Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaką sztuczną trawę wybrać? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!

artykuł zewnętrzny

Sztuczna trawa to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Wynika to z jej licznych zalet, o wiele lepszej jakości niż w przypadku sztucznych traw oferowanych w przeszłości oraz stosunkowo atrakcyjnej ceny – i to nawet w przypadku produktów premium. A na co zwracać uwagę podczas wyboru i zakupu konkretnych rozwiązań? Sprawdźmy!

Jaką sztuczną trawę wybrać? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!
Jaką sztuczną trawę wybrać? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!
Komfort

Sztuczna trawa na boisko, taras i do… łazienki – czyli gdzie ją można zastosować?

Z całą pewnością skojarzenia ze sztuczną trawą wynikają w znacznej części z braku wiedzy na temat dostępnych opcji i obszerności tego pojęcia. W końcu mianem „sztucznej trawy” nazywa się syntetyczne nawierzchnie boisk czy hal sportowych, zielone dywany układane na schodach, tarasach czy nawet nagrobkach, jak i rozwiązania mające imitować naturalną murawę. Każda z wymienionych opcji różni się oczywiście dość mocno od siebie zarówno pod względem wyglądu, jak i wytrzymałości czy sposobu montażu. Co więcej, stosowanie ich zamiennie z reguły jest bardzo złym pomysłem. Przykładowo ułożenie nawet najlepszego jakościowo produktu dekoracyjnego na boisku, już po kilku chwilach użytkowania może skończyć się jego uszkodzeniem lub też zerwaniem. Dlatego też warto wiedzieć, że sztuczna trawa może być stosowana w najróżniejszych miejscach i sytuacjach – w domu, mieszkaniu, na balkonie czy tarasie, w ogrodzie czy też na boisku lub w firmie. W każdej z tych sytuacji konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego rozwiązania. Aby uniknąć nieporozumień, w dalszej części tego tekstu skupimy się na jednym z najpopularniejszych przypadków – a więc wyborze idealnej trawy podłogowej na balkon czy też taras.

Sztuczna trawa – dlaczego warto na nią postawić?

Czy jednak na pewno postawienie na sztuczną murawę to dobry pomysł? W końcu przez lata na balkonach czy tarasach królowały przede wszystkim płytki, którym towarzyszyły deski oraz wykładziny z PCV. Oczywiście wszystkie te rozwiązania mają swoje zalety, jednak nowoczesne syntetyczne trawy także doskonale się sprawdzają. Są one przede wszystkim wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, a ich charakter pozwala łatwo zamaskować niewielkie uszkodzenia – w odróżnieniu od np. kafelków. Co więcej, sztuczna trawa nie wymaga też większych zabiegów konserwacyjnych, można ją też montować zarówno na beton, jak i bezpośrednio na ziemię. Dlatego też rozwiązanie to często jest wykorzystywane w niewielkich przyblokowych ogródkach, w których sprzęt do pielęgnacji naturalnej murawy zajmowałby sporo miejsca oraz na zacienionych przestrzeniach przydomowych. Wszystko to sprawia, że sztuczne trawy są bardzo popularne – szczególnie na zachodzie, gdzie upowszechniły się dużo wcześniej. 

Jaką sztuczną trawę wybrać?

Szukając idealnej syntetycznej murawy, zacząć warto od przyjrzenia się ofercie różnych producentów i sklepów. Różnice w cenie oraz wyborze produktów bywają bardzo duże, co może mieć potem spore przełożenie na uzyskany efekt. A na co konkretnie zwracać uwagę podczas przeglądania ofert?

1. Sztuczna trawa jak naturalna – czy to w ogóle możliwe? 

Kupując sztuczną trawę, wiele osób chce, aby maksymalnie przypominała ona prawdziwą darń. Oczywiście wszystko w tym przypadku jest kwestią odległości – gdyż nawet najlepsze produkty w chwili dotknięcia zdradzą swoją syntetyczną naturę. Z drugiej strony nie da się ukryć, że obecnie proponowane trawy premium z odległości 1-2 metrów są w zasadzie bardzo trudne do rozpoznania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej strukturze włókien oraz ich wybarwieniu. Co jednak jasne, najlepsze nawierzchnie będą też po prostu droższe. Dlatego też dla wielu osób wystarczające mogą się okazać sztuczne trawy średniej klasy, które także będą wyglądać dobrze, choć z pewnością łatwiej będzie można je rozpoznać.

2. Sztuczna trawa miękka czy twarda – którą wybrać? 

Ważną cechą każdej sztucznej trawy jest jej twardość. Dotyczy to szczególnie mocno sytuacji, gdy umieszczamy syntetyczną murawę w domu czy mieszkaniu, w związku z czym istnieje spora szansa, że będziemy po niej chodzić boso. Wówczas opłaca się postawić na lepszy jakościowo produkt, który będzie bardzo miękki i przyjemny w dotyku. 

3. Sztuczna trawa zewnętrzna – czym się wyróżnia?

Kupując sztuczną trawę, należy też zwrócić uwagę, czy jest ona przeznaczona do użycia na zewnątrz. Produkty tego typu z reguły są oczywiście odpowiednio oznaczane przez producentów. Mimo to dobrze jest wiedzieć, że charakteryzują się one kilkoma cechami charakterystycznymi:

  • ich podkład ma liczne otwory, umożliwiające swobodny ruch wody;
  • są one odporne na działanie promieni UV;
  • z reguły ich budowa jest solidniejsza.

Wszystko one sprawiają, że trawa taka dużo lepiej znosi trudne warunki, jakie panują na balkonie czy w ogrodzie.

Dobrze dobrana sztuczna trawa będzie nie tylko bardzo dobrze wyglądać – będzie też przyjemna w dotyku i posłuży przez wiele lat. Dlatego też warto poświęcić chwilę czasu na wybranie optymalnego produktu. Warto w tym przypadku skorzystać też z pomocy specjalistycznych sklepów, które na pewno chętnie podpowiedzą, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaką sztuczną trawę wybrać? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!