach możemy liczyć na uniezależnienie się od dostawców prądu czy gazu przy ogrzewaniu domu, co przydaje się choćby w razie awarii. Co więcej pozwalają one znacząco obniżyć wysokość wydatków na ogrzewanie.

Co jeszcze powinno się wiedzieć? W pierwszym przypadku do wkładu kominkowego podłącza się zestaw przewodów, które przekazują ogrzane w palenisku powietrze do innych domowych wnętrz. Wymaga to zbudowania rozległej instalacji, co warto przewidzieć już na etapie budowy domu.

Natomiast kominek z płaszczem wodnym w swojej konstrukcji posiada element z rurkami wypełnionymi wodą, ogrzewającą się podczas spalania drewna w palenisku. Następnie jest ona przekazywana do domowej instalacji grzewczej. W ten sposób można zasilić grzejniki ścienne lub wodne ogrzewanie podłogowe bez konieczności włączania centralnego kotła. To także tani i wygodny sposób na ogrzewanie wody do celów sanitarno-higienicznych w łazienkach czy kuchniach.

Nowoczesne, ciepłe i wygodne domy – ogrzewanie kominkowe a najwyższa funkcjonalność przestrzeni do życia

Współczesne kominki to trwałe urządzenia o olbrzymiej wydajności, dzięki którym da się ogrzać wiele domowych wnętrz. Co więcej odznaczają się one ciekawym designem, wpisującym się w większość przestrzeni. Warto zatem rozważyć ich montaż i wykorzystać możliwości, by cieszyć się na co dzień przytulnością domu i optymalnym komfortem cieplnym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowe ogrzewanie kominkowe – czy to się sprawdza?