Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach?

artykuł zewnętrzny

Ogródek warzywny w skrzyniach to dobre rozwiązanie jeśli ogranicza Cię przestrzeń. Sprawdzi się on idealnie zarówno w ogródku, jak i na niewielkim balkonie. Wszystko zależy od dobrego planu i dobraniu skrzyń odpowiedniej wielkości.

Jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach?
Jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach?
Obido

Ogródek warzywny w skrzyniach daje możliwość wyhodowania własnych warzyw nawet na niedużym balkonie w bloku. Własny ogródek to także świadomość skąd dane plony naprawdę pochodzą. Jeśli interesuje Cię takie rozwiązanie, koniecznie weź pod uwagę poniższe kwestie.

Ogródek warzywny w skrzyniach a mieszkanie w bloku

Oczywiste jest, że dom gwarantuje dostęp do licznej zieleni i daje możliwość posadzenia drzew owocowych, warzyw i kwiatów. Jednak decydując się na mieszkanie w bloku wielorodzinnym, wcale nie musisz z tego rezygnować. Kupując nowe mieszkanie, np. na obido, możesz stworzyć swój własny ogródek warzywny w skrzyniach. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze w ogródku, ale także na balkonie i tarasie. 

Jak zrobić skrzynię? 

Skrzynie świetnie sprawdzą się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Dlatego jeśli do Twojego mieszkania przynależy nieduży balkon - nic straconego. Wciąż możesz stworzyć swój własny ogródek. Dodatkowo istnieje wiele odmian karłowatych, dzięki czemu na pewno znajdziesz odpowiednie rozwiązania, dopasowane do obszaru jakim dysponujesz.

Aby stworzyć ogródek w skrzyniach możesz zakupić do tego celu specjalistyczne pojemniki, ale równie dobrze możesz wykonać skrzynię z palet lub desek pozostałych po remoncie. Najważniejsze będzie dostosowanie ich wielkości do posiadanego miejsca. 

Projektując ogródek na balkonie, pamiętaj o tym, aby skrzynie zostały odpowiednio zabezpieczone. Wnętrze skrzyni musi zostać wyłożone folią, co pozwoli zachować drewno w niezmienionym stanie. Nie zapomnij także o przymocowaniu styropianu, który ochroni Twoje warzywa przed przemarznięciem. Niezbędny będzie także keramzyt i nawóz organiczny. Jeśli posiadasz mieszkanie na parterze i Twoje skrzynie staną w ogródku, możesz zrezygnować z dna skrzyni. 

Jak pielęgnować ogródek w skrzyniach? 

Przede wszystkim ziemia w skrzyniach znajduje się ponad poziomem gruntu i szybciej wysycha - z tego też powodu ogródek warzywny wymaga dość częstego i regularnego podlewania. Jeśli Twój czas jest ograniczony, przed posadzeniem warzyw możesz wymieszać ziemię z hydrożelem, co pomoże zmniejszyć częstotliwość podlewania. 

Decydując się na ogródek warzywny w skrzyniach, musisz pamiętać, aby odpowiednio go zaplanować. Na początku musisz wybrać rośliny, które chcesz hodować, przy czym musisz pamiętać, że nie wszystkie warzywa są swoimi sprzymierzeńcami i mogą mieć na siebie niekorzystny wpływ. To działa oczywiście w dwie strony. Odpowiedni dobór roślin sprawi, że będą mieć na siebie zbawienny wpływ i np. przyczynią się do ograniczenia występowania szkodników. Tak będzie w przypadku uprawy kapusty razem z pomidorem. Pamiętaj także, aby nie przesadzać z ilością warzyw. Rośliny do właściwego wzrostu potrzebują odpowiednich odstępów, dużo wody, słońca i składników odżywczych. Zdecyduj się na konkretne warzywa, dla pewności możesz sprawdzić w odpowiednich poradnikach, czy na pewno będą one ze sobą dobrze korelować. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach?