Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak sfinansować budowę domu? Przy pomocy kredytu hipotecznego!

artykuł zewnętrzny

Postawienie domu to bardzo duża inwestycja, która wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Zaoszczędzenie tak dużej sumy jest poza zasięgiem większości osób (albo trwałoby wiele lat), co nie oznacza jednak, że nie będą w stanie wybudować swojego wymarzonego domu! Z pomocą przychodzą banki i oferowane przez nie kredyty hipoteczne. Czym się charakteryzują i kto może starać się o taką pożyczkę? Wyjaśniamy.

Jak sfinansować budowę domu? Przy pomocy kredytu hipotecznego!
Jak sfinansować budowę domu? Przy pomocy kredytu hipotecznego!
Rankomat

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt bankowy, który zabezpiecza ustanowiona hipoteka. Jest ona dla banku zabezpieczeniem na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu kredytobiorca przestał ustalone raty spłacać. Hipoteką może być objęta już posiadana przez kredytobiorcę nieruchomość, jak również ta, na której zakup został zaciągnięty kredyt.

Kredyt hipoteczny zaciąga się w ściśle określonym celu, a pożyczonych pieniędzy nie można przeznaczyć na inne wydatki. Przy pomocy kredytu hipotecznego należy sfinansować zakup domu, mieszkania lub działki, a także budowę, rozbudowę albo wykończenie mieszkania/domu. To, na co zostaną przeznaczone pieniądze z kredytu określa się w umowie pomiędzy kredytobiorcą a bankiem. Umowa zawiera również harmonogram spłacania rat. Kredyty hipoteczne to wieloletnie zobowiązania, najczęściej ze stosunkowo wysokimi ratami.

Więcej dowiesz się na temat kredytów hipotecznych, wchodząc na stronę: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne zaciągane są z reguły na bardzo wysokie kwoty, a co za tym idzie – na wiele lat. Z tego względu banki bardzo wnikliwie sprawdzają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Badając możliwość klienta do spłacania rat, biorą pod uwagę:

  • źródło dochodu i jego wysokość (wyższy dochód zwiększa szansę na duży kredyt),
  • koszty utrzymania gospodarstwa domowego – wszelkie opłaty, np. czynsz, rachunki za prąd, gaz,
  • ilość osób na utrzymaniu,
  • już zaciągnięte zobowiązania finansowe kredytobiorcy – np. inne pożyczki,
  • historię kredytową, czyli to jak potencjalny kredytobiorca spłacał dotychczasowe zobowiązania (czy nie figuruje w bazach dłużników),
  • wysokość wkładu własnego,
  • rodzaj nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu.

Na podstawie tych czynników bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu i warunkach jego spłaty. Dodatkowo, należy przedstawić w banku wysokość wkładu własnego – najlepiej, by było to 20%, choć są również takie placówki, które udzielają kredytów osobom, które mają jedynie 10% wkładu.

Żeby ubiegać się o kredyt, należy udać się do oddziału banku i złożyć wniosek oraz wymagane dokumenty. Wśród nich jest między innymi uwiarygodnienie źródła dochodów (np. przedstawiając umowę o pracę czy wyciąg z konta). Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wymaga osobistego stawienia się w banku – nie można zrobić tego przez internet, tak jak bywa to w przypadku pożyczek gotówkowych.

Jak znaleźć korzystny kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie wobec banku – niektóre kredyty spłaca się przez 30, a nawet 40 lat. Miesięczna rata też nie należy najczęściej do niskich i mocno obciąża domowy budżet. Podejmując decyzję o takiej pożyczce, warto podejść do tego racjonalnie i rozsądnie, sprawdzając wcześniej wszystkie możliwości. Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty poszczególnych banków?

  • Wysokość oprocentowania – może być stałe albo zmienne i składa z dwóch części: jedna wynika ze stopy procentowej NBP, a druga z umowy pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą.
  • Prowizja – to opłata za uruchomienie kredytu, która wynosi od 0,5 do 2% wartości kredytu. W niektórych bankach taka opłata nie występuje.
  • Ubezpieczenie kredytu – większość banków wymaga wykupienia ubezpieczenia nieruchomości albo dodatkowej polisy na życie, co jest dodatkowym kosztem.
  • Obowiązkowe produkty dodatkowe, takie jak karta kredytowa czy założenie konta osobistego.

Oferty banków w zakresie kredytów hipotecznych bardzo się miedzy sobą różnią. Warto dokładnie je przeanalizować i porównać. W przypadku zobowiązania opiewającego na kilkaset tysięcy złotych nawet niewielka różnica w prowizji czy oprocentowaniu może znacznie wpłynąć na koszty wzięcia kredytu czy wysokość raty.

Kalkulator kredytu hipotecznego – sprawdź, czy masz szansę na kredyt

Jeśli zastanawiasz się, czy warto umawiać się z przedstawicielem banku w sprawie kredytu hipotecznego, możesz sprawdzić, czy w ogóle masz zdolność kredytową. Służą do tego kalkulatory kredytowe. Taki kalkulator ma postać elektronicznego formularza, w którym wpisujesz konkretne informacje, na przykład dotyczące swoich zarobków i kwoty, którą chciałbyś pożyczyć. Dzięki temu narzędziu możesz sprawdzić:

  • jakie oferty mają aktualnie banki,
  • jaki jest koszt wzięcia kredytu w kwocie, która cię interesuje,
  • jaką masz zdolność kredytową (ostatecznie zweryfikuje to bank, ale kalkulator oszacuje czy w ogóle masz szansę na kredyt hipoteczny),
  • ile wyniesie miesięczna rata.

Kalkulator kredytu nie zastąpi wizyty w oddziale banku, ale pozwoli ci zorientować się na rynku kredytów i zobaczyć, jak aktualnie wyglądają oferty. Dzięki temu od razu będziesz mógł odrzucić te banki, które proponują wysokie odsetki albo wysokie koszty wzięcia kredytu.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak sfinansować budowę domu? Przy pomocy kredytu hipotecznego!