Idealnie dobrany osprzęt do Twojego domu.

sponsorowany

Obecnie na rynku osprzętu elektroinstalacyjnego mamy ogromny wybór. Kontakty i gniazdka przestały być jedynie niezbędnym elementem instalacji elektrycznej. Stały się ważnym punktem w tworzeniu wystroju wnętrza. Białe, tradycyjne gniazdka i łączniki zostały zastąpione całą gamą barw oraz niebanalnych rozwiązań. Ważnymi parametrami stały się funkcjonalność oraz jakość wykonania. W tym artykule omówimy kilka ważnych informacji o tym, czym kierować się przy wyborze osprzętu do naszego domu lub mieszkania.

Nowoczesne panele dotykowa dają możliwość tworzenia praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem
Nowoczesne panele dotykowa dają możliwość tworzenia praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem
Kontakt-Simon

Łączniki klasyczne  

Zaletą łączników klasycznych jest z całą pewnością ich cena, na którą wpływa fakt, iż ich konstrukcja  oparta jest na prostym mechanizmie. Pomimo swojej prostej budowy, łączniki klasyczne pełnią wiele różnych funkcji w naszym domu. Kompletując osprzęt, należy pamiętać o takich rozwiązaniach jak: łączniki podwójne i potrójne, które pozwalają na sterowanie więcej niż jednym obwodem, łączniki schodowe, które warto montować w korytarzach i klatkach schodowych, łączniki krzyżowe przydatne, gdy chcesz sterować oświetleniem z więcej niż dwóch miejsc, łączniki roletowe służące do sterowania roletami, czy przyciski zwierne dokonujące tylko chwilowego połączenia obwodu, stosowane najczęściej w instalacjach dzwonkowych lub w automatach włączających światło na określony czas.

Obecnie wzornictwo produktów nie jest ograniczone tylko do białych, klasycznych łączników. Duży wybór kolorystyczny oraz rodzaje materiałów sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Do eleganckich wnętrz możemy dobrać czarny łącznik oraz ramkę, z pięknie wykończonymi złotym kolorem brzegami. Do pokoju dziecięcego natomiast możemy wybrać różową ramkę ze wzorkiem w kropki, która wkomponuje się idealnie w wesoły charakter wystroju pokoju dla dzieci. Poszczególne serie osprzętu dostępnych na rynku dają nam możliwość dowolnego doboru koloru łącznika do ramki.

Mamy również dużo możliwości w wyborze materiałów, z których osprzęt elektroinstalacyjny jest wykonany. Możemy znaleźć bardzo wytrzymałe i odporne na zarysowania tradycyjne tworzywa. Osoby lubiące ciekawe i niebanalne rozwiązania, do łączników i gniazdek mogą wybrać ramki szklane, drewniane betonowe czy metolowe. Co istotne, takie serie łączników sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrzach.

Panele dotykowe

Panele dotykowe są droższym rozwiązaniem niż klasyczne łączniki. Gładka forma szklanych ramek skrywa nowoczesne elektroniczne sterowniki, które zastępują standardowe klawisze.
Niewątpliwą zaletą paneli dotykowych jest możliwość grupowania łączników, np. pojedynczy panel o wymiarach tradycyjnego łącznika pojedynczego umożliwia sterowanie aż czterema obwodami oświetleniowymi. Dzięki temu zmniejsza się liczba łączników, które trzeba zamontować na ścianach, aby sterować oświetleniem.

Niektóre panele pozwalają na tworzenie praktycznych zestawów wielokrotnych z tradycyjnym osprzętem. Można np. połączyć dotykowy łącznik światła z gniazdkiem, ściemniaczem czy ładowarką USB. W ten sposób zadbasz o zachowanie spójnego wyglądu osprzętu zamontowanego w twoim domu.

 

Pięciokrotna betonowa ramka z gniazdami multimedialnymi oraz antenowymi
Pięciokrotna betonowa ramka z gniazdami multimedialnymi oraz antenowymi
Kontakt-Simon

Dodatkową zaletą paneli dotykowych jest podświetlenie LED, które pozwala na szybkie odnalezienie panelu w ciemnym pokoju. Kiedy jednak podświetlenie nie jest potrzebne, można w łatwy sposób wyłączyć tę funkcję.

Wzornictwo paneli dotykowych to nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, pozwalające wtopić się w aranżacje pomieszczenia lub stać się ciekawy akcentem wnętrza. Łączniki dotykowe mają wysoki połysk. To rozwiązanie sprawdza się w każdym stylu wnętrza, chociaż panele dotykowe dedykowane są głównie dla nowoczesnych aranżacji.  Są wykonane z odpornych na zarysowania materiałów, dzięki czemu przez długi czas cieszą nieskazitelnym wyglądem. Warto wspomnieć również o tym, iż łatwo utrzymuje się je w czystości. Płaska konstrukcja, bez wgłębień nie powoduje gromadzenia zabrudzeń i pozwala szybko wyczyścić panel.

Podwójna ramka w wiosennym limonkowym kolorze
Podwójna ramka w wiosennym limonkowym kolorze
Kontakt-Simon

Po przeczytaniu artykułu wybór odpowiedniego osprzętu nie powinien już przysparzać wielu problemów. Wybór ten zależy od kilku czynników: naszych potrzeb, budżetu, jakim dysponujemy oraz od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Natomiast rynek łączników oferuje tak szeroką gamę produktów, iż na pewno każdy znajdzie dla siebie odpowiedni osprzęt.

Pamiętaj! Kiedy już zdecydujesz się na konkretny osprzęt, pokaż go swojemu instalatorowi, żeby mógł przygotować się do montażu. Panele dotykowe wymagają odrębnego zasilania.

www.kontakt-simon.com.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Idealnie dobrany osprzęt do Twojego domu.