Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o aloes w doniczce? Praktyczne wskazówki

artykuł zewnętrzny

Aloes to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ prezentuje się naprawdę pięknie. Myślisz o domowej uprawie aloesu? Zanim więc kupisz roślinę, dowiedz się, jak prawidłowo o nią dbać, tak aby rosła zdrowo i wyglądała świetnie. Znajdziesz tu kilka ważnych wskazówek.

Jak dbać o aloes w doniczce? Praktyczne wskazówki
Jak dbać o aloes w doniczce? Praktyczne wskazówki
Netto

Wybierając rośliny doniczkowe do domu, warto stawiać na takie, które wyglądają pięknie, a przy tym są łatwe w utrzymaniu. Aloes bez wątpienia należy o tej właśnie grupy. Odpowiednio wyeksponowany, jest doskonałą ozdobą wnętrza. Aloes to sukulent, który słynie zarówno ze swych walorów estetycznych, jak i leczniczych. Obecnie powszechnie wykorzystuje się go bowiem także w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Chcesz kupić aloes w doniczce? Sprawdź więc, czego wymaga uprawa tej rośliny. 

Aloes w doniczce — jak o niego dbać? 

Aloes nie jest zbyt wymagającą i angażującą rośliną. W środowisku naturalnym bardzo często musi radzić sobie z upałami i działaniem szkodliwych czynników. Dlatego też jest on przystosowany do naprawdę trudnych warunków. W związku z tym bez obaw — w doniczce także świetnie sobie radzi.

Pielęgnacja aloesu w doniczce jest bardzo prosta. Jej podstawą jest przede wszystkim podlewanie oraz stworzenie mu odpowiednich warunków do rozwoju. Z pewnością zastanawiasz się teraz, jakie sprzyjają tym sukulentom. Pierwszą kwestią jest stanowisko. Aloes najlepiej czuje się w miejscach dobrze oświetlonych. Lubi ciepło, dlatego przez większość roku może stać w nasłonecznieniu. Latem jednak, gdy promienie są silne, przestaw lepiej doniczkę gdzieś, gdzie nie będą sięgać. Mocne słońce może bowiem spowodować, że liście aloesu zostaną ''poparzone'' i zmienią kolor.

Bardzo istotne jest także podłoże. Powinno być ono lekkie. Najlepiej użyć przepuszczalnej ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem lub drobnym żwirkiem. Co około 2-3 lata należy przesadzać aloes. 

Jak często podlewać aloes w doniczce? 

Jeśli chodzi o podlewanie aloesu, warto stosować się do zasady ''mniej znaczy więcej''. Bez wątpienia jest to roślina idealna dla osób, które zwykle zapominają o podlewaniu. Jeśli do tej pory uważałeś, że nie masz ręki do roślin, to aloes może okazać się u Ciebie strzałem w dziesiątkę. Należy podlewać go bowiem dopiero wtedy, gdy ziemia jest przeschnięta. Częstotliwość będzie różnić się w zależności od temperatury panującej w danym pomieszczeniu oraz pory roku. Pamiętaj, że jeśli czujesz, że ziemia jest choć trochę wilgotna, to jeszcze nie pora na podlewanie. 

Podobnie bowiem jak inne sukulenty, fatalnie znoszą one przelanie. Nie można doprowadzić także do sytuacji, w której aloes dosłownie stałby w wodzie. Zbyt obfite i częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i w konsekwencji do obumarcia całej rośliny. 

Rodzaje i odmiany aloesów doniczkowych 

Myślisz o kupnie aloesu w doniczce? Musisz więc wiedzieć, że roślina ta ma wiele odmian. Różnią się one między sobą właściwościami, wielkością, a przede wszystkim wyglądem. Z pewnością znany jest Ci rodzaj najczęściej spotykany — aloes zwyczajny, nazywany inaczej Aloe Vera. Prócz niego w sklepach znajdziesz także wiele innych wariantów, a wśród nich m.in.:

  • Aloes drzewiasty — ma mocną budowę, ponieważ wytwarza on łodygę. Wyglądem przypomina krzew, ponieważ jego pędy są mocno rozgałęzione. Jego liście są podwinięte. 
  • Aloes ościsty — jest to roślina karłowata i osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Ma charakterystyczne włoskowe kolce, a jego liście są ciemnozielone i twarde. 
  • Aloes uzbrojony — jak sama nazwa zresztą wskazuje, jest to gatunek wyposażony w kolce. Jego liście są nimi pokryte zarówno na brzegach, jak i na pozostałej powierzchni. 

Jak myślisz? Która z odmian aloesu najlepiej sprawdzi się u Ciebie? A może wybierzesz kilka różnych gatunków? To całkiem dobry pomysł, ponieważ aloesy takie będą świetnie uzupełniać się pod względem stylistycznym, tworząc piękną aranżację. 

Aloes — właściwości lecznicze

Aloes stał się niezwykle modną rośliną nie tylko ze względu na wspaniałą estetykę, ale i na jego cenne właściwości lecznicze i regeneracyjne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że w liściach aloesu kryje się miąższ, który wykorzystuje się na wiele sposobów. Jest dodatkiem do różnego rodzaju suplementów i kosmetyków.

Miąższ aloesu można stosować jednak także samodzielnie — bezpośrednio z rośliny. Wiele osób kupuje obecnie aloes w doniczce właśnie po to, by wydobywać z niego ten cenny ''żel'' i używać go w różnych celach. Zewnętrznie możesz stosować go na przykład na swędzące ugryzienia, trudno gojące się rany, oparzenia i podrażnienia, czy też zmiany trądzikowe. Wystarczy, że odetniesz jeden z liści i rozkroisz go w celu wydobycia miąższu.

Musisz pamiętać jednak o kilku sprawach. Przede wszystkim, nie każdy aloes ma właściwości lecznicze. Jeśli masz zamiar korzystać z miąższu w powyższych celach, najlepiej kup Aloe Vera, czyli aloes zwyczajny. Kolejną sprawą jest nawożenie. Chcesz nakładać miąższ na skórę? W takim razie wybieraj jedynie nawozy ekologiczne. Te zwykłe mogą wywołać bowiem różnego rodzaju reakcje niepożądane. Oczywiście nie zapomnij też, że tuż po ucięciu należy umyć liść aloesu. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o aloes w doniczce? Praktyczne wskazówki