Jak sadzić i pielęgnować tuje w ogrodzie
Tuje są niezwykle popularnymi roślinami w ogrodach. Zawdzięczają to łatwości sadzenia i pielęgnacji, a także niewielkimi wymaganiami zarówno glebowymi jak i środowiskowymi. Do tego idealnie nadają się do cięcia, można więc dowolnie je formować. Rosną szybko i mocno się zagęszczają, wykorzystuje się więc tuje jako żywopłot. Nie widzi więc ich popularność.

O tujach słów kilka
Tuje, inaczej żywotniki to rośliny iglaste, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i są bardzo łatwe w sadzeniu oraz pielęgnacji. W ogrodach pełnią głównie rolę żywopłotów, które są bardzo zwarte i jednocześnie wysokie. Dzięki temu uchronią ogród choćby przed silnym wiatrem. Taki żywopłot stanowi również naturalną barierę przez wzrokiem obcych osób.
Tuje mają różne barwy, kształty i przybierają różne formy. I to właśnie możliwość stworzenia naturalnego ogrodzenia lub granicy między dwoma obszarami sprawia, że są one tak często wybierane przez właścicieli ogrodów. Jednak tuje, choćby ze względu na łatwość formowania, doskonale sprawdzają się również w roli soliterów. A ze względu na niewielkie wymogi związane z pielęgnacją tego typu roślin można je sadzić również w donicach, na balkonach, w ogrodach, na działkach czy też przydomowych skrzyniach.
Kiedy i jak sadzi się tuje
Tuje można sadzić dosłownie wszędzie. Ale już poszczególne jej odmiany nie. Więc wybierając tuje do ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę warunki panujące w konkretnym ogrodzie i dobrać odpowiednią odmianę. Generalnie tuje posiadają wysoką odporność na zmienne i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, a ponadto nie wymagają sporych nakładów czasowych ani finansowych przy ich uprawie i pielęgnacji. Najlepszą glebą, która idealnie nadaje się do sadzenia takich roślin jak tuja jest gleba próchniczna, żyzna, lekko wilgotna i jednocześnie przepuszczająca wodę. Ale rośliny radzą sobie również rosnąc w glebach gorszej jakości. Dobrze jest też wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia terenu, jedne odmiany wolą więcej słońca, inne mniej.

Z kolei w kontekście tego kiedy można (i jednocześnie najlepiej jest) sadzić tuje zależy to przede wszystkim rodzaju sadzonki, którą kupujemy. Mowa tutaj o sytuacji, w której:
- tuja kupowana jest w doniczce - wówczas sadzenie jej jest dozwolone praktycznie przez cały okres wegetacyjny tj. od wiosny do jesieni. Jest to okres między kwietniem a październikiem kiedy to tuje mają najwięcej czasu na wzrost ze względu na stosunkowo dużą liczbę dni słonecznych w tym okresie, umiarkowanie wysokie opady oraz długie dni;
- tuja kupowana ma goły korzeń - wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie wsadzenie żywotnika wczesną wiosną lub jesienią.
Jeśli ziemia w ogrodzie jest słabej jakości, dołek dla tui powinien zostać wykopany większy i wypełniony kompostem, żyzną ziemią z worka albo zrębkami i korą drzewa liściastego (można to wszystko również zmieszać). Po włożeniu korzeni do dołka dobrze jest drzewko częściowo zasypać a następnie nieco podnieść, pozwoli to wyprostować się korzeniom. Po dokładnym zasypaniu ziemia powinna zostać dość mocno ubita, dokoła należy uformować z niej mini-fosę dla wody, a drzewko mocno podlać.
Jak pielęgnować tuje
W przypadku świeżo zasadzonych tui, jeśli aura nie rozpieszcza deszczem, należy je systematycznie podlewać. A i tym starszym przyda się czasami obfite podlanie, gdy tak jak to ma miejsce w ostatnich latach opadów latem jest bardzo mało.
Warto choć raz w roku wiosną zasilić drzewka. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku nawóz długo działający. Można oczywiście stosować inne nawozy z zalecaną przez producenta częstotliwością, choćby z uwzględnieniem ilości zawartego w nich azotu. Te z duża zawartością stosuje się najpóźniej latem (pobudza wzrost), a jesienią powinny być bogate w fosfor i potas (wzmacniają korzenie, wspomogą drewnienie pędów).
Tui przycinać nie trzeba, ale można. Rośliny te są wręcz stworzone do cięć. I mowa tutaj nie tylko o przycinaniu żywopłotu, żeby był jak spod linijki. Cięcia tui ogranicza tylko wyobraźnia. Można tworzyć stożki, sześciany, można zostawiać pojedyncze gałęzie z poduchami igieł na końcach, można wycinać najbardziej fantazyjne kształty.
Tuje, jak widać, są niezwykle wdzięcznymi roślinami. Mało wymagające i łatwe w uprawie. Ale to nie znaczy, że mają być zaniedbywane. Im więcej troski włoży się w ich pielęgnację, tylko piękniej będą zdobiły ogród. Warto zatem poświęcić im nieco czasu i uwagi.
- Więcej o:
Kolekcja Leroy Merlin na wiosnę i lato 2023
Kompleksowe nawożenie trawnika – kalendarium roczne
Jakie są zalety stosowania myjek wysokociśnieniowych zasilanych bateryjnie?
Trawnik samonawożący, czyli jak zaoszczędzić czas i pieniądze zachowując gęstą i zieloną murawę?
Jak przechowywać sprzęt i akcesoria ogrodowe?
Mieć oczy szeroko otwarte – 25 lat Fimtec Polska
Rośliny pokojowe - idealny prezent na Dzień Babci
Rozsada kwiatów jednorocznych. Jakie gatunki wybrać i kiedy zacząć wysiew? Krótki poradnik o produkcji własnej rozsady kwiatów sezonowych.