Jak chronić trawnik przed zgnilizną, szarą pleśnią i pleśnią śniegową?

sponsorowany

Piękny trawnik na działce lub przydomowym ogródku to marzenie niejednego z nas. Zielony dywan nie jest rzeczą nieosiągalną, ale pewne czynniki skutecznie mogą nam utrudnić osiągnięcie perfekcji. Bardzo częstym powodem degradacji trawnika są bowiem grzyby.

Jak chronić trawnik przed zgnilizną, szarą pleśnią i pleśnią śniegową?
Jak chronić trawnik przed zgnilizną, szarą pleśnią i pleśnią śniegową?
Gecommercer

Kim jest przeciwnik?

Naszym głównym wrogiem będą pleśnie (szara i śniegowa) oraz zgnilizna twardzikowa. Jak dobrze wiemy, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli jednak jest już za późno na działania prewencyjne i nasz trawnik zaczyna się odbarwiać lub przerzedzać, to możemy mu jeszcze pomóc działając doraźnie przy użyciu odpowiednich preparatów.

 Sclerotinia sclerotiorum

Jest to grzyb odpowiedzialny za zgniliznę twardzikową. Trawa zaatakowana przez patogen brunatnieje, następnie zamiera i gnije. Jeśli wilgotność jest odpowiednio wysoka, może pojawić się dodatkowo biały nalot. Tworzą się wtedy sklerocja, które są formą przetrwalnikową grzyba. Mogą one przetrwać w glebie nawet 10 lat.

Botrytis cinerea

Jest to patogen wywołujący szarą pleśń. Nazwa odnosi się do jej objawów, mianowicie szarego nalotu powstającego na powierzchni rośliny. Jest to grzybnia, która bez problemu przenosi się poprzez krople wody oraz też drogą powietrzną. Zaatakowane części roślin robią się szarobrunatne, po czym zamierają. 

 Microdochium nivale

To główny, ale nie jedyny, sprawca pleśni śniegowej (przy sprzyjającej pogodzie powodować ja mogą także inne zimnolubne grzyby). Patogeny rozwijają się zazwyczaj pod koniec okresu wegetacyjnego. Jeśli na początku roku na przedwiośniu mamy zalegający śnieg, możemy z powodzeniem szukać pod nim zaatakowanej grzybem trawy. Choroba objawia się jako mocno przebarwione, przeplatane zamarłymi i przyciśniętymi do ziemi źdźbłami.

Przeciwdziałanie

Wspólnym mianownikiem jest tutaj grzyb, ponieważ to on determinuje pojawienie się szarej i śniegowej pleśni oraz zgnilizny twardzikowej. Aby chronić nasz trawnik powinniśmy zadbać o jego odpowiednią higienę. Murawa powinna być regularnie koszona oraz zagrabiana. Pozbywanie się martwych części roślin będzie bardzo dobrym nawykiem. Nie możemy także zapomnieć o przycięciu trawy przed zimą, pomoże nam to ustrzec się przed pleśnią śniegową.

Kolejnym czynnikiem jest azot. Jego nadmiar w glebie stwarza wymarzone dla pleśni środowisko. To, połączone z wysoką temperaturą i wilgotnością, sprzyja powstawaniu zgnilizny oraz szarej pleśni.

Grzyb do walki z grzybem

Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych możemy wesprzeć się grzybami niepatogenicznymi. Konkurencja o składniki pokarmowe występuje nie tylko w świecie roślin. Fitopatogeny, również mogą mieć swoich rywali, wykorzystajmy więc ich do walki między sobą w szczytnym celu. Na rynku znajdziemy produkt pod nazwą Polyversum WP zawierający właśnie pożyteczne dla nas grzyby. Pythium oligandrum, bo o nim tutaj mowa, poprzez rozkład enzymatyczny pozbywa się strzępków grzybów. Można powiedzieć, że wręcz na nich pasożytuje. Czyni go to niezwykle skutecznym sprzymierzeńcem, nie tylko w przeciwdziałaniu chorobom. Często może też uzdrowić już zaatakowane rośliny. Skład Polyversum WP sprawia, że nie pozostawia on po sobie śladu w środowisku. Bez obaw możemy go użyć kilkukrotnie podczas wegetacji roślin, działa on nie tylko na trawy.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak chronić trawnik przed zgnilizną, szarą pleśnią i pleśnią śniegową?