Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oświetlić dom na zewnątrz?

Artykuł zewnętrzny

Oświetlenie ma ogromny wpływ na wygląd oraz funkcjonalność każdego wnętrza — co do tego nikt nie ma wątpliwości. Wiedząc, jak ważne dla kształtowania przestrzeni jest światło, coraz większą wagę przywiązujemy także do odpowiednio dobranego oświetlenia zewnętrznego. Obecnie możemy wybierać spośród licznych źródeł światła, które pełnią nie tylko praktyczną funkcję, ale i stanowią ozdobę domu oraz ogrodu. Jak oświetlić dom na zewnątrz, by uzyskać doskonały efekt?

Jak oświetlić dom na zewnątrz?
Jak oświetlić dom na zewnątrz?
artykuł zewnętrzny

Oświetlenie domu na zewnątrz — dlaczego warto?

Oświetlenie zewnętrzne nie pełni funkcji wyłącznie dekoracyjnej, choć faktem jest, że ma ogromny wpływ na estetykę posesji. Umieszczone przy furtce, ścieżce i drzwiach wejściowych ułatwia poruszanie się po zmierzchu. Oprócz tego utrudniają nieproszonym gościom dotarcie w pobliże budynku, co jest szczególnie ważne ze względów bezpieczeństwa. Co więcej, nowoczesne oświetlenie domu na zewnątrz sprawia, że w ciepłe wieczory możemy przebywać na tarasie czy w ogrodzie tyle, ile chcemy — nawet długo po zachodzie słońca.

Jak zaplanować oświetlenie na zewnątrz domu?

Projektując oświetlenie na zewnątrz budynku, należy najpierw wyznaczyć strefy, które mogą wymagać umieszczenia w nich źródła światła. Przede wszystkim należy zadbać o dobrą widoczność bramy i furtki oraz wejścia do domu. Również łączące je drogi muszą być wystarczająco oświetlone, by umożliwić komfortowe poruszanie się. W tej roli doskonale sprawdzą się kinkiety mocowane na ścianie budynku lub zewnętrzna lampa na drzwi.

Z kolei przy ścieżkach można umieścić niskie latarenki, lampki halogenowe lub zewnętrzne oświetlenie LED — punktowe lub w formie taśm. Takie same rozwiązania można zastosować, by oświetlić ogród lub taras. Ułatwią one poruszanie się, tworząc przy tym niemalże magiczną atmosferę. Dodatkowo mogą stanowić ochronę przed wpadnięciem do oczka wodnego czy przypadkowym zdeptaniem roślinności.

Coraz większą popularnością cieszy się także zewnętrzne oświetlenie elewacji budynku. W tej roli sprawdzą się umieszczane na trawniku reflektory lub elewacyjne lampy solarne bądź LEDy. W taki sam sposób można oświetlić ogrodową altanę, a nawet ogrodzenie.

Nie należy także zapominać o oświetleniu wjazdu do garażu. Może mieć ono formę klasycznych lamp stojących lub profili LED. Niezależnie od wybranego modelu, musi być ono wystarczająco jasne, by umożliwić wygodne poruszanie się, a jednocześnie nie na tyle jaskrawe, by oślepiać kierowcę podczas wjazdu lub wyjazdu z garażu.

Jak dobrać lampy do budynku?

Oświetlenie na zewnątrz budynku może być wyjątkowo ciekawą dekoracją. Aby tak było, musi być ono dobrane do stylu, w jakim został on zbudowany i wykończony. Konieczne jest także dopasowanie źródeł światła do ogrodu. Inne modele będą bowiem pasować do tradycyjnego, zaaranżowanego w klasyczny sposób domku jednorodzinnego, a inne podkreślą atuty nowoczesnej bryły. 

Za najbardziej uniwersalne można uznać zewnętrzne LEDy. Oświetlenie domu za ich pomocą może być bardzo dyskretne, dzięki czemu można je dopasować do każdego rodzaju budynku.

Pamiętaj o energooszczędności

Planując, jak oświetlić dom na zewnątrz, weź pod uwagę nie tylko kwestie bezpieczeństwa i estetyki. Wybrane modele powinny pracować niezawodnie przez wiele lat, niezależnie od warunków pogodowych. Przede wszystkim powinny być to urządzenia od sprawdzonych producentów, cechujące się starannym wykonaniem przy użyciu wysokiej jakości materiałów.

Ze względów ekonomicznych — oraz ekologicznych — najlepiej jest wybierać rozwiązania możliwie energooszczędne. Obecnie najlepiej pod tym względem wypadają lampy solarne, które działają dzięki energii słonecznej, a także pobierające znikome ilości energii LEDy. 

Doskonałym pomysłem jest także zamontowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem, pozwalającego na zdalne włączanie i wyłączanie lamp, a nawet regulację jasności za pomocą specjalnych sterowników lub aplikacji na urządzenia mobilne. To kolejny krok w kierunku oszczędności oraz odpowiedzialnego gospodarowania zasobami, ale także ogromna wygoda na co dzień.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak oświetlić dom na zewnątrz?