Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?

artykuł zewnętrzny

Komfort użytkowania sprawia, że ogrzewanie elektryczne zyskuje coraz większą popularność. Kocioł elektryczny może być zasilany dzięki fotowoltaice, co sprawia, że tego typu rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. Wpływ na efektywność takiej instalacji ma odpowiedni dobór zbiornika wody. Właściwie dopasowany zasobnik c.w.u oraz zbiornik buforowy sprawia, użytkowanie kotła elektrycznego jest oszczędne, a on sama pracuje wydajnie. Jaki zbiornik wody wybrać do kotła elektrycznego? Czym jest zbiornik kombinowany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?
Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?
Kospel

Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?

Producenci urządzeń grzewczych oferują rozwiązania dedykowane do kotłów elektryczny, niezależnie od ich rodzaju, czy źródła zasilania (energia może pochodzić z sieci lub instalacji fotowoltaicznej). Ostateczny wybór zależy więc od osobistych preferencji danego użytkownika końcowego lub podpowiedzi instalatora samego kotła. Klient może zdecydować się na osobny wymiennik c.w.u i bufor lub zbiornik kombinowany (multiwalentny), który jest urządzeniem łączącym w sobie funkcje wymiennika c.w.u. i bufora.

Zbiornik buforowy, który znajduje się w instalacji zasilanej kotłem elektrycznym pozwala zmagazynować ciepłą wodę (np. nagrzaną w tańszej taryfie energetycznej) i wykorzystać ją do ogrzewania c.o. wtedy, kiedy będzie chciał tego użytkownik. Pozwala to na uzyskanie realnych oszczędności, w postaci niższego rachunku za prąd. Wymiennik ciepła z wbudowaną wężownicą współpracuje natomiast z kotłem i odpowiada za podgrzewanie wody. Zbiornik multiwalentny to tak naprawdę dwa zbiorniki, z których jeden pełni funkcję wymiennika c.w.u., a drugi bufora. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsce w kotłowni, a sam montaż i instalacja zbiornika kombinowanego jest w praktyce bardzo łatwa.

Zbiorniki Kospel - postaw na sprawdzone rozwiązania

Szukając zbiorników wody odpowiednich do kotłów elektrycznych warto zapoznać się z urządzeniami produkowanymi przez firmę Kospel, która od 30 lat zajmuje się produkcją najwyższej jakości urządzeń związanych z instalacjami grzewczymi. Są to m.in.:

- wymienniki z wężownicą do kotłów elektrycznych - w tym przypadku szczególnie polecany jest model SB. Stanowi on wymiennik stojący, który mieści od 200 do 1000 litrów wody. Urządzenie zostało wyposażone w podwójną wężownicę i sprawdza się doskonale we współpracy z kotłem c.o. oraz instalacją solarną;

-bufory do pompy ciepła - wraz z najnowszym modelem Kospel SVK, który charakteryzuje się niewielkimi wymiarami oraz pojemnością wynoszącą 104 litry. Cechy te sprawiają, że urządzenie doskonale współpracuje z praktycznie każdą pompą biegową dostępną obecnie na polskim rynku. Bufor posiada klasę efektywności energetycznej A, co pozwala zaoszczędzić duże ilości energii w porównaniu z innymi urządzeniami niższej klasy. Odpowiednia budowa i wspomniane już niewielkie rozmiary ułatwiają montaż, który można przeprowadzić w każdej kotłowni;

- zbiorniki multiwalentne - łącznie z flagowym modelem Kospel SWVPC. Jest to urządzenie o łącznej pojemności 308 litrów (201 - wymiennik z wężownicą i 107 - bufor) i wysokości 161cm. Wbudowany wymiennik charakteryzuje się dużą powierzchnią wymiany ciepła, która wynosi 2,6m² i doskonale współpracuje z każdą pompą obiegową. Bufor odpowiada natomiast za wydajne funkcjonowanie całej instalacji, w czym pomaga znajdująca się w środku specjalna przegroda uniemożliwiająca mieszanie się ciepłej wody zasilającej instalację c.o. z wodą zimną, która wraca z instalacji.

Więcej informacji o zbiornikach i buforach firmy Kospel można znaleźć na stronie internetowej producenta: https://kospel.pl/pl/produkty/3-wymienniki-i-zasobniki-cwu.html.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zbiornika wody do kotła elektrycznego?

Zastanawiasz się co jest najważniejsze przy wyborze zbiornika wody? Oczywiście odpowiednie parametry urządzenia (np. pojemność, moc grzewcza, klasa energetyczna), dzięki którym będzie ono w stanie zapewnić stabilne funkcjonowanie instalacji i spełnić potrzeby wszystkich domowników. Ważna jest również jakość i precyzja wykonania, która sprawia, że urządzenie będzie bezawaryjnie służyło przez wiele lat. W tym celu producent powinien użyć najwyższej jakości materiałów, a proces produkcji oprzeć na nowoczesnych technologiach. Każdy zbiornik powinien być odpowiednio przetestowany, zarówno pod kątem szczelności, jak i prawidłowego działania. Kontrola powinna objąć również jakość spawów, czy powłok malarskich.

Jak wspomniano w poprzednim akapicie warto postawić na sprawdzonego producenta, którego marka gwarantuję wysoką jakość zbiornika, czy bufora. Należy zwrócić również uwagę na okres oraz warunki gwarancji udzielanej przez producenta na konkretne urządzenie. Właściwy wybór zbiorników wody do kotła elektrycznego pozwala cieszyć się wygodą użytkowania całej instalacji oraz realnymi oszczędnościami wynikającymi z jej pracy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?