Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Idzie zima. W co się ubrać do pracy na budowie?

artykuł zewnętrzny

Zimowe miesiące są szczególnie uciążliwe dla pracowników budowlanych wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz. Przenikający ziąb i wszechobecna wilgoć nie sprzyja podnoszeniu wydajności, raczej powoduje wzrost liczby absencji chorobowych. Wybór odpowiedniego ubrania roboczego na ten okres wiąże się z pewnym kompromisem. Należy pogodzić walory termiczne odzieży z zapewnieniem swobody ruchów pracownikowi, który często wykonuje powierzone zadania w nietypowych pozycjach ciała. Jakie ubrania warto wybrać na budowę zimą? Sprawdźmy.

Idzie zima. W co się ubrać do pracy na budowie?
Idzie zima. W co się ubrać do pracy na budowie?
Safestyle
 • Co wpływa na komfort pracowników budowlanych w trakcie zimy?
 • Na co zwrócić uwagę wybierając zimowe ubranie robocze na budowę?
 • Z czego powinno się składać ubranie robocze na zimę?
  Jakie znaczenie ma termoizolacja?

Kryteria wyboru odzieży roboczej na zimę 

Zimowe ubranie robocze powinno zapewnić komfort termiczny, swobodę ruchów, możliwość wygodnego korzystania ze środków bezpieczeństwa w przypadku np. prac wykonywanych na wysokości. Ważne jest także, by odzież była odpowiednio lekka, wygodna, wytrzymała i w miarę możliwości przewiewna.

Wpływ na to mają zastosowane w procesie produkcji materiały, technologia wykonania, a także solidność. Wypada przypomnieć, iż ubranie robocze i obuwie stale narażone są na pęknięcie, przebicie i rozerwanie, zatem tkaniny lub skóry muszą być dobrane pod kątem czekających je wyzwań na placu budowy.

Cechy dobrego ubrania i obuwia zimowego na budowę:

 • Komfort termiczny;
 • Niska waga;
 • Zapewnia swobodę poruszania się;
 • Obuwie ocieplane;
 • Podeszwy antypoślizgowe;
 • Podeszwy odporne na przebicie;

Powyższe warunki dotyczą zarówno odzieży roboczej, jak i obuwia. W dalszej części omówimy pożądane właściwości poszczególnych elementów ubrania i obuwia roboczego przystosowanego do ochrony pracowników budowlanych zimą.

Bielizna termoaktywna 

O skuteczności ubrania roboczego w dużym stopniu świadczy jego kompletacja. Innymi słowy, istotny jest dobór poszczególnych elementów ubioru, gdyż tylko w ten sposób można osiągnąć pełnię korzyści wynikających z jego właściwości.

Zatem w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na bieliznę termoaktywną.

W jej skład wchodzą:

 • Koszulka termoaktywna T-shirt;
 • Podkoszulek termoaktywny;
 • Kalesony termoaktywne;
 • Getry termoaktywne.

Cechą wspólną wszystkich wymienionych składników ubioru jest błyskawiczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. W ten sposób producenci zadbali o poczucie ciepła i suchości. Bielizna termoaktywna zapewnia także doskonałą izolację termiczną oraz długo utrzymujące się uczucie świeżości.

Buty ocieplane zimowe 

Zimą na pracowników budów czyhają najrozmaitsze zagrożenia. Oprócz dojmującego chłodu istnieje też znaczne ryzyko poślizgnięcia się na oblodzonych rusztowaniach. Pod warstwą śniegu nie widać desek, z których często wystają gwoździe.

Optymalnie dobrane buty ocieplane zimowe poza dbałością o wykonanie np. z tłoczonej skóry wzbogaconej o wewnętrzne ocieplenie, powinno też cechować się wzmocnioną podeszwą olejoodporną, antystatyczną i antypoślizgową. Dodatkową ochroną palców będą metalowe podnoski

Polary 

Niezwykle ważne w sezonie zimowym są bluzy polarowe. Pracownik po wejściu do pomieszczenia zamkniętego nie pozostaje bez ochrony, po zdjęciu okrycia wierzchniego.

Polary sprawdzą się także podczas wykonywania obowiązków w przypadku, kiedy temperatura na zewnątrz nie będzie wymagała cieplejszej odzieży roboczej. Wysoka gramatura polaru stanowi doskonałą izolację, podczas kiedy sama tkanina nie krępuje ruchów pracownika.

Kurtki robocze zimowe 

Ich zadaniem jest ochrona pracownika przed skutkami niekorzystnych warunków pogodowych, szczególnie uciążliwych w miesiącach zimowych. Mróz, wiatr czy wreszcie opady atmosferyczne sprawiają, iż temperatura odczuwalna jest znacznie niższa od występującej w danym czasie.

Kurtki robocze zimowe charakteryzują się wysokim stopniem wodoodporności oraz nieprzepuszczalności wiatru. Jednocześnie duża liczba zapinanych kieszeni pozwala na swobodne przenoszenie niewielkich narzędzi bądź dokumentów. Ochronę głowy stanowić może funkcjonalny, dopinany kaptur.

Śniegowce robocze 

Śniegowce zabezpieczają stopy przed przedostawaniem się do wewnątrz śniegu i lodu. W tym celu mogą być wyposażone w cholewkę z wodoodpornej tkaniny poliestrowej i materiału skóropodobnego.

Niezbędne ciepło zapewniają wkłady ocieplające, a spód stopy zabezpieczają podeszwy z termokauczuku.

Ubranie robocze na zimę – czy jakość ma znaczenie?

Ubranie robocze na budowę musi zapewnić ciepło, nie ograniczając jednocześnie swobody ruchów. Materiały, z jakich jest wykonana odzież, nie mogą wywoływać uczucia pocenia się, nie powinny także doprowadzać do przegrzania organizmu. Tymi cechami odznaczają się wyłącznie wyroby pochodzące od uznanych producentów, a znaleźć je można tylko w profesjonalnych sklepach o ustalonej renomie. Cena w takim przypadku nie powinna być kryterium decydującym. Wysoka jakość przełoży się na lepszą wydajność pracowników budowlanych oraz dłuższą żywotność odzieży roboczej. Walorem uzupełniającym będzie też dbałość projektantów o atrakcyjny design.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Idzie zima. W co się ubrać do pracy na budowie?