Dom efektywny energetycznie, czyli jaki?
O efektywności energetycznej budynków, o jej znaczeniu dla właścicieli domów, rozmawiamy z doradcą technicznym Knauf Insulation ¬- Robertem Więckiem, który jest ekspertem w dziedzinie termoizolacji domów.

Pojęcie efektywności energetycznej dla osoby, która nie jest związana z branżą budowlaną może brzmieć skomplikowanie.
Robert Więcek: To prawda. Jednak dla mnie, jako inżyniera, specjalisty od izolacji termicznych, to określenie jest przyjazne. Kryje się za nim wiele korzyści dla ludzi i środowiska.
Jakie są to korzyści?
RW: Dom efektywny energetycznie generuje minimalne koszty ogrzewania, zapewnia użytkownikom zdrowy klimat, a także komfort cieplny i akustyczny.
Dom ekonomiczny i ekologiczny to dom przyjazny dla inwestora – to większe oszczędności energii, zysk dla domowego budżetu oraz dla środowiska.
Jak można obniżyć rachunki za energię potrzebną do ogrzewania domu? Czy najlepszy sposób to wymiana źródła ciepła na ekologiczne?
RW: Potrzebna jest kompleksowa termomodernizacja domu. Ale nie należy zaczynać od wymiany systemu ogrzewania. Budynek musi być najpierw dobrze zaizolowany. Wtedy nowoczesne źródło ciepła, wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE) przyniesie niemal natychmiastowe oszczędności.
W pierwszej kolejności należy ocieplić przegrody zewnętrzne (dach, ściany, fundamenty) i uszczelnić otwory poprzez montaż nowych okien i drzwi, w kolejnym kroku inwestujemy w nowoczesne źródło ogrzewania, a następnie w odnawialne źródła energii.
Jak dużo energii można zaoszczędzić termomodernizując budynek?
RW: Budynki po termomodernizacji zużywają nawet kilkadziesiąt procent mniej energii! Jednak musi być nie tylko wymienione źródło ciepła, lecz przede wszystkim wykonana izolacja termiczna budynku. Warto pamiętać, że tylko termomodernizacja przeprowadzona w takiej kolejności, o jakiej mówiłem, skutecznie obniży koszty ogrzewania budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.
Warto trzymać się zasad termomodernizacji, czyli wykonywać ją krok po kroku – zobacz, jak: https://welnaknauf.pl/poradnik/termomodernizacja-krok-po-kroku/
Przy okazji efektywności energetycznej domu pojawia się współczynnik EP. Co on oznacza?
RW: EP określa, ile energii nieodnawialnej może pozyskiwać dany budynek. Im mniej jej potrzebuje, tym jest bardziej efektywny. Chodzi tu o paliwa kopalne, jak węgiel, gaz, ropa naftowa potrzebne do wytworzenia energii niezbędnej do ogrzania i chłodzenia budynku, jego wentylacji itp.
Zgodnie z aktualnymi Warunkami Technicznymi z 2021 r. wskaźnik EP dla budynków jednorodzinnych nie może przekroczyć 70 kWh/(m2 rok).
A co jeśli najpierw zostanie wymieniony stary piec, a potem zaizolowane ściany i poddasze?
RW: Jeżeli tak zostanie przeprowadzona termomodernizacja, to będzie nieprawidłowo dobrana moc źródła ciepła. W konsekwencji droższe będzie samo urządzenie, oraz wyższe koszty ogrzewania. Poprawnie przeprowadzona termomodernizacja przegród zewnętrznych pozwoli na zastosowanie źródła ciepła o znacznie mniejszej mocy, czyli tańszego.
Warto tez pamiętać, że można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację: https://welnaknauf.pl/poradnik/czy-na-ocieplenie-domu-mozna-otrzymac-dofinansowanie/
Podsumowując, kompleksowo przeprowadzona termomodernizacja z zastosowaniem OZE jest jedyną właściwą drogą do ograniczenia kosztów ogrzewania domu.
Więcej na: https://welnaknauf.pl/

Z Robertem Więckiem - ekspertem firmy Knauf Insulation, rozmawiała Joanna Zawadzka
- Więcej o:
Membrany dachowe CREATON – funkcjonalna warstwa wstępnego krycia
Jakie okna na poddasze?
Gdzie zastosowanie mają lekkie pokrycia dachowe?
Powłoki do Drewnianych Powierzchni: Klucz do Optymalnej Ochrony i Pielęgnacji
Szybki skup nieruchomości - czy warto się zdecydować?
Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”: Projekt to współpraca z klientem
Które blachodachówki uznawane są za najlepsze?
Czy warto inwestować w pompę ciepła?