Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekologiczna i energooszczędna izolacja?

sponsorowany

W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii. Te wszystkie cechy, ważne dla ekologii, ma najpowszechniejszy materiał ociepleniowy - styropian.

Instal Panel PP format BOX
Instal Panel PP format BOX
Fot. Styropmin

Kiedy pojawia się sformułowanie, że styropian jest materiałem ekologicznym, ludzie najczęściej myślą o efektach, jakie daje ocieplenie domu, to znaczy o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, a tym samym ograniczeniu zużycia jej źródeł, zwłaszcza tych konwencjonalnych, zwanych inaczej także kopalnymi. Ale to nie wyczerpuje zalet płyt styropianowych związanych z ochroną środowiska.

Tylko w 2 procentach styropian składa się z polistyrenu, w którym zamknięte jest powietrze. Materiał ten można odzyskiwać i przetwarzać wielokrotnie. Uzyskany w ten sposób surowiec może być ponownie wykorzystany do produkcji płyt styropianowych. Co ważne nie ma to wpływu na ich jakość. Sama produkcja styropianu także jest przyjazna dla środowiska. Jedną z jej kluczowych cech jest to, że nie generuje odpadów. Przy rozpatrywaniu ekologicznych zalet styropianu nie można pominąć trwałości tego materiału. Cykl jego życia jest długi, co oznacza, że proces recyklingu zdarza się dużo rzadziej niż w przypadku dóbr konsumpcyjnych.

Izolacja wykonana z płyt styropianowych jest jedną z najtrwalszych, ta cecha w połączeniu z możliwościami recyklingu sprawia, że jednocześnie jest to jeden z najlepszych dla środowiska sposobów ocieplania domów.

Dariusz Pruszkowski, doradca technicznych w firmie Styropmin.

Oszczędność energii z ciepłą podłogą

Ocieplenie domu najczęściej kojarzy się nam z ułożeniem po zewnętrznej stronie ścian odpowiedniej warstwy styropianu. Tymczasem równie ważna jest izolacja wszystkich elementów domu, w tym także tych wewnętrznych, jakimi są np. podłogi. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, niczym nie ograniczone będzie przemieszczało się ku górze. To pierwszy powód, dla którego konieczne jest docieplenie podłóg, czyli poziomych przegród oddzielających od siebie kondygnację. W ten sposób powstaje bariera zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu. Zatem nie tylko dom jako bryła powinien być zaizolowany z każdej strony, ale i pomieszczenia wewnątrz również.

Brak warstwy izolacyjnej w strukturze podłóg oznacza także przerwanie izolacji cieplnej w miejscu, w którym podłoga styka się ze ścianą. W ten sposób powstaje mostek termiczny, czyli miejsce, przez które ciepło ucieka nadmiernie i to w tym przypadku bezpośrednio na zewnątrz. To kolejny dowód na to, że o dociepleniu należy myśleć całościowo. O tym, jak ważna jest izolacja cieplna podłóg, świadczy także fakt, że na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów styropianów do tego przeznaczonych. Co do zasady przegrody poziome ociepla się styropianem podkładowym. Jego cechą jest większa odporność na obciążenie niż w przypadku styropianu fasadowego, który służy do ocieplania ścian. Styropiany podkładowe mogą mieć jednak dodatkowe cechy.

Wyzwanie pierwsze - bliżej gruntu

„Konieczność ocieplenia podłogi na gruncie jest najbardziej zrozumiała. Nie trzeba mieć specjalnej wiedzy, zdrowy rozsądek podpowiada, że przy ziemi jest zimniej. Tutaj zatem potrzebujemy styropianu odpornego na nacisk, na przykład takiego, jak DP CS PRO 100” - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Celem (któremu służą prawidłowo wykonane izolacja termiczna i wentylacja) jest sprawienie, że nisko położone pomieszczenia - w zależności od konstrukcji domu chodzi o piwnice lub parter - będą ciepłe i suche. Stawką w tej grze jest nie tylko komfort mieszkania, czy niższe rachunki za ogrzewanie, ale i zdrowie. W zawilgoconych pomieszczeniach rośnie ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, a te sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Izolacja podłóg na gruncie powinna iść w parze z izolacją fundamentów specjalnie do tego przeznaczonym styropianem.

Wyzwanie drugie - hałas

Mniej osób zdaje sobie sprawę, że izolując podłogę oddzielającą np. piętro od parteru lub od poddasza użytkowego można także uzyskać dodatkowe wyciszenie. „Do izolacji tego rodzaju przegród możemy wybrać styropian akustyczny - taki jak Stropomin EPS T. Dzięki niemu takie dźwięki jak tupanie, bieganie, stukanie, uderzenia będą mniej rozchodziły się po domu” - wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.

Styropian akustyczny tłumi tzw. dźwięki uderzeniowe, które powstają nieodzownie w każdym domu, zwłaszcza gdy mieszka w nim kilka osób. Zastosowanie warstwy płyt styropianowych z dodatkową funkcją akustyczną pozwala jednak zapewnić sobie cichszą sypialnię, czy biuro. Okres pandemii pokazał przecież, że pokój do pracy w domu może być koniecznością, a nie przywilejem kilku zawodów.

Wyzwanie trzecie - ogrzewanie podłogowe

Nowością w ofercie firmy Styropmin są unikalne na rynku styropiany Instal Panel , opracowane z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Podłogówka uważana jeszcze do niedawna za rodzaj luksusu jest rozwiązaniem energooszczędnym. Mniejsze zapotrzebowanie na energię w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego wynika z tego, że jest ono niskotemperaturowe.

Woda - czynnik grzewczy - ma niższą temperaturę niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Dodatkowo zapewnia lepszy rozkład ciepła w pomieszczeniu (cieplej na dole, chłodniej w okolicach głowy), a to oznacza, że średnia temperatura może być nawet o 2 st. C niższa przy zwykłych grzejnikach, a i tak wystarcza, by czuć się w takim pomieszczeniu komfortowo.

Na tę charakterystykę zwraca się coraz więcej uwagi. A skoro tak, to natychmiast pojawia się pytanie - czy za pomocą izolacji cieplnej, która przecież ma służyć oszczędzaniu energii potrzebnej do ogrzania domu, można ten efekt zwiększyć. „Też sobie zadaliśmy to pytanie i w efekcie powstał Instal Panel, styropian przeznaczony pod wodne ogrzewanie podłogowe” - mówi doradca technicznych w Styropminie.

Specjalistyczna linia styropianu pod ogrzewanie podłogowe – nowość w ofercie marki Styropmin

Płyty Instal Panel powstały z myślą o najbardziej wymagających klientach, dla których najwyższa jakość materiałów i energooszczędne budownictwo to nie tylko oszczędności finansowe w eksploatacji domu, ale także dbałość o środowisko naturalne. Ekologiczny styl życia zainspirował do wykreowania przemyślanych i inteligentnych rozwiązań w energooszczędnym budownictwie – w tym właśnie do odpowiedniej termoizolacji.

Badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami prowadzone w specjalistycznych laboratoriach Stryropmin zaowocowały wprowadzeniem na rynek nowych płyt styropianowych Instal Panel dedykowanych izolacji termicznej pod wodne ogrzewanie podłogowe. W skład serii wchodzą trzy rodzaje płyt:

  • Instal Panel Alu,
  • Instal Panel PP,
  • Instal Panel Passive PP.

Płyty Instal Panel PP oraz Instal Panel Passive PP są ponadto tak zaprojektowane, by sprawdzały się, gdy dochodzi do konieczności mocniejszego zakotwienia rur w izolacji. Doskonale wpisują się one w ideę nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa, a dzięki specjalnej konstrukcji znacznie ułatwiają prace montażowe.

Producent zadbał o to, aby dostępne były w zależności od potrzeb konkretnego budynku i w różnych wariantach:

  • styropianu (biały lub grafit),
  • rodzaju pokrycia (tkanina polipropylenowa lub folia metalizowana),
  • formatu pakowania – Box lub Twix (Box - to odpowiednio nacięte płyty, które zostały zwinięte w kształt pudełka (boxu) o długości zależnej od grubości płyty. Twix - to złożona na pół dwumetrowa płyta w paczkach – ich ilość zależy bezpośrednio od grubości płyty).
Instal Panel Alu format TWIX
Instal Panel Alu format TWIX
Fot. Styropmin

Płyty Instal Panel są dodatkowo pokryte srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną, dzięki czemu są bardzo dobrym izolatorem. Jest to dodatkowa bariera dla ciepła. Wzmocniona została ich wytrzymałość mechaniczna, nie pękają przy montażu. Warstwa folii trwale przymocowana do styropianu sprawia, że nie trzeba jej dodatkowo rozkładać przy układaniu wodnego ogrzewania podłogowego. Nie trzeba jej zatem stale poprawiać, a docinanie ograniczone jest do minimum, dzięki temu maleje ryzyko popełnienia błędu przy układaniu instalacji.

Na stronie producenta, w specjalnej zakładce, znajdują się dwa przydatne kalkulatory – śladu węglowego oraz zużycia ciepła.

  • Kalkulator śladu węglowego, który dostępny jest (tutaj>>>) pozwala na jego obliczenie i zminimalizowanie. Pokazuje także możliwości ulepszenia życia oraz zmiany jakie mogą prowadzić do zmniejszenia śladu węglowego. Kalkulator został opracowany przez zespół Carbon Footprint Foundation.
  • Kalkulator zużycia ciepła – dostępny pod tym linkiem>>>  – jest rozbudowanym i zaawansowanym obliczeniowo kalkulatorem. Pozwala na wizualizację zużycia energii w budynku zarówno już istniejącym, jak i nowo wybudowanym. Na podstawie izolacji, sposobu wentylacji, konstrukcji domu oraz ogrzewania jest możliwość sprawdzenia w jaki sposób te elementy wpływają na zużycie energii oraz co można zmienić lub zmodyfikować, aby zminimalizować to zużycie.

Więcej informacji dostępne jest na stronie https://www.styropmin.pl/jasnie-ocieplony-krol-energooszczedzania/
 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Ekologiczna i energooszczędna izolacja?