Jak zrobić wylewkę samopoziomującą? Instrukcja
Podłoga, szczególnie w budynkach zaliczanych do tzw. starego budownictwa, bardzo często jest nierówna. Trudno położyć na niej płytki lub panele tak, aby efekt był satysfakcjonujący. Dlatego, żeby wyrównać podłogę w pomieszczeniu, wykonuje się wylewkę samopoziomującą. Płynny podkład pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię, bez samodzielnego wyrównywania. Na niej można z powodzeniem układać płytki, panele itp. Jak to zrobić?

Wylewka samopoziomująca – czym jest, kiedy się ją stosuje?
Wylewka samopoziomująca jest płynnym podkładem, który pozwala uzyskać idealnie płaską i równą powierzchnię na jastrychu lub starym podłożu. Wylewki to uniwersalne podkłady, które są elastyczne, a ponadto doskonale zespalają się z podłożem. W zależności od potrzeb oraz możliwości masę można wylewać ręcznie lub maszynowo. Samopoziomujące wylewki stanowią doskonały podkład pod posadzki żywiczne, drewniane oraz ceramiczne. Wylewka samopoziomująca sprawdzi się także w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, a nawet jako podkład samonośny.
Do największych zalet wylewek samopoziomujących należy fakt, że tworzą idealnie równą powierzchnię, pozbawioną smug. Nie jest wymagana siatka zbrojeniowa ani dodatkowe zacieranie.
Samopoziomującą wylewkę można zastosować wszędzie tam, gdzie podłoże jest nierówne, a wierzchnia warstwa podłogi wymaga właściwie wypoziomowanego podłoża. Odnosi się to zwłaszcza do paneli winylowych. Równej powierzchni wymagają też posadzki wykonywane bezpośrednio na stropach. Wylewki zwykle sprawdzają się także w warunkach zewnętrznych, np. na balkonach lub tarasach, aczkolwiek wcześniej należy zapoznać się z wytycznymi producenta masy (część z nich jest przeznaczona tylko do użytku wewnętrznego).

Wylewki samopoziomujące – rodzaje
Samopoziomujące wylewki to podkłady, które ze względu na swoją uniwersalność budzą coraz większe zainteresowanie. Dostępne są różne rodzaje wylewek. Można je podzielić na kilka typów, zależnie od rodzaju spoiwa, grubości oraz czasu schnięcia.
Wyróżnia się dwa rodzaje wylewek samopoziomujących – cementowe i anhydrytowe.
- Cementowa samopoziomująca wylewka – mieszanka, która schnie szybko, jest wytrzymała i wodoodporna, dlatego stosuje się ją w kuchniach i łazienkach, a także w warunkach zewnętrznych. Grubość podkładu może wynosić od 1 mm do 100 mm. Wylewkę cementową należy rozdzielać szczelinami dylatacyjnymi, ponieważ nie jest odporna na kurczenie.
- Anhydrytowa samopoziomująca wylewka – anhydryt jest odwodnioną odmianą gipsu. To masa, która schnie dłużej, ale dobrze przewodzi ciepło i wykazuje małą kurczliwość (mimo to warto wykonywać szczeliny przeciwskurczowe). Podkład anhydrytowy niszczeje pod wpływem wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego może być stosowany wyłącznie w suchych pomieszczeniach.
Ze względu na grubość podkładu, samopoziomujące wylewki dzieli się na:
- wylewki cienkowarstwowe – to najpopularniejsze wylewki, stosowane w domach i mieszkaniach – zwłaszcza starych, o ile podłoga nie jest znacznie obciążona. Grubość takiego podkładu wynosi zwykle od 2 do 50 mm;
- wylewki grubowarstwowe – mogą tworzyć warstwę o grubości nawet 100 mm, dlatego wykorzystuje się je jako osobny podkład podłogowy. Masy grubowarstwowe stosuje się np. w obiektach przemysłowych.
Masy samopoziomujące różnią się również czasem schnięcia, który zależy od kilku czynników (m.in. rodzaju spoiwa, składu chemicznego, sposobu wykonania wylewki, warunków panujących w otoczeniu):
- wylewki szybkowiążące – wylewki szybkosprawne, najczęściej cienkowarstwowe, na których już następnego dnia można układać panele lub płytki;
- wylewki tradycyjne – są tańsze, czas ich wiązania wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Po podkładzie można chodzić już następnego dnia, ale dalsze prace wykończeniowe należy rozpocząć dopiero w momencie, gdy zaprawa całkowicie wyschnie. To z kolei może nastąpić nawet po czterech tygodniach.
W domach i mieszkaniach warto stosować masy cienkowarstwowe, najlepiej cementowe, ponieważ są odporne na wilgoć. Wylewka powinna być przeznaczona do konkretnego celu (np. do renowacji starych podłóg, do wylewania nowych posadzek, do podłóg z ogrzewaniem podłogowym, do trudnych podłoży).

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą krok po kroku?
Wykonanie wylewki samopoziomującej to zadanie dla fachowców. Wylanie podkładu nie jest wprawdzie trudne, niemniej wymaga doświadczenia oraz wiedzy, a także udziału co najmniej trzech osób. Jeżeli ktoś nie wykonywał wcześniej wylewki, powinien poprosić specjalistów o pomoc, ponieważ dzięki temu uniknie niepotrzebnego stresu oraz wydatków na ewentualne poprawki. Cały proces można sprowadzić do kilku kroków.
- Przygotowanie podłoża – musi być ono czyste, bez zabrudzeń, tłustych plam i resztek starych powłok. Podłoże nie może mieć też uszkodzeń mechanicznych (np. dziur).
- Gruntowanie podłoża – do gruntowania warto użyć preparatu przeznaczonego do stosowania z masami wyrównującymi. Najlepiej środka, który zaleca producent danej masy.
- Wykonanie szczeliny dylatacyjnej – to ważne zwłaszcza wówczas, jeśli stosuje się wylewkę cementową, aczkolwiek dylatację wzdłuż ścian (podłogowe) warto wykonać również w przypadku wylewki anhydrytowej. Dylatację (o grubości 5-12 mm) najlepiej jest zrobić za pomocą specjalnej pianki, przeznaczonej specjalnie do tego celu.
- Wyznaczenie poziomu wylewki – trzeba określić poziom, do którego będzie sięgała masa. Do jego wyznaczania służą repery, warto użyć też poziomicy lub niwelatora.
- Podzielenie podłoża na pola – pola, oddzielone listwami, powinny mieć wystarczająco dużą powierzchnię, aby dało się wylać mieszankę za jednym razem. Pola należy wypełniać kolejno, w odstępach nie dłuższych niż kwadrans. Dzięki temu efekt będzie estetyczny.
- Przygotowanie masy – suchą mieszankę z 25-kilogramowego worka trzeba wsypać do wiadra i wlać do niego wodę, zgodnie z zaleceniami producenta. Oba składniki należy mieszać mieszadłem mechanicznym przez co najmniej 3 minuty, aż do momentu, gdy masa uzyska jednolitą konsystencję. Następnie trzeba poczekać przez ok. 1-2 minuty i ponownie wymieszać masę.
- Wylewanie i rozprowadzanie masy – masę należy wykorzystać od razu po przygotowaniu. Wylewka schnie bardzo szybko, dlatego najlepiej, aby prace wykonywały co najmniej trzy osoby. Najpierw wylewa się masę w najdalszym narożniku i rozprowadza za pomocą długiej, zębatej pacy. Potem powierzchnię się wyrównuje, wygładza i napowietrza kolczastym wałkiem.
Łatwiej jest rozprowadzać masę maszynowo, za pomocą agregatu mieszająco-pompującego. Urządzenie automatycznie dozuje wodę, dzięki czemu wykonanie wylewki trwa znacznie krócej.
Efekt zależy od wiedzy, doświadczenia i umiejętności osób wykonujących wylewkę. Po masie można chodzić już po kilkunastu godzinach od momentu jej wylania. Jednak to, kiedy powinny rozpocząć się prace wykończeniowe, zależy od składu mieszanki. Wylewki szybkowiążące całkowicie zasychają już po upływie niecałej doby, te tradycyjne mogą zupełnie stwardnieć dopiero po kilku tygodniach.
- Więcej o:
Membrany dachowe CREATON – funkcjonalna warstwa wstępnego krycia
Jakie okna na poddasze?
Gdzie zastosowanie mają lekkie pokrycia dachowe?
Powłoki do Drewnianych Powierzchni: Klucz do Optymalnej Ochrony i Pielęgnacji
Szybki skup nieruchomości - czy warto się zdecydować?
Kolejny odcinek cyklu „Buduj z Formee!”: Projekt to współpraca z klientem
Które blachodachówki uznawane są za najlepsze?
Czy warto inwestować w pompę ciepła?