Ile hydrożelu użyć dla konkretnej rośliny? Poradnik techniczny

sponsorowany

Hydrożel to preparat składający się z wielkocząsteczkowych, usieciowanych i nierozpuszczalnych polimerów. Wykorzystuje właściwości polimerów do bardzo dużego absorbowania wody z jego otoczenia. Każdy polimer może zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie, kiedy wody jest pod dostatkiem. Kiedy ziemia wyschnie polimery są w stanie oddać nawet 85% zaabsorbowanej wcześniej wody.

Sadzenie drzewa
Sadzenie drzewa
Gecommerce

Korzyści z zastosowania hydrożelu:

  1. Zapewnia właściwe nawodnienie gleby, chroni zarówno przed przesuszeniem jak i przelaniem rośliny, wraz z wodą przekazuje do podłoża tuż na wysokości korzeni rośliny składniki odżywcze.
  2. Oszczędność wody poprzez jej zmagazynowanie w trakcie intensywnych opadów. Dzięki temu możemy rośliny rzadziej podlewać.
  3. Poprzez ciągłe zwiększanie i zmniejszanie swojej objętości spulchnia glebę i ułatwia roślinom zbudowanie silnego systemu korzeniowego. Dodatkowo chroni korzenie przed gniciem wchłaniając nadmiar wody. Jeśli korzenie zgniją to jest ona właściwie nie do uratowania, ponieważ nie ma możliwości doprowadzić wodę i składniki odżywcze w wyższe partie rośliny.
  4. Zapewnia bardziej obfite kwitnienie, kwiaty są większe, występują w większej ilości i dłużej kwitną.
  5. Brak konieczności stosowania nawozów. Jeśli wybierzemy hydrożel TerraCottem, którego 10% składu stanowi nawóz, nie musimy już stosować dodatkowych nawozów.
TerraCotem
TerraCotem
Gecommerce

Dla kogo przeznaczony jest hydrożel?

Ze względu na swoje liczne zalety preparat od lat wykorzystywany przez profesjonalnych ogrodników. Sprawdzi się zarówno na boiskach sportowych jak i w pełnych kwiatów ogrodach. Odkrywają go jednak też amatorzy, ponieważ preparat jest prosty w użyciu i w pełni bezpieczny.

Gdzie stosować hydrożel?

Hydrożel TerraCottem to uniwersalny preparat, który można stosować do wszystkich roślin. Można wykorzystywać zarówno bezpośrednio do gruntu, doniczkach w domu czy skrzynkach na balkonie. Jego bezpieczny skład pozwala na użycie to także w podłożu roślin jadalnych.

Kiedy stosować hydrożel?

Hydrożel musi zostać umieszczony w podłożu na wysokości korzeni, dlatego można go stosować przygotowując grunt lub doniczki do siania i sadzenia lub przy przesadzaniu roślin.

Drzewa i krzewy

Sadzonki drzew i krzewów to spory wydatek, dlatego warto zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. Preparat TerraCottem ma długi czas działania, zapewni roślinom dobre warunki - aż przez 8 lat. Dzięki niemu sadzonki lepiej się przyjmą i zbudują silny system korzeni, który jest tak ważny, szczególnie dla większych roślin. Dzięki nim woda i substancje odżywcze docierają, aż do górnych partii rośliny. Dodatkową korzyścią z zastosowania hydrożelu do krzewów kwitnących jest większa ilość kwiatów, które rosną większe i dłużej kwitną. Przygotowując się do sadzenia drzewa lub krzewu wykopujemy dół. W dole umieszczamy mieszaninę ziemi i hydrożelu w proporcjach 1,5 kg na m3 wykopanej ziemi lub 1,5 g na litr gleby. Po wsadzeniu drzewa lub krzewu obsypujemy korzenie przygotowaną mieszaniną, a następnie warstwą ziemi. Dzięki hydrożelowi TerraCottem możemy sadzić rośliny nawet na glebach zdegradowanych, zasolonych czy zanieczyszczonych w inny sposób.

Sady

Preparat stosujemy tak samo jak przy sadzeniu drzew. Jego skład sprawia, że jest on w pełni bezpieczny i można go stosować również do zadbania o komfort i dobre warunki do wzrostu i owocowania w sadzie.

Ogródki i doniczki z ziołami

Zioła sadzimy nie tylko ze względu ich walory smakowe. Dostępna dziś na rynku mnogość odmian pozwoli każdemu wybrać coś dla siebie. Zapewnią one piękny wygląd i zapach w ogrodach, na balkonach czy tarasach. Zioła są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Jeśli nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości wody bardzo szybko usychają. Zastosowany w podłożu hydrożel zapewni im stały, równomierny dostęp do wody. Dzięki temu będą rosły piękne i zdrowe, aby cieszyć oko i żołądek. Jeśli zioła sadzimy bezpośrednio w gruncie, należy wykopać dołek, osobny dla każdej rośliny i na dno nasypać mieszaninę TerraCottem i ziemi. Następnie umieszczamy roślinę. Uzupełniamy przestrzeń wokół korzeni resztą przygotowanej mieszaniny.

