Jak wybrać system smart home?
Dowiedz się, czym jest system smart home, jakie elementy powinny się na niego składać i przede wszystkim czym kierować się w trakcie zakupów. Wyjaśniamy, co powinno mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia inwestora, któremu zależy na wygodzie, automatyzacji i zwiększeniu wartości budynku.

Co to jest smart home?
Smart home to inaczej inteligentny dom, a więc taki, w którym został wdrożony system połączonych urządzeń. Są one w dużym stopniu zautomatyzowane lub ich sterowanie przebiega nieco inaczej niż standardowo. Nie ma konkretnej, zamkniętej listy sprzętów, które muszą znajdować się w domu, by móc nazwać go inteligentnym. To po prostu powszechnie stosowana nazwa dla budynków, w których np. sterowanie sprzętem RTV odbywa się za pomocą komend głosowych, a rozbudowana sieć czujników decyduje np. o automatycznym podnoszeniu rolet czy zapalaniu światła lub włączaniu klimatyzacji. Charakterystyczną właściwością domów wyposażonych w rozwiązania technologiczne smart home jest możliwość sterowania „funkcjami budynku” na odległość, z poziomu aplikacji mobilnej, a więc teoretycznie nawet z przysłowiowego, drugiego końca świata.
W trakcie definiowania smart home stricte od strony technicznej należy rozróżnić takie elementy jak:
· komponenty sterujące, a więc służące do kontrolowania urządzeń, np. piloty, panele, przyciski,
· komponenty funkcjonalne, a więc urządzenia i dodatki zapewniające zaawansowane możliwości w budynku,
· centralkę, czyli „centrum dowodzenia” budynkiem, komponent integrujący urządzenia w ramach spójnego, łatwego do sterowania i ustawiania systemu.
Jak wybrać system smart home?
W zakupie i wdrożeniu elementów tworzących inteligentny dom często pomagają profesjonalne firmy. Wynika to z faktu, że trzeba dysponować sporym rozeznaniem na rynku inteligentnych urządzeń i rozszerzeń, a poza tym wiedzieć, jak połączyć wszystkie elementy w spójny system. Oczywiście można też całość zaplanować, kupić i skonfigurować samodzielnie, choć powinno to być poprzedzone solidnym przygotowaniem merytorycznym, aby uniknąć złych wydatków. Czym się kierować? To już w pełni zależy od Twoich potrzeb i wyobrażeń. Weź pod uwagę kilka aspektów, o które można zadbać poprzez odpowiedni dobór elementów inteligentnego domu.
1. Bezpieczeństwo
Jeśli ponadprzeciętnie interesujesz się zabezpieczeniem mienia i osób, smart home jest dla Ciebie. Liczne czujniki mogą być powiązane z nowoczesnym systemem alarmowym, a z wykorzystaniem np. dodatkowych kamer i zabezpieczeń szanse na powstrzymanie włamywaczy są dużo większe.
2. Rozrywka
Asystent głosowy, nagłośnienie połączone z oświetleniem czy automatyczne uruchamianie serwisów streamingowych to „rozrywkowe” oblicze systemu inteligentnego domu.
3. Wygoda i oszczędność czasu
Zaawansowane i silnie spersonalizowanie ogrzewanie, automatyczne zasłanianie i odsłanianie okien… w tych inwestycjach chodzi przede wszystkim o to, żeby końcowy odbiorca cieszył się codzienną wygodą w nawet najbardziej prozaicznych i prywatnych sytuacjach.
Co jeszcze warto mieć w systemie smart home
Wszystkie urządzenia smart wykorzystują technologie sieciowe. Do spójnego działania potrzebne jest zatem połączenie online. Jeśli posiadasz internet stacjonarny, który akurat nie zapewnia odpowiedniej jakości transferu danych, sprawdź w dostępnych, bezpłatnych rankingach, która oferta jest dla Ciebie najlepsza.
Dobra wiadomość jest jeszcze inna – ważna zaleta smart home to możliwość rozbudowy o kolejne elementy, aby jeszcze wygodniej funkcjonować w budynku.
- Więcej o:
Sterowanie bezprzewodowe - radiowa instalacja zdalnego sterowania
Jak wybrać system smart home?
Dom z kontrolą dostępu
Zakładamy system alarmowy
Rolety zewnętrzne - co warto o nich wiedzieć?
Czujnik czadu: czym się kierować podczas zakupu?
Nowy napęd do starej bramy garażowej
7 pomysłów na dom bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców