Elektryczne ogrzewanie podłogowe – jakie ma zalety?
Bez wątpienia elektryczne ogrzewanie podłogowe, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem ze względu na łatwy i szybki montaż. Obecnie coraz większa liczba inwestorów decyduje się na jego zastosowanie, zwłaszcza uwzględniając ogromną popularność fotowoltaiki. Wśród zalet tego systemu wymienić można niskie nakłady inwestycyjne, łatwość obsługi oraz małą konieczność przeprowadzania napraw i konserwacji. Nie emituje on hałasu ani dymu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że najkorzystniej wypada w nowym budownictwie, gdzie nie mamy dużych strat ciepła dzięki zastosowaniu odpowiednich surowców i materiałów ocieplających.

Rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego
Decydując się na wprowadzenie elektrycznego ogrzewania podłogowego, należy określić w umowie z dostawcą energii elektrycznej, moc przyłączeniową. Mówiąc najprościej, obliczamy pobór urządzeń elektrycznych, jakie planujemy wykorzystywać na co dzień z uwzględnieniem instalacji podłogowej. Na podstawie tych danych możemy bezpiecznie ustalić zapotrzebowanie energetyczne własnego gospodarstwa domowego i podpisać odpowiedni rodzaj umowy. Kiedy tę kwestię mamy ustaloną przystępujemy do instalacji. Wśród rozwiązań, jakie możemy zastosować, układając ogrzewanie podłogowe, występują maty, folie i kable grzewcze. Nie potrzebujemy głównego źródła ciepła, kotłowni, pompy ani innej armatury. Niezbędny będzie termostat zamontowany na ścianie, dodatkowe zabezpieczenie w rozdzielni elektrycznej oraz doprowadzenie zasilania. Decydując się na zastosowanie kabli grzejnych, należy skupić się na etapie planowania pomieszczeń. Znaczenie ma metraż każdego pomieszczenia, rozmieszczenie mebli i zabudowy stałej. Kable są zabezpieczone specjalną powłoką ochronną, a ich montaż odbywa się na etapie przed wykonaniem wylewek. Mogą one stanowić równie dobrze dopełnienie instalacji grzewczej obok np. płaszcza wodnego, dając efekt ciepłej podłogi. Kolejnym wyborem przy ogrzewaniu podłogowym są maty grzewcze. Wykonane z siatki z włókna szklanego ze zintegrowanym kablem grzewczym, sprzedawane są w formie zwojów. Można je dopasować do powierzchni poprzez odpowiednie ułożenie i docięcie. Trzecią opcją do wyboru jest folia grzewcza, wzbogacona elektrodami z taśmy miedzianej przewodzącymi prąd.
Projektowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego
Aby zastosowany rodzaj ogrzewania był maksymalnie wydajny, należy uwzględnić kilka czynników. Przede wszystkim należy określić moc cieplną, niezbędną do ogrzania pomieszczenia, rodzaj wykończenia posadzki, odległości między kablami i powierzchnię wolną od stałej zabudowy. Przewody grzejne z instalacją łączy tzw. regulator temperatury. Może on występować w trzech wariantach: ze wbudowanym powietrznym czujnikiem temperatury, z czujnikiem temperatury podłogi, z czujnikiem temperatury powietrza i limitującym czujnikiem podłogowym. Co ciekawe, ogrzewanie podłogowe może być wykorzystane także na ścianach. Najczęściej polecane są tu kable grzejne, ze względu na montaż i konieczność ominięcia np. okna. Chcąc je zastosować na ścianach zewnętrznych budynku, należy się upewnić czy izolacja spełnia wszelkie normy i obowiązujące przepisy.
- Więcej o:
Kominki – przegląd najnowocześniejszych rozwiązań na rynku
Nowość w ofercie BAXI: pompa ciepła Platinum BC Smart iR32
Nowoczesny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pruszkowie już gotowy!
Seria YOPE Probiotics - rewolucja w czyszczeniu domu
Dlaczego warto wybrać dachówkę betonową? 5 powodów, dla których jest uwielbiana przez klientów.
Okna do dachów płaskich w nadmorskich restauracjach w USA
Nowa pergola tarasowa MB-OPENSKY 120 od Aluprof – doskonała w każdym calu
Brakuje Ci miejsca pod umywalką? Zastosuj syfon umywalkowy XS-PURE