Rośliny w doniczkach i skrzynkach

Hydrożel to idealne rozwiązanie dla roślin w domu u na balkonie. Możemy go zastosować na etapie sadzenia i przesadzania kwiatów. Zadba on nie tylko o odpowiednią ilość wody, ale będzie też stale nawoził roślinę, nie trzeba stosować już żadnych innych preparatów ogrodniczych. Mieszamy hydrożel z podłożem, które zamierzamy umieścić w doniczce lub skrzynce w proporcji 5 g na litr podłoża (jeśli mamy sporo doniczek lub skrzynek można zastosować proporcję na większą porcję mieszaniny - 5 kg preparatu na m3 podłoża). Tak przygotowaną mieszaninę umieszczamy na dnie doniczki lub skrzynki, wsadzamy przygotowane rośliny i uzupełniamy doniczkę resztą mieszaniny. Stosując hydrożel zabezpieczamy roślinę przed swoim zapominalstwem w podlewaniu, a także równie częstym problem, czyli przelaniem. Chcąc odpowiednio zadbać o roślinę lub wynagrodzić zapominalstwo w podlewaniu, podlewamy ją zbyt obficie, przez co gniją jej korzenie. Polimery, z których składa się hydrożel wchłoną nadmiar wody i zabezpieczą korzenie rośliny. Kiedy ziemia przeschnie, stopniowo oddadzą ją do podłoża. Dzięki odpowiedniemu dostępowi nie tylko do wody, ale też do zwartych w hydrożelu składników odżywczych rośliny lepiej rosną i dłużej kwitną.

Przesadzenie kwiatów doniczkowych
Przesadzenie kwiatów doniczkowych
Gecommerce

Kwietniki

W miejscach przeznaczonych na klomby kwiatowe i kwietniki przekopujemy ziemię na głębokość szpadla i na tej głębokości umieszczamy warstwę mieszaniny hydrożelu i ziemi przygotowaną w proporcjach 100 g na m2 lub 500 g na m3 preparatu w stosunku do ziemi. Po posadzeniu roślin ich korzenie obsypujemy mieszaniną, a potem zasypujemy warstwą ziemi. Jeśli wysiewamy kwiaty to nasiona umieszczamy w warstwie mieszaniny.

Ogrody na dachach i tarasach

Ogrody na dachach, tarasy czy duże balkony to trudne i wymagające miejsca do uprawiania roślin. Duże nasłonecznienie oraz wiatr powodują szybsze przesuszanie. Często nawet systematyczne podlewanie nie zapewni w trudnych momentach wystarczającej ilości wody i substancji odżywczych. Piękne rośliny to spory wydatek, który łatwo może pójść na marne. Zakładając taki ogród warto odpowiednio przygotować podłoże, to lepsza inwestycja niż ciągłe odkupowanie roślin, które nie przetrwały. Hydrożel zapewni im stały dostęp do wody i składników odżywczych i pomoże przetrwać w niesprzyjających warunkach. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na preparat jak TerraCottem, który w swoim składzie ma również nawóz, nie musisz przejmować się już kwestią nawożenia roślin. Hydrożel na tarasach i ogrodach dachowych stosujemy w proporcji 100 g na m2 lub 500 g na m3 mieszaniny ziemi i TerraCottem.

Trawniki, boiska sportowe, pola golfowe

Niezależnie czy to prywatny ogród czy profesjonalnie przygotowana nawierzchnia sportowa, trawa powinna być ładna i zadbana. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni gatunek trawy w zależności w jakich warunkach będzie rosła i jakie jest jej przeznaczenie. Inny gatunek sprawdzi się do leżenia na trawie w ogrodzie, a inny jeśli ma przeznaczenie sportowe i jest narażony na dużo częstsze uszkodzenia. Hydrożel TerraCottem należy zastosować przygotowując grunt zarówno jeśli trawę będziemy siać, jak i rozkładać z rolek. TerraCottem jako składnik podłoża pod trawnik stosujemy w proporcji 100 g na m2 lub 500 g na m3 mieszaniny ziemi i preparatu. Zastosowanie preparatu TerraCottem powoduje szybsze kiełkowanie nasion. Zawarte w TerraCottem nawozy, materiał organiczny i prekursory naturalnego wzrostu sprzyjają silniejszemu i głębszemu rozwojowi systemu korzeniowego. Dodatkowo hydrożel zapewni wrażliwej zwłaszcza na początkowym etapie murawie ochronę - zarówno przed przesuszeniem, jak i nadmiarem wody. Podczas opadów nadmiar wody zostanie wchłonięty przez polimery, która zostanie oddana podczas gorących, suchych dni. Oddana przez polimery woda trafia bezpośrednio do korzeni rośliny. Jednak, aby tak się stało hydrożel musi zostać właściwie zaaplikowany. Przygotowaną pod trawnik powierzchnię należy przekopać na głębokość szpadla. Hydrożel umieszczamy na tej głębokości. Jeśli hydrożel zostanie umieszczony zbyt płytko przyniesie więcej szkody niż pożytku, ponieważ będzie zbierał wodę na powierzchni ziemi i nie przepuszczał jej do niższych partii, w tym do korzeni. W skład preparatu TerraCottem wchodzi ponad 20 składników z 4 różnych grup, dzięki którym ziemia jest odpowiednio nawożona, a trawa łatwiej się ukorzeni. W początkowej fazie po wysianiu trawnika trzeba go podlewać kilka razy dziennie. Kiedy już trawa wzejdzie można podlewać go raz na kilka dni, w zależności od warunków atmosferycznych. Ważne, by świeżą trawę kosić dobrze naostrzonymi ostrzami, by nie powyrywać młodych kępek.

TerraCottem 750ml.
TerraCottem 750ml.
Gecommerce
    Więcej o:

Skomentuj:

Ile hydrożelu użyć dla konkretnej rośliny? Poradnik techniczny