Fotowoltaika na dachu - ekologia w nowoczesnym i prestiżowym wydaniu

sponsorowany

Chociaż oszczędność uważana jest za największą zaletę paneli fotowoltaicznych. To nie można zapominać, że na własne źródło energii decydują się coraz częściej osoby, które stawiają na energooszczędne domy, prestiż ale także ochronę środowiska. Te trzy elementy łączy inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Fotowoltaika na dachu - ekologia w nowoczesnym i prestiżowym wydaniu
Fotowoltaika na dachu - ekologia w nowoczesnym i prestiżowym wydaniu
Stiloenergy

Fotowoltaika pomaga chronić środowisko

W Polsce jest już ponad 470 tys. prosumentów, czyli osób produkujących energię na własny użytek. Polacy stawiają najczęściej na mikroinstalacje fotowoltaiczne. O inwestycji w panele decydują nie tylko rosnące ceny energii elektrycznej, koszty życia czy moda na własne źródło OZE. Ochrona środowiska i ekologia są coraz częściej spotykane na liście życiowych wartości Polaków. Dlaczego panele? Obecnie Polska walczy ze szkodliwym dla zdrowia człowieka, jak i środowiska smogiem. Jest on spowodowany tzw. niską emisją, czyli zanieczyszczeniami emitowanymi z kotłów wątpliwej jakości (tzw. kopciuchów), często niespełniających norm emisyjnych. W Polsce jest ich około 3 mln. Zjawisko jest szczególnie problematyczne w okresie zimowym, gdy każdy z nas próbuje ogrzać dom. Smog jest szczególnie dotkliwy w mniejszych miejscowościach, w miasteczkach na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich, gdzie rozwijane się osiedla domków jednorodzinnych. Rząd wspiera obecnie proces termomodernizacji budownictwa poprzez program Czyste Powietrze, który dofinansowuje wymianę źródła ciepła na nowoczesne technologie grzewcze. W ten sposób wzrasta popularność m.in. kotłów gazowych czy pomp ciepła. Te ostatnie w połączeniu z mikroinstalacją fotowoltaiczną dają możliwość mieszkania w energooszczędnym domu. Budownictwo zeroemisyjne jest przyszłością – twierdzą eksperci. Nie tylko przez wzgląd na efektywność energetyczną, której normy coraz bardziej zaostrza Unia Europejska, ale także ochronę środowiska. Rodzice rozważają inwestycje często przez wzgląd na dzieci, ich zdrowie i przyszłość.

Fotowoltaika to komfort – tanie życie kosztuje

Tak, boom inwestycyjny w fotowoltaice oraz popularność mikroinstalacji jest pełnym przejawem mody i prestiżu. O ile dziś budowa domu jest w zasięgu ręki wielu z nas, to istotne stają się koszty jego użytkowania. Nie liczy się tylko design, ale także jego energooszczędność. Tą gwarantują tylko nowoczesne technologie. Dotyczy to materiałów budowlanych, urządzeń AGD, technologii grzewczych, klimatyzacji czy innych systemów instalowanych w domach, a także fotowoltaiki. Inwestycja w fotowoltaikę wynosi od kilkunastu lub kilkudziesięciu tys. i zwraca się po 6-9 latach, w zależności od efektywności użytych komponentów. Sama instalacja może generować energię elektryczną przez 25-30 lat, co gwarantują nawet niektórzy producenci. A nawet po wygaśnięciu gwarancji efektywność paneli fotowoltaicznych utrzymuje się na poziomie 80 proc.

Fotowoltaika zwiększa także komfort życia. Nowoczesne technologie są nie tylko łatwiejsze w użytkowaniu, ale pomagają zmagać się z trudami zmian klimatycznych jak skrajnie wysoka temperatura powietrza w okresie letnim. Dzięki energii ze słońca możemy mieć darmową klimatyzację.

Dotyczy to także samochodów. W Polsce po drogach porusza się już ponad 20 tys. samochodów elektrycznych, połowa z nich stanowią samochody hybrydowe. Nie dość, że pojazdy w pełni elektryczne nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń, to nie wymagają kosztownego tankowania benzyną lub ropą naftową. Samochody ładujemy w domu, najlepiej w trakcie doliny nocnej, kiedy występuje małe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie bez powodu osoby, które zdecydowały się na instalację fotowoltaiczną, za kolejny cel stawiają zakup zeroemisyjnego samochodu.

Fotowoltaika ozdobą domu

Na przestrzeni lat rozwinęła się także sfera projektowania systemów fotowoltaicznych pod względem designu. Fotowoltaika jest dziś ozdobą domów. Obecne konstrukcje i design pozwala na wkomponowanie paneli fotowoltaicznych do projektu domu tak, by wyglądały estetycznie lub były prawie niewidoczne. Przykładowo panele Full Black są całe czarne, mają nowoczesny design, więc stanowią idealne wykończenie dla nowoczesnego domu.

Nie jest to ostatnie słowo projektantów sektora energetyki słonecznej. Już dziś implementowane są  rozwiązania zintegrowanych systemów fotowoltaicznych (BIPV). Można spotkać różne pomysły na adaptację rozwiązań generujących energię ze słońca z architekturą. Dostępne są dachy słoneczne, carporty (wiaty chroniące samochody), fasady, ławki słoneczne czy balkony fotowoltaiczne (moduły bifacial). Eksperci przewidują, że kompletną rewolucją BIPV będzie instalacja okien w domach czy w budynkach użyteczności publicznej (np. w biurowcach), które jednocześnie będą stanowiły przezroczyste moduły fotowoltaiczne. W ten sposób zwiększy się nie tylko powierzchnia generująca energię elektryczną, ale także szansa  na pełną niezależność energetyczną budownictwa. Wszelkiego rodzaju przeszklenia połączone z generacją energii będą także instalowane w naszych domach.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Fotowoltaika na dachu - ekologia w nowoczesnym i prestiżowym wydaniu