Jak pielęgnować filodendrony?
Filodendrony (Philodendron) to rośliny z rodziny obrazkowatych, pochodzące z obszarów tropikalnych Ameryki Środkowej oraz Południowej. W naszym klimacie uprawiane są jako rośliny domowe. Dzięki ich okazałym, błyszczącym liściom oraz bezproblemowej uprawie zyskują coraz większą grupę wielbicieli. Co warto wiedzieć o tych roślinach? Jakie gatunki dobrze radzą sobie w warunkach domowych? Jak pielęgnować i nawozić nowo nabyte okazy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.

Co warto wiedzieć o filodendronach?
Biorąc pod uwagę region, z którego pochodzą filodendrony, łatwo można zgadnąć, że są to rośliny ciepłolubne. Ich nazwa po grecku oznacza „kochać drzewo”, ponieważ większość gatunków rośnie w formie pnączy wykorzystując drzewa jako podpory. W warunkach naturalnych występuje kilkaset gatunków, jednak w naszych domach spotykamy tylko kilka z nich. Filodendrony uprawia się ze względu na efektowne liście, których wielkość, kształt i barwa różni się w zależności od gatunku i odmiany. Kwiaty w postaci długiej kolby z osłonką, nie są zbyt okazałe i rzadko pojawiają się na roślinie w warunkach domowych.
Szukasz idealnego filodendrona do swojego domu? Sprawdź szeroką ofertę tych kwiatów na: www.hortorus.pl
Gatunki filodendronów do uprawy w domu
Poniżej przedstawiamy listę gatunków najczęściej wybieranych przez wielbicieli roślin, oraz ich wymagania, które warto brać pod uwagę przy wyborze okazu dla siebie.
Filodendron pnący
Filodendron pnący charakteryzuje się niedużymi, ciemnozielonymi, uroczymi liśćmi w kształcie serc, które osadzone są na wiotkich pędach osiągających w warunkach domowych do kilku metrów długości. W zależności od odmiany mieć kolor ciemnozielony, zielony z limonkowymi przebarwieniami, limonkowy, a nawet niemal bordowy, pokryty welurowym meszkiem. Ze względu na piękny wygląd oraz łatwość uprawy jest to najczęściej wybierany gatunek filodendrona. Najlepiej rośnie na stanowiskach o świetle rozproszonym, jednak poradzi sobie nawet w bardziej zacienionych zakątkach pokoju. Najlepiej wybierać dla niego podłoże żyzne i przepuszczalne, ponieważ nie przepada za nadmiarem wody w korzeniach. Może rosnąć prowadzony przy paliku, lub w luźnej, zwisającej formie.
Filodendron postrzępiony
Filodendron postrzępiony to szybko rosnące pnącze, którego pędy mogą dorastać nawet do 3 metrów długości. W odróżnieniu od filodendrona pnącego wymaga więc większych i mocniejszych podpór. Roślina posiada wydłużone, klapowane liście, spośród których młode posiadają dwie klapy, a starsze nawet 6 klap. Lubi miejsca jasne, ale nie te bezpośrednio nasłonecznione — warto więc zadbać o stanowisko nieco oddalone od okna, południowego, czy zachodniego. Duży okaz Filodendrona postrzępionego prowadzony na podporze z pewnością będzie wyjątkową ozdobą wnętrza.
Filodendron czerwieniejący
Filodendron czerwieniejący to pnący, bardzo efektowny gatunek, który w szybkim czasie może osiągnąć nawet do 4 metrów długości. Warto brać to pod uwagę już przy zakupie i przewidzieć dla niego odpowiednią ilość miejsca. Jego skórzaste, błyszczące liście o strzałkowatym kształcie osadzone są na ogonkach o czerwonym wybarwieniu. Podobny kolor mają też młode przyrosty oraz dolne strony starszych liści tego gatunku. Jest on nieco bardziej wrażliwy na przelanie oraz przesuszenie korzeni, dlatego warto uprawiać go w odpowiednim, przepuszczalnym podłożu oraz regularnie monitorować jego wilgotność.
Filodendron podwójnie pierzasty
Filodendron podwójnie pierzasty to roślina doniczkowa, która w domowych warunkach osiąga od 1,5 do 2 metrów wysokości. Nie jest to typowe pnącze, początkowo roślina wykazuje pokrój krzaczasty, z czasem tworząc zdrewniały pień, który jednak nie jest w stanie utrzymać jej ciężaru i wymaga podparcia. Jego liście są duże, głęboko powcinane, w kolorze głębokiej zieleni, osadzone na długich ogonkach liściowych. Ze względu na egzotyczny wygląd, oraz rozłożyste liście, filodendron podwójnie pierzasty świetnie nadaje się jako ozdoba salonu, czy gabinetu.
Pielęgnacja filodendronów w domu
Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o których musi pamiętać każdy posiadacz filodendrona, należy odpowiednie podlewanie, zraszanie liści odstałą, miękką wodą w temperaturze pokojowej oraz regularne nawożenie. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Ważne jest to, żeby nie dopuszczać do jego przesuszenia przy jednoczesnym unikaniu nadmiaru wody w ziemi. Filodendrony dobrze radzą sobie w warunkach domowych, jednak będą wdzięczne za podniesienie wilgotności powietrza wokół nich. Zraszając liście, a następnie przecierając je czystą szmatką oczyścimy liście z kurzu, co sprzyja intensywniejszej fotosyntezie i szybszemu wzrostowi rośliny.
Nawożenie filodendronów
Od wiosny do jesieni filodendrony nawozimy preparatami przeznaczonymi do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Ponieważ są to rośliny szybkorosnące, mają także wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego nawozić powinniśmy co drugie podlewanie, preparatem naturalnym lub mineralnym. Pamiętajmy, aby nie przekraczać dawki podanej przez producenta, aby nie przenawozić rośliny. Jeśli jednak mamy mało czasu na pielęgnację naszych roślin, możemy sięgnąć po pałeczki nawozowe do roślin zielonych, stopniowo uwalniające składniki pokarmowe do podłoża. Taki rodzaj odżywienia roślin stosuje się zwykle raz na trzy miesiące. W zimowych miesiącach zaleca się zaprzestanie stosowania nawozów — pozwoli to roślinie przejść w stan spoczynku i zgromadzić energię na nadchodzący sezon.
Szukasz roślin idealnych do Twojego domu? Sprawdź asortyment Centrum Ogrodniczego Hortorus www.hortorus.pl/
Jakie podłoże do filodendronów?
Podłoże odgrywa ważną rolę w prawidłowym wzroście filodendronów. Ziemia w doniczce, w której będzie rósł Twój okaz, powinna być próchnicza, żyzna i stale lekko wilgotna. Dobrze sprawdzi się dodatek perlitu oraz włókien kokosowych. Najlepiej, aby podłoże miało odczyn nieco kwaśny. Przy sadzeniu filodendronów należy wysypać dno doniczki warstwą keramzytu lub żwiru. Dzięki temu roślina będzie miała zapewniony drenaż, który ułatwi odprowadzenie nadmiaru wody z podłoża. Nie zapomnijmy także o wyborze doniczki z otworami odpływowymi w dnie.
Co lubią filodendrony?
Pnące gatunki filodendronów trzeba sadzić w miejscach, w których długie łodygi będą mogły swobodnie rozrastać się lub zwisać. Gatunkom rosnącym do góry z czasem trzeba będzie zapewnić paliki kokosowe, bambusowe, lub wykonane z grubego drutu. Ze względu na tropikalne pochodzenie filodendrony lubią ciepłe stanowiska i wilgotne powietrze. Trzeba pamiętać więc o tym, aby przeznaczyć im w domu miejsce, w którym nie ma przeciągów, czyli znajduje się z dala od drzwi wejściowych, wyjścia na taras czy balkonu. Filodendrony lubią ciepło, ale, przy zbyt niskiej wilgotności powietrza mogą zasychać im końcówki liści, dlatego nie stawiajmy ich blisko grzejników, ani innych źródeł ciepła. W naturze filodendrony rosną w cieniu drzew, dlatego nie można stawiać ich w miejscach narażonych na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Najlepiej zapewnić im półcieniste stanowisko lub miejsce w głębi pomieszczenia, gdzie dociera rozproszone światło.
- Więcej o:
Kolekcja Leroy Merlin na wiosnę i lato 2023
Kompleksowe nawożenie trawnika – kalendarium roczne
Jakie są zalety stosowania myjek wysokociśnieniowych zasilanych bateryjnie?
Trawnik samonawożący, czyli jak zaoszczędzić czas i pieniądze zachowując gęstą i zieloną murawę?
Jak przechowywać sprzęt i akcesoria ogrodowe?
Mieć oczy szeroko otwarte – 25 lat Fimtec Polska
Rośliny pokojowe - idealny prezent na Dzień Babci
Rozsada kwiatów jednorocznych. Jakie gatunki wybrać i kiedy zacząć wysiew? Krótki poradnik o produkcji własnej rozsady kwiatów sezonowych.