Drzwi zewnętrzne pasywne – czym się charakteryzują i czy warto je kupić?

Artykuł sponsorowany

Drzwi pasywne to drzwi o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Ten typ drzwi doskonale sobie radzi z minimalizowaniem strat ciepła podczas eksploatacji. To wszystko sprawia, że takie drzwi będą idealnie pasować do budynków pasywnych, czyli takich, w których zapotrzebowanie na energię jest wielokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych domach. Czym charakteryzują się drzwi zewnętrzne pasywne i czy warto je kupić?

Drzwi zewnętrzne pasywne
Drzwi zewnętrzne pasywne
Porta

Drzwi pasywne – co to znaczy?

Drzwi pasywne to drzwi zewnętrzne, które charakteryzuje wysoki współczynnik izolacyjności termicznej. Tego typu drzwi, nie tylko zapobiegają stratom ciepła, ale też pozwalają zaoszczędzić energię. Mechanizm drzwi zewnętrznych pasywnych działa w dwie strony: skrzydła nie wpuszczają do środka zimna z zewnątrz, a jednocześnie nie wypuszczają z domu ciepłego powietrza. Te wszystkie cechy sprawiają, że drzwi pasywne idealnie sprawdzą się w domach energooszczędnych. To rozwiązanie, które jest często wybierane także do domów pasywnych, czyli takich, które mają bardzo dobre parametry izolacyjne. Duży wybór wysokiej klasy drzwi pasywnych można znaleźć na stronie PORTA: https://www.porta.com.pl/drzwi-zewnetrzne-do-domu/.

PORTA THERMO MODERN
PORTA THERMO MODERN
PORTA

Drzwi wejściowe pasywne – czym się charakteryzują?

Drzwi pasywne to rozwiązanie, które ma kilka ważnych cech. Jakich?

  • Trwałe wykonanie

Drzwi pasywne są wykonywane z najwyższej jakości materiałów (najczęściej z drewna, stali lub aluminium). Dzięki temu są trwałe i mają długą żywotność.

  • Specjalna konstrukcja

W drzwiach pasywnych, niezwykle istotnym elementem jest konstrukcja, która odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o izolację drzwi.

  • Oszczędność energii

Wysoki współczynnik izolacyjności termicznej sprawia, że drzwi pasywne minimalizują straty ciepła, a co za tym idzie – pozwalają zaoszczędzić energię.

  • Komfort termiczny

Drzwi pasywne ani nie wpuszczają do środka zimna z zewnątrz, ani nie wypuszczają z wnętrza ciepła. Dzięki temu, domownicy mogą liczyć na komfort termiczny nawet podczas bardzo mroźnych dni.

PORTA THERMO GLASS
PORTA THERMO GLASS
PORTA

Drzwi zewnętrzne pasywne a drzwi zewnętrzne energooszczędne

Biorąc pod uwagę charakterystykę drzwi pasywnych, można dojść do wniosku, że to drzwi energooszczędne. W pewnym sensie tak, ale nie do końca. Drzwi pasywne i energooszczędne różnią się parametrami. Chodzi tu, przede wszystkim, o współczynnik przenikania ciepła. Dla drzwi zewnętrznych energooszczędnych, nie może być wyższy niż 1,3 W. Natomiast w przypadku drzwi zewnętrznych pasywnych, wspomniany współczynnik nie może przekroczyć 0,8 W. Drzwi pasywne mają tak niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki materiałowi, z którego są wykonywane (najczęściej to drewno, stal lub aluminium) i specjalnej konstrukcji, w której najważniejszą rolę odgrywa izolacja.

Drzwi wejściowe pasywne – o czym pamiętać przy montażu?

Prawidłowy montaż drzwi pasywnych ma istotny wpływ na późniejszą eksploatację drzwi i zachowanie przez nie pożądanych właściwości. Dlatego tak ważne jest, żeby wykonać go dobrze. Montaż drzwi zewnętrznych powinien odbyć się dopiero po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku (chodzi tu np. o układanie posadzek czy tynkowanie). Przed samym montażem, miejsce, w którym znajdą się drzwi, musi zostać dokładnie oczyszczone, a przestrzeń na ościeżnicę – odpowiednio zagruntowana.

W przypadku drzwi zewnętrznych pasywnych, dobrze sprawdzi się ciepły montaż szczelny trójwarstwowy. Taki montaż pozwala uzyskać najlepszą termoizolacyjność, która jest szczególnie ważna w przypadku tego typu drzwi.

 

    Więcej o: