Jak dbać o deski tarasowe?
Deski to obecnie najmodniejsze wykończenie tarasu. Prezentują się zarówno nowocześnie, jak i klasycznie oraz naturalnie. Dzięki temu pasują do każdego rodzaju elewacji. W rezultacie wypierają stosowane do niedawna płytki czy kostkę. Aby jednak zachowały doskonały wygląd na wiele lat, wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz zabezpieczenia przed takimi czynnikami jak woda i mocne słońce, a także wysokie oraz niskie temperatury. Należy przy tym zwrócić uwagę, że konserwacja tarasu drewnianego oraz pielęgnacja deski kompozytowej przebiega w nieco inny sposób.

Czyszczenie i konserwacja deski tarasowej
Aby deski tarasowe pięknie wyglądały i nie ulegały wypaczeniu na skutek działania zmiennych czynników atmosferycznych, należy je regularnie czyścić. W tym celu należy korzystać ze specjalnych środków do czyszczenia drewnianych tarasów, które usuwają przebarwienia i plamy oraz przywracają deskom naturalną barwę.
Oprócz regularnego czyszczenia, drewniany taras z deski wymaga konserwacji. Należy ją przeprowadzać co roku, najlepiej na wiosnę. Ciepłe miesiące oznaczają bowiem, że drewno po okresie mrozu i śniegu będzie narażone na działanie ostrego słońca, ale także ulewne deszcze.
Istnieje kilka metod konserwacji drewnianych desek tarasowych:
- Olejowanie – polega na pokryciu desek warstwą specjalnego oleju. Wnika on w strukturę drewna, nie zmieniając jego koloru. To z kolei jest dużą zaletą w przypadku tarasów wyłożonych drewnem egzotycznym.
- Bejca – zabezpiecza nie tylko przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale i różnego typu uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie bejcowanie odpowiednimi preparatami pozwala na całkowitą zmianę barwy drewna.
- Lazura – doskonale chroni przed wszelkimi zabrudzeniami; również umożliwia zmianę koloru drewna, wydobywając jednocześnie jego fakturę. Jest to doskonały sposób na poprawę wyglądu desek, które straciły ładny odcień, ale których naturalną ozdobą jest rysunek sęków i słojów.
- Lakier – tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę, nie wnikając w jego strukturę. Podkreśla naturalny kolor desek i chroni je przed jego utratą.

Czyszczenie i konserwacja deski tarasowej kompozytowej
Deski kompozytowe wytwarzane są z tzw. mączki drzewnej oraz polimeru (najczęściej PVC). Mączka nadaje im naturalny wygląd, zaś polimer chroni przed różnego rodzaju uszkodzeniami. To oznacza, że konserwacja deski kompozytowej polega przede wszystkim na regularnym myciu. Nie ma konieczności stosowania preparatów do impregnacji. Drobne rysy (powstające np. w efekcie nieostrożnego odśnieżania metalową łopatą) można łatwo usunąć za pomocą papieru ściernego.
Warto podkreślić, że żaden sposób konserwacji deski tarasowej kompozytowej nie może zapobiec procesowi ich delikatnego szarzenia. Jest to naturalne dla kompozytu zjawisko, zachodzące w ciągu kilku tygodni po montażu. Aby mieć pewność, że kolor pozostanie równomierny, należy często zmieniać miejsce znajdujących się nań mebli lub sprzętów, a nawet na pewien czas całkowicie je usunąć.
Deski kompozytowe mają ryflowaną (pokrytą drobnymi rowkami) powierzchnię. Zapobiega ona poślizgnięciom na mokrej powierzchni. Z czasem w rowkach mogą zbierać się różne zabrudzenia; z tego powodu konieczne jest regularne czyszczenie kompozytowych powierzchni.
To, czym czyścić deski tarasowe kompozytowe, zależy przede wszystkim od stopnia jego zabrudzenia. Na co dzień wystarczającym rozwiązaniem jest umycie za pomocą mopa oraz wody z dodatkiem detergentu. Można w tym celu użyć mydła, płynu do naczyń lub specjalnego środka do czyszczenia desek kompozytowych. Z kolei uporczywy brud, który czasem gromadzi się w zakamarkach można łatwo usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej.
Niezależnie od tego, czy taras jest wyłożony naturalnym drewnem, czy kompozytem, należy pamiętać o jego regularnym zamiataniu na sucho. Częste usuwanie kurzu, pyłków, suchych liści czy piasku zapobiega powstawaniu trwałych przebarwień i ułatwia mycie. W połączeniu z odpowiednimi metodami konserwacji pozwoli to cieszyć się doskonałym wyglądem tarasu na długo.

- Więcej o:
Odkryj różnorodność mebli ogrodowych dla małego tarasu
Jak stworzyć oryginalny plac zabaw dla dzieci w ogrodzie? Pomysły na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu
Jak mądrze podlewać rośliny w ogrodzie?
Oświetlenie w ogrodzie – zaprojektuj piękną i funkcjonalną przestrzeń
Zasilanie w ogrodzie bez zbędnych kabli
Pergola czy markiza – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim ogrodzie?
Majówka z grillem w roli głównej
Korzyści i zagrożenia stosowania środków ochrony roślin w ogrodzie