Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić małe mieszkanie?

Redakcja

Urządzanie małych wnętrz to nie lada wyzwanie. Planowanie wymaga wyjątkowej staranności, ponieważ każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Przedstawiamy kilka zasad aranżowania wnętrz o skromnym metrażu, które pozwolą uczynić je funkcjonalnymi i komfortowymi.

Jak urządzić małe mieszkanie?
Jak urządzić małe mieszkanie?
Followtheflow/Shutterstock

1. Otwarta przestrzeń

Otwieranie przestrzeni zyskuje w ostatnich latach na popularności - nie tylko w małych mieszkaniach. To właśnie tzw. open space daje poczucie przestronności i optycznie powiększa. W starym budownictwie liczba ścianek działowych mogła przyprawić o zawrót głowy, a mieszkańcom dawała poczucie przebywania w labiryncie lub - w przypadku mniejszego lokum - w klitce. Uciążliwość niefunkcjonalnego rozplanowania mieszkań z tamtych czasów skłoniła do poszukiwania nowych rozwiązań - zarówno deweloperów, jak i właścicieli mieszkań. Zmniejszyła się liczba przegród, zaczęto łączyć pomieszczenia w jedną całość. Obecnie znaczną część oferty mieszkań do kupienia w nowym budownictwie stanowią lokale zawierające strefę dzienną, na którą składają się: salon (nierzadko z miejscem na jadalnię), aneks kuchenny oraz przedpokój. Wielu nabywców mieszkań z rynku wtórnego również rozważa wyburzanie ścian działowych, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Warto o tym pomyśleć - w razie potrzeby można zastąpić ścianę zasłoną przesuwaną na szynach sufitowych, parawanem lub płytą meblową w systemie przesuwnym.

Zobacz także:

2. Postaw na prostotę

W małych mieszkaniach sprawdzą się proste meble, o minimalistycznych formach, pozbawione fantazyjnych zdobień i utrzymane w stonowanej kolorystyce. Bogactwo wzorów i barw mogłoby wywołać poczucie nieładu i natłoku, które są tak niepożądane w niedużych wnętrzach. Zbyt duża ilość faktur i materiałów powoduje, że mieszkanie wydaje się być ciasne i duszne. Z tego samego powodu najlepiej unikać trzymania rzeczy na wierzchu. Najlepiej schować, co tylko się da, w szafkach i szufladach - porządek i brak drobiazgów na widoku sprawią, że wnętrze będzie przejrzyste, bardziej przestronne i optycznie większe. Zamiast kilku małych mebli lepiej zdecydować się na jeden duży, w którym ukryjemy wszystkie rzeczy. Aby jego rozmiary nie przytłoczyły pomieszczenia, powinien być w kolorze ścian, aby "zlewał się" z nimi, można też umieścić w jego środkowej części lustrzaną taflę, która optycznie przedzieli go na dwie mniejsze części.

Zobacz także:

3. Więcej światła

Ciemne pomieszczenia wydają się mniejsze. Im więcej światła wpuścimy zatem do małego mieszkania, tym lepiej. Pomogą nam w tym lustra oraz inne powierzchnie odbijające światło, jak na przykład barwione szkło. Doskonale sprawdzą się tu meble z lakierowanego MDF-u, błyszczące tkaniny czy mniejsze elementy wyposażenia wykonane ze szkła, które dodatkowo są transparentne i nie zabierają optycznie przestrzeni. Jasna podłoga również sprawi, ze wnętrze będzie się postrzegało jako jaśniejsze.

Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, oprócz centralnie umieszczonych lamp sufitowych sprawdzą się punktowe źródła światła oraz oprawy ścienne. Możemy nimi modelować przestrzeń oświetlając wnęki, nisze, obrazy czy blaty robocze. Przy większej liczbie punktów świetlnych - oraz ich równomiernym rozmieszczeniu we wnętrzu - można nawet zrezygnować z lamp sufitowych, tradycyjnie wieszanych na środku.

Zobacz także:

4. Umiejętne dobieranie kolorów

Jasne barwy powiększają, ciemne dają przeciwny efekt. W małych wnętrzach zaleca się stosowanie rozmytych pasteli oraz dużej ilości koloru białego, który potrafi zdziałać cuda. Jeśli boimy się nudy i chcemy ożywić wnętrze, dodajmy kilka niedużych elementów wyposażenia w intensywnych kolorach - na przykład lampę, zasłony czy dywan. Rezultat przyniesie zadowolenie, a jednocześnie nie przytłoczymy wnętrza. Pamiętajmy, że umiejętne stosowanie kolorów może pomóc w zmianie proporcji pomieszczenia. Jeśli jest wysokie, obniżmy optycznie sufit malując ściany do 1/3 lub 2/3 wysokości wybranym kolorem innym niż biel. Zbyt długie wnętrz skrócimy z kolei, jeśli pomalujemy jego krótsze ściany ciemniejszym kolorem niż dłuższe.

5. Aranżacyjne triki

  • Jeśli wnętrze jest wysokie, można w nim zainstalować antresolę (na niej urządzić sypialnię), a w stopniach schodów ukryć poręczne schowki.
  • Zamiast tradycyjnego stolika kawowego zdecydujmy się na taki, w którym możemy przechowywać przedmioty. Dodatkowo, jeśli będzie miał kółka, łatwiej go przemieścimy z miejsca na miejsce. Meble wielofunkcyjne są doskonałym rozwiązaniem w małych wnętrzach.
  • Kupując stół jadalniany, zwróćmy uwagę, czy ma szuflady - zawsze to dodatkowe miejsce do przechowywania.
  • Meble na nóżkach (szczególnie tych wysokich) są "oderwane od podłogi", dzięki czemu wydają się lżejsze i mniej przytłaczające we wnętrzu.
  • Na półkach oraz w szafkach wiszących zmieści się sporo przedmiotów i nie będą one zabierały miejsca na podłodze.
  • W łazience można zastosować lustro na całą ścianę. To świetny zabieg powiększający wnętrze.

Zobacz także:

Jak urządzić małe mieszkanie?
Jak urządzić małe mieszkanie?
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Jak urządzić małe mieszkanie? Propozycje na rzutach mieszkań

Lubicie, tak jak my, oglądać i analizować rzuty mieszkań i domów?

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić małe mieszkanie?