Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Artykuł zewnętrzny

Z danych Eurostatu wynika, że około 84 proc. Polaków mieszka we własnym mieszkaniu, przy czym według stanu z 2019 roku około 12 proc. spłaca kredyt hipoteczny. Własna nieruchomość jest jednym z naszych pierwszych celów po ukończeniu szkoły i znalezieniu pracy. Taka inwestycja wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego powinniśmy ją ubezpieczyć na wypadek jak największej liczby ryzyk. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?
Aviva

Ryzyka związane z nieruchomościami

W Polsce, według danych Kantar Public, ubezpieczonych jest około 80 proc. nieruchomości. To bardzo dobra informacja, która świadczy o tym, że Polacy są świadomi ryzyk, które zagrażają ich mieszkaniom. Na pewno w dużym stopniu do wzrostu popularności takich polis przyczyniły się media i nagłośnienie takich zdarzeń jak powódź stulecia, do której doszło w 1997 roku. Wtedy to 1500 rodzin straciło dach nad głową, a ogólne straty oszacowano na 3,5 mld dolarów. Dla wielu była to nauczka na przyszłość, a przecież powódź jest jednym z wielu zagrożeń, które dotyczą nieruchomości. Inne to choćby pożar, grad, zalanie i nie tylko. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób wykluczyć tego, że w naszym przypadku dojdzie do takiego zdarzenia, ale możemy się zabezpieczyć na wypadek takich ryzyk, wykupując ubezpieczenie mieszkania. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Wybór ochrony ubezpieczeniowej nie jest łatwym zadaniem. Zawarcie umowy z danym towarzystwem tylko dlatego, że proponuje ono najtańszą ochronę to zła decyzja, która może mieć kosztowne konsekwencje. Powinniśmy się kierować przede wszystkim zakresem ochrony.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie mieszkania możemy kupić przez internet, np. na stronie towarzystwa Aviva. Nie ma potrzeby udawania się w tym celu do stacjonarnego oddziału ubezpieczyciela. Wybór ubezpieczenia mieszkania online jest bardzo wygodny, bo za pomocą kalkulatora możemy sami wyliczyć składkę.

Im szerszy zakres ochrony, tym lepiej. Im więcej ryzyk obejmuje ubezpieczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że z własnych środków będziemy musieli zlikwidować pewne szkody. Dokumentem, który zawiera najważniejsze informacje związane z ochroną, są ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). W OWU będą wymienione szkody, w przypadku których towarzystwo wypłaca odszkodowanie. Ubezpieczenie powinno uwzględniać pożar, powódź, silny wiatr, grad, zalanie, w tym wodą z opadów, upadek drzewa, czyli najczęstsze przyczyny strat, ale ta lista może być dłuższa. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ochrona uwzględnia takie zdarzenia, które rzeczywiście nam zagrażają. Ryzyko powodzi nie dotyczy nas, jeśli mieszkamy np. na 8. piętrze w wieżowcu, ale wielu innych osób już tak.

Zwróćmy również uwagę na to, jakie elementy nieruchomości obejmuje ubezpieczenie. Powinny to być podłogi, stropy, ściany nośne i działowe, stolarka drzwiowa i okienna, stała zabudowa meblowa, garaże, piwnice i armatura. Koniecznie pamiętajmy również o ryzyku kradzieży z włamaniem. Może się nam wydawać, że ono nas nie dotyczy, bo przecież mieszkamy w bloku, mamy wielu sąsiadów, tymczasem taki problem może spotkać właściciela każdej nieruchomości. Mając ubezpieczenie obejmujące takie zdarzenia, otrzymamy odszkodowanie nie tylko z tytułu utraconego mienia, ale również dostaniemy środki na naprawę szkód, do których może dojść w związku z kradzieżą, np. uszkodzone mogą zostać drzwi czy okna.

Warto również zdecydować się na umowy dodatkowe, takie jak ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie roweru. Pierwsza polisa pokrywa szkody, które wyrządzimy osobom trzecim lub zrobią to nasi bliscy, natomiast z drugiej skorzystamy w przypadku kradzieży czy też uszkodzenia roweru. To nie wszystkie umowy dodatkowe, z których można skorzystać. Wybierając je, bierzmy pod uwagę to, czy w naszym przypadku występuje dane ryzyko i czy rzeczywiście potrzebujemy takiego wsparcia.

Źródła:

  • https://bezprawnik.pl/mieszkanie-na-swoim/
  • https://pkoubezpieczenia.pl/strefa-edukacji/dom/wygodne-i-elastyczne-takie-powinno-byc-ubezpieczenie-mieszkania
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?