Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak działa router internetowy i na co zwrócić uwagę, by zapewniał szybkość sieci?

artykuł zewnętrzny

Router internetowy na pozór wydaje się być urządzeniem niepozornym, ale ma ogromne znaczenie dla komfortu naszej pracy w domu czy jakości multimediów. Jak skonfigurować router i gdzie go ustawić w mieszkaniu? Oto, co warto wiedzieć o sprzęcie, bez którego trudno dziś sobie wyobrazić e-aktywności. Router internetowy jest urządzeniem sieciowym, które dystrybuuje internet poprzez połączenie szerokopasmowe. Takim jest np. DSL lub kabel. Równocześnie router udostępnia wygenerowane w ten sposób połączenie innym urządzeniom znajdującym się w sieci lokalnej. To właśnie dzięki temu możliwe jest np. strumieniowanie obrazu z ekranu smartfona na telewizor. Można więc przyjąć, że router przetwarza pakiety danych internetowych, przekierowując je do odpowiednich urządzeń w utworzonej w ten sposób przez właściciela sieci.

Jak działa router internetowy i na co zwrócić uwagę, by zapewniał szybkość sieci?
Jak działa router internetowy i na co zwrócić uwagę, by zapewniał szybkość sieci?
Panwybierak

Jak działa router do internetu?

Podstawową funkcją routera jest przeprowadzanie komunikacji między siecią lokalną a Internetem. Router otrzymuje pakiety danych z Internetu i przesyła je do odpowiednich urządzeń w sieci lokalnej. W przypadku, gdy pakiety pochodzą z sieci lokalnej, router przesyła je do Internetu.

Na działanie routera spojrzeć trzeba jednak nieco szerzej. Urządzenia te zarządzają adresami IP w sieci lokalnej. Wspomniane numery są przydzielane dynamicznie lub statycznie.

Sporo pytań dotyczy tego, jak zabezpieczony jest router. Posiada on firewall, który chroni sieć przed nieautoryzowanymi dostępami przez internet.

Router wykorzystuje także funkcję Wi-Fi, która umożliwia połączenie bezprzewodowe z siecią za pomocą urządzeń takich jak laptopy, smartfony czy tablety. To ona jest dosłowną furtką do sieci bez kabli – dziś niewątpliwym standardem obowiązującym w domach czy biurach. Dzięki temu przez router możliwe jest również zarządzania siecią, która umożliwia konfigurację i monitorowanie sieci, a także ustawienie priorytetów dla różnych rodzajów ruchu sieciowego.

Najważniejsze cechy routera do internetu

Jeśli spojrzeć na router od strony funkcjonalności, niewątpliwie kluczowymi cechami okazują się:

  • określona szybkość połączenia internetowego (np. 100 Mbps lub 1 Gbps; im szybszy router tym lepsza będzie przepustowość łącza)
  • możliwość obsługi wielu urządzeń jednocześnie
  • zdolność do ustawienia zabezpieczeń sieciowych, takich jak firewall czy ochrona przed atakami
  • obsługa standardów bezprzewodowych, takich jak WiFi (np. 802.11n lub 802.11ac)
  • zróżnicowane funkcje zarządzania siecią, wśród nich wymienić można: kontrolę rodzicielską czy priorytetyzowanie ruchu sieciowego

Dodatkowo wykorzystuje się też możliwość rozszerzenia funkcjonalności przez instalację dodatkowego oprogramowania.

Router a szybkość internetu w domu

Jak typ czy rodzaj zastosowanego routera wpływa na szybkość internetu w domu? Ma spore znaczenie, ale trzeba oczywiście pamiętać, iż nie jest to jedyny czynnik wpływający na prędkość działania sieci bezprzewodowej.

Szybkość internetu jest ograniczona przez tempo połączenia, które jest dostarczane przez dostawcę usług internetowych. Jak działa to na przykładzie? Jeśli router ma niższą szybkość połączenia niż ta, którą zapewnia formalnie dostawca, może to ograniczać szybkość internetu w domu.

Router również musi obsługiwać standardy szybkiego połączenia, takie jak WiFi 802.11ac, aby zapewnić szybkie połączenie bezprzewodowe dla urządzeń.

W ten sposób dochodzimy do sytuacji, w której router np. jest obciążony na skutek podłączenia wielu urządzeń. Na jego nieprawidłowe działanie wpływ może mieć też zablokowanie przez zbyt wiele zasobów lub niewłaściwa lokalizacja – gdy znajduje się zbyt daleko od urządzenia, które łączy się z nim bezpośrednio. Wszystko to może również negatywnie wpływać na szybkość połączenia.

Z tego powodu nadzwyczaj ważna jest pewność, iż że router jest odpowiednio skonfigurowany. Warto też zwrócić uwagę na to, czy znajduje się w odpowiedniej odległości od urządzeń, oraz że jego szybkość połączenia jest zgodna z szybkością połączenia dostarczanego przez dostawcę usług internetowych, aby zapewnić jak najlepszą szybkość połączenia

doradzają specjaliści PanWybierak.pl, porównywarki usług telekomunikacyjnych.

Najlepsze miejsce na ustawienie routera

Gdzie ustawić router w domu? To pytanie, które pojawia się zaskakująco często. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wykorzystanie funkcjonalności sprzętu, ale też estetykę – nikt nie chce, by tego typu maszyna stała centralnie w środkowym miejscu domu.

Idealne miejsce dla routera w domu, to centralne miejsce, takie jak salon lub przedpokój. Dzięki temu sygnał WiFi będzie równomiernie rozprowadzany po całym domu. Warto jednak je nieco schować, by oczywiście nie rzucało się w oczy.

Inną kwestią jest wysokość, na które ma znajdować się router. Powinien być umieszczony na wysokości około 1,5 metra nad ziemią, ponieważ znajduje się tam minimum przeszkód, które mogłyby osłabić sygnał WiFi. Należy unikać umieszczania routera w pobliżu metalowych przedmiotów, takich jak kaloryfery czy metalowe ściany, ponieważ mogą one osłabić sygnał WiFi.

Router powinien być również umieszczony z dala od urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory czy mikrofalówki, ponieważ mogą one generować zakłócenia w sygnale WiFi.

Jeśli router jest umieszczony zbyt daleko od urządzeń, które łączą się z nim, może to również negatywnie wpływać na szybkość połączenia. W takim przypadku, można rozważyć zakup repeatera WiFi, który pozwoli na rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak działa router internetowy i na co zwrócić uwagę, by zapewniał szybkość sieci?