Jak dobrać kocioł do nowego domu?

artykuł zewnętrzny

Budowa domu wiąże się z podejmowaniem wielu ważnych decyzji. Już od samego początku, musimy dokonywać wyborów, które będą miały wpływ na późniejszą eksploatację budynku. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór ogrzewania domu. Dlaczego? Przede wszystkim, ogrzewanie budynku stanowi wysoki procent w comiesięcznych wydatkach. Warto wybrać oszczędną opcję. Jednak nie tylko ekonomiczność jest ważna. W ostatnich latach, dużą uwagę zwraca się na ekologię. Wpływ danego urządzenia na środowisko również powinien odgrywać ważną rolę wśród kryteriów, którymi się kierujemy. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest ergonomia i komfort użytkowania.

Jak dobrać kocioł do nowego domu?
Jak dobrać kocioł do nowego domu?
Defro

Czasy codziennego „opiekowania” się kotłem już dawno minęły. Dzisiaj warto zainwestować w urządzenie, które zminimalizuje nasz udział w dbaniu o komfort termiczny domowników. Na szczęście, występują na rynku urządzenia, które łączą wszystkie powyższe cechy. Wśród nich można wymienić przede wszystkim kotły na paliwo stałe. Jednak, ostateczny wybór źródła ciepła jest uzależniony głównie od osobistych preferencji i potrzeb inwestora. Dla wszystkich stojących przed takim wyborem przygotowaliśmy, krótki poradnik, jak dobrać kocioł do nowo powstałego budynku.

Jakie paliwo?

Wybór należy rozpocząć od określenia jakie paliwo nas interesuje. Każdy wariant ma swoje wady i zalety. Dla przykładu, kotły gazowe są problematyczne pod względem infrastrukturalnym. Aby móc korzystać z takiego urządzenia, konieczne jest przyłączenie do sieci gazowniczej. Niestety, nie wszędzie jest ona dostępna. W miesiącach, gdzie taka infrastruktura jeszcze nie istnieje, alternatywą jest dzierżawa zbiornika na gaz płynny. Jest to problematyczne rozwiązanie.

Piece elektryczne są bardzo wygodnymi urządzeniami, jednak generują niemałe koszty podczas eksploatacji. Wynika to z wysokich cen energii elektrycznej.

W takim zestawieniu, najkorzystniej wypadają kotły na paliwo stałe. Zarówno pellet jak i ekogroszek to bardzo popularne warianty, w ostatnich latach chętnie wybierane przez Polaków. Pellet to biomasa, uznawana za jedno z najczystszych paliw. Natomiast, ekogroszek jest pochodną węgla oraz najtańszym sposobem ogrzewania domu, wśród wszystkich dostępnych na rynku. Kotły dedykowane do spalania paliwa stałego to nowoczesne urządzenia, wyposażone w automatykę sterującą. Charakteryzują się one wysoką wydajnością i prawie bezobsługową eksploatacją. Kotły na pellet i ekogroszek dostępne na rynku, posiadają certyfikat Ecodesign, co jest potwierdzeniem ich ekologiczności.

Jaka moc kotła?

Jak dobrać moc kotła? Do doboru odpowiedniej mocy kotła na pellet (np. Defro) lub ekogroszek, niezbędne są nam podstawowe informacje na temat budynku. Podstawą do obliczenia takiej wartości jest kubatura domu. Drugim parametrem jest zapotrzebowanie energetyczne danego budynku. Zależy ono głównie od izolacyjności termicznej. Składają się na nią takie elementy jak ocieplenie domu czy też stolarka otworowa. Dla przykładu, domy budowane za pomocą starszej technologii mają zapotrzebowanie energetyczne oscylujące pomiędzy 60 a 70 W/m3. Dla nowych budynków jest to wartość równa 40 W/m3.

Jak obliczyć moc pieca na ekogroszek (największy wybór kotłów na ekogroszek Defro znajdziesz na https://www.defro.pl/) lub pellet? Mając powyższe dane, można zastosować następujący wzór:  

Moc kotła = Powierzchnia [m2] x Wysokość pomieszczeń [m] x wskaźnik powierzchniowy [W/m3]

Nowoczesne domy charakteryzują się dużo lepszą termoizolacyjnością niż starsze budownictwo, dlatego też moc pieca dla nowego domu będzie mniejsza niż dla starszego, nawet w przypadku takiej samej kubatury.

Skomentuj:

Jak dobrać kocioł do nowego domu?