Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać dobry generator prądu i nie przepłacić? Sprawdź!

artykuł zewnętrzny

Życie nauczyło nas, aby być przygotowanym na dosłownie wszystko! Dotyczy to również typowo technicznych aspektów naszego życia, m.in. takich jak energia elektryczna. Nagły brak prądu w firmie, domu lub mieszkaniu potrafi sporo namieszać w naszym codziennym harmonogramie.

Agregat prądotwórczy
Agregat prądotwórczy
Fot. Whitepress/Isprzet.p

Na szczęście można całkiem niedrogo zabezpieczyć się nawet na taką okoliczność. Wystarczy bowiem kupić odpowiedni generator prądu, a fachowo mówiąc – agregat prądotwórczy. Te względnie nieduże urządzenia zapewnią nam stały dopływ energii elektrycznej w sytuacji awaryjnej. Na co jednak zwrócić uwagę przed zakupem agregatu prądotwórczego? Już tłumaczymy!

Jak działa i czym jest agregat prądotwórczy?

Zasada działania generatora prądu jest dosyć prosta. Ogólnie rzecz biorąc silnik spalinowy, który znajduje się w obudowie, napędza prądnicę. Dzięki temu powstaje energia elektryczna do wykorzystania w danym momencie (nie jest w żaden sposób magazynowana). Na rynku znaleźć można urządzenia przeznaczone dla gospodarstw domowych, małych zakładów przemysłowych, firm budowlanych czy też usługowych.

Dzięki agregatowi prądotwórczemu możemy w prosty sposób wytworzyć energię elektryczną i podpiąć pod niego różne urządzenia. Należy jednak pamiętać o maksymalnej mocy generowanej przez agregat. Jest to bardzo istotne, ponieważ podłączenie zbyt wielu urządzeń o sporym zapotrzebowaniu na energię, może poważnie uszkodzić sprzęt. Warto jeszcze dodać, że w sprzedaży dostępne są agregaty prądotwórcze jednofazowe i trójfazowe. Wybór konkretnego modelu zależeć będzie od rodzaju użytkowanych urządzeń. Do zastosowań domowych w zupełności wystarczy agregat z wyjściami jednofazowymi. Mocniejsze i wydajniejsze generatory trójfazowe to z kolei wysoce pożądany sprzęt wśród firm remontowo-budowlanych i przemysłowych.

Parametry techniczne agregatów prądotwórczych

Jeżeli planujemy w najbliższym czasie zakup agregatu prądotwórczego, zwróćmy uwagę na jego najważniejsze parametry. Dosyć często klienci indywidualni mocno przepłacają, ponieważ decydują się na sprzęt o wysokiej mocy, dużych gabarytach i z ciężkimi silnikami diesla. Dlatego też przedstawiamy najważniejsze parametry techniczne, które odgrywają znaczącą rolę w wyborze generatora prądu.

Moc wytwarzana przez prądnicę – wyrażana jest w kilowatach (kW) i nie należy jej mylić z mocą silnika agregatu. Najważniejsze jest, aby łączna moc agregatu była o ok. ⅓ wyższa, niż zapotrzebowanie na energię wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Należy zatem dobrze określić, jaki sprzęt ma być w przyszłości zasilany przez to awaryjne źródło prądu.

Napięcie – to równie istotna kwestia. Agregat jednofazowy nie będzie w stanie zasilać urządzeń trójfazowych (nie posiada również odpowiedniego gniazda), aczkolwiek modele trójfazowe niemal zawsze posiadają standardowe gniazdo jednofazowe. Zaznaczamy jednak, że nie zawsze agregaty trójfazowe będą generowały większą moc od modeli jednofazowych! Koniecznie sprawdźmy to przez zakupem.

Rodzaj paliwa – na rynku dostępne są agregaty z silnikami benzynowymi oraz diesla. Oba rozwiązania mają niestety dobre i złe strony. Jeżeli planujesz zasilać urządzenia o niewielkiej mocy i spodziewasz się sporadycznego uruchamiania agregatu – postaw na zasilanie benzynowe. Silniki te pracują ciszej, są lżejsze, mogą bez problemu pracować również w skrajnie niskich temperaturach i co najważniejsze – są odczuwalnie tańsze.

Silniki diesla z kolei przeznaczone są do długotrwałego użytkowania, spalają mniej paliwa i są bardziej wytrzymałe. Niestety z drugiej strony generatory dieslowskie są zdecydowanie cięższe, pracują głośniej niż wersje benzynowe i mogą sprawiać problem z rozruchem w niskich temperaturach. Trzeba się ponadto liczyć z większym wydatkiem na ich zakup.

Zabezpieczenia – niestety często lekceważony parametr, który odgrywa spore znaczenie. Jeżeli urządzenie ma pracować na otwartym i niezadaszonym terenie, zwróćmy uwagę na jego zabezpieczenie przed wnikaniem pyłu oraz wilgoci. Spójrzmy również na osłony wszelkich elementów ruchomych. Im lepiej zabezpieczony agregat, tym większe bezpieczeństwo dla jego użytkownika i osób postronnych.

Gdzie trzymać agregat prądotwórczy?

Ostatnia kwestia to przechowywanie agregatu. Należy tu jednak rozróżnić jego składowanie z wyłączonym silnikiem oraz pracującego. Jeżeli nie używamy agregatu, możemy go bez obaw trzymać w garażu, pod wiatą czy też na wolnym powietrzu. Ale uwaga! Należy dobrze zabezpieczyć agregat przed przypadkowym uruchomieniem i trzymać go z dala od wszelkich źródeł ognia (w szczególności dotyczy to wersji benzynowych). Na dłuższy czas przestoju warto wypalić z niego resztki paliwa i wykonać podstawowe czynności konserwacyjne uwzględnione w instrukcji użytkownika.

Co z pracującym agregatem? Największy problem to generowane spaliny, które trzeba skutecznie odprowadzić. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie agregatu na wolnym powietrzu, ale pod zadaszeniem i ochroną przed większym zapyleniem. Pamiętajmy, aby w sytuacji zagrożenia móc szybko zareagować, więc miejmy pracujący agregat w zasięgu wzroku i kontrolujmy jego pracę. Wszelkie niepokojące dźwięki powinny od razu dyskwalifikować urządzenie do dalszej eksploatacji.

Czym jest funkcja AVR w generatorach prądu?

Funkcja AVR inaczej “Automatic Voltage Regulation” pozwala na podłączenie do agregatu również bardzo wrażliwych na zmiany w napięciu urządzeń, takich jak sprzęt RTV czy AGD i wszelkie urządzenia z dużą ilością elektroniki. Generatory prądu z funkcją AVR są bardzo przydatne w domowych zastosowaniach, ale i też nieco droższe. Automatyczna regulacja napięcia jest zbędna, jeżeli pod agregat podpinać będziemy mniej skomplikowany sprzęt budowlany, taki jakszlifierki kątowe, pilarki czybetoniarki.

Jak dbać o agregat prądotwórczy?

Na koniec omówmy jeszcze dobre zasady użytkowania, które wpłyną na żywotność i bezpieczeństwo agregatu. Najbardziej awaryjną częścią agregatu najczęściej jest silnik, a więc przyłóżmy się do właściwych zabiegów konserwacyjnych zalecanych w instrukcji użytkowania. Bardzo ważna jest czystość wszelkich filtrów (paliwa, powietrza), które powinny być od czasu do czasu wymieniane. Pilnujmy też właściwego poziomu oleju silnikowego, który pełni nie tylko funkcję smarowania, ale również odpowiada za odprowadzanie nagromadzonego ciepła.

Silnik w agregacie prądotwórczym – podobnie jak każdy inny – nie lubi intensywnej pracy “na zimno”. Dobrze jest, aby przed podłączeniem do agregatu pierwszych odbiorników prądu, odczekać ok. minutę w celu osiągnięcia przez silnik temperatury roboczej (albo zbliżonej do tego poziomu). Wpłynie to korzystnie na żywotność silnika. Uwaga! Przed uruchomieniem lub wyłączeniem silnika należy odłączyć od agregatu wszystkie podłączone do niego urządzenia.

Skomentuj:

Jak wybrać dobry generator prądu i nie przepłacić? Sprawdź